24.01.2023

Світло крізь зиму: як одна ініціатива «запалила» 30 українських громад

«АНТС» продовжує об’єднувати тисячі людей з усього світу задля допомоги Україні

Майже півтисячі генераторів для 30 громад із 10 областей України – такі результати спільної ініціативи Мережі захисту національних інтересів «АНТС» та французької організації «Stand with Ukraine», яка називається «Світло крізь зиму». Її мета – забезпечити громади генераторами аби там попри відключення світла, спричинені ракетними атаками росії на українські міста, продовжували функціонувати об’єкти критичної інфраструктури.

З чого розпочався глобальний рух

Ідея народилася під час адвокаційної поїздки мережі «Об‘єднані заради України» у Париж минулої осені і наших зустрічей з політичними і громадськими діячами, які працюють над зміцненням французької підтримки для України. Саме цим займаються наші партнери по цьому проекту – асоціація «Stand with Ukraine».

Едвард Мейор, президент асоціації «Stand with Ukraine сказав: «Від початку війни команда Stand with Ukraine сфокусувалася на мобілізації французької громадськості на підтримку українців, які чинять опір ворогові. Наше завдання було стати власне одним з «генераторів» всеохоплюючої солідарності з Україною у Франції. Ми організували масштабні маніфестації у Парижі і інших містах, проводили інформаційні кампанії, залучали представників влади, парламентарів та політиків. Проте, не лише політики, міністри та посадовці підтримують Україну, а й прості громадяни, жителі французьких міст, муніципалітетів, які постійно виходили на «Stand with Ukraine» з питанням, як конкретно вони на їх рівні можуть допомогти. Насправді, ми усі вражені тим, наскільки французи співпереживають і хочуть бути долученими до української тематики зараз. Це надихає і дає привід пишатися моїми співітчизниками. І мова йде не лише на моральну підтримку, а й про готовність доєднуватися та допомагати вже сьогодні, розуміючи, що це дозволить нам закласти фундамент для довготривалого партнерства між французькими та українськими громадами. Зрештою, найважливіше – це реальна людська взаємодія і стосунки.»

Отже, разом з SWU у нас виникла ідея налагодження співпраці муніципалітетів напряму з нашими громадами: французькі партнери зголосилися закупити для наших громад генератори.

Ще на старті проєкту одразу 32 французьких міста пообіцяли надати генератори для українських громад.  Ключовим для нас є те, що ця вся допомога йде безпосередньо від людей, громад кожного міста напряму для українських громад.

 

Як це працює?

30 громад, з 10 областей країни, з якими «АНТС» працює у рамках проєкту «Відновлення громад», або були в окупації, або постраждали від прильотів, або прийняли у себе велику кількість внутрішньо переміщених осіб.  Кожна з цих громад має цілий ряд власний потреб і проблем, до яких із жовтня додалися ще і проблеми з енергопостачанням. Через масовані ракетні обстріли об’єктів енергетичної інфраструктури росією українські міста та села отримали ще один виклик – як пережити зиму і не замерзнути. Лікарні, амбулаторії, школи, дитячі садочки, міські котельні, комунальні підприємства – здебільшого саме ці об’єкти критичної та соціальної інфраструктури потребують потужних генераторів, аби продовжувати функціонувати у стабільному режимі. Бо через брак потужностей в енергосистемі великий і уникнути знеструмлення хоча б об’єктів критичної інфраструктури не вдається. Тому наші експерти опрацювали заявки кожної громади та спільно з «Stand with Ukraine» передали їх до Асоціації французьких муніципалітетів, які й допомогли закупити та привезти громадам такі потрібні генератори.

Перші були доставлені в Україну ще 19 грудня. Тоді 8 громад отримали генератори потужністю 9 кВт. Пізніше, на початку січня, ще 47 надійшли в рамках ініціативи і були розподілені між 23 громадами. Наприкінці місяця ще 400 буде доставлено в Україну. Їх також розподіллять згідно заявок від громад.

 

Місія — не лише допомогти громадам, а і довести:  ми сильні, якщо об’єднані

Хочу підкреслити, що рф в своїх воєнних злочинах перейшла вже не одну межу, відкрито вчиняючи геноцид проти українського народу. Нині ворог продовжує нищити наші міста та села вбивати мирних мешканців з однією єдиною ціллю – щоб навести страх на українців. Але ефект від кожного їх кроку протилежний і вже цілком зрозуміло, що зламати українців їм не вдасться, і що увесь цивілізований світ продовжує підтримувати Україну і робитиме це надалі. Адже наша країна потребує підтримки і на полі бою, і в тилу, де має продовжуватися в громадах життя та працювати економіка.

Ми вдячні нашим французьким партнерам за підтримку та за віру в Україну й нашу перемогу. Такі ініціативи показують на конкретних прикладах, як світ уболіває за нас. Це додає нам ще більше сил у нашій боротьбі та ще раз показує нам, як багато ми можемо досягнути, об’єднавши зусилля.

До того ж такі спільні проєкти  розвінчують російські наративи, які кажуть, що Франція втомилася від війни, і що вона є неоднозначною в питаннях України.

Ми ж бачимо дуже чіткий меседж: французи готові підтримувати українців. У Франції є розуміння щодо того, що відбувається в Україні. Я спілкуюся як з представниками влади, так і громад, які або роблять пожертви для української армії, чи приймають в себе тимчасово переміщених українців, які виїхали через обстріли, загрозу для їх життя. Всі вони слідкують за подіями, читають новини, аналізують. Дуже добре, що Україна відкрито і чітко комунікує про те, що відбувається: варварські атаки рф на нашу критичну інфраструктуру. Від середини жовтня було здійснено вже 12 масованих атак. Це французи добре розуміють і намагаються допомогти.

Проект «Зміцнення громад заради перемоги та відродження України» «Зміцнення громадської довіри» USAID/UCBI III виконується за підтримки Агентства США з міжнародного розвитку (USAID)

Катерина Мусієнко, експерт з міжнародних відносин Мережі «АНТС»

Поділитись в соцмережах