Висновок: вплив запроваджених санкцій на російську економіку недостатній для припинення війни

Висновок: вплив запроваджених санкцій на російську економіку недостатній для припинення війни. Треба створювати Другий економічний фронт.

Експерти АНТС в рамках проєкту «Russian Assets As the Source to Restore the Ukrainian Economy» за підтримки Національного Демократичного Інституту (NDI) проводять експертно-аналітичні дослідження щодо економічної ефективності запроваджених санкцій.

Аналітик проєкту, д.е.н., професор Лідія Лісовська вважає, що розширення санкцій, що мають здійснити західні країни, повинні вплинути на потенціал фінансової системи росії, а також тих секторів, які забезпечують значні доходи бюджету країни-агресора.

Для обгрунтування висновків звернемося до порівняльного аналізу деяких макроекономічних показників у розрізі країн. Для порівняння нами використано дані МВФ та ЄС, проте для показників росії  використано дані росстату та дані звіту цбр.

Дані діаграми засвідчують падіння курсу більшості світових валют щодо долара США. Так, зокрема, за 2022 рік гривня України понад чверть втратила в своїй вазі реагуючи на повномасштабне воєнне вторгнення росії на територію України. Подальшу девальвацію гривні вдалось зупинити завдяки політиці НБУ та фінансовій допомозі країн-партнерів України.

А яка ситуація була з рублем?

Динаміка обмінного курсу рубля росії до долара США

Динаміка курсу рубля у 2022 році складалася переважно під впливом санкційних обмежень та їхніх наслідків.

Санкційний тиск істотно послабив рубль в перші тижні після введення санкцій проти центробанку рф та відключення від SWIFT семи російських банків. В перший тиждень березня 2022 року на фондовому ринку курс рубля досяг 137,85 руб рф за долар США, що є найнижчим показником за останній рік і нижче рівнів, що передували вторгненню в Україну, на фоні зменшеного припливу іноземної валюти та зростання попиту на іноземну валюту в росії. Після замороження санкційними рішеннями демократичних країн частини міжнародних резервів центробанку росії можливості проведення валютних інтервенцій для підтримки фінансової стабільності були обмежені. Приплив іноземної валюти до росії залишався незначним, оскільки санкції призвели до того, що нафта марки Urals торгувалася зі значним дисконтом порівняно з аналогами.

У перші тижні після введення санкцій банк росії вжив радикальних заходів: різке підвищення ключової ставки, припинення торгів на біржі, обмеження на транскордонний рух капіталу, регуляторні послаблення для банків та інших фінансових інститутів.

В II кварталі 2022 року зниження обсягів імпорту та високі ціни на енергоносії, що підтримали експорт, призвели до збільшення профіциту поточного рахунку платіжного балансу, що в поєднанні з обмеженнями на фінансові операції дозволило цб рф втримати курс рубля.

В III кварталі 2022 року зміцнення реального курсу рубля сповільнилося в умовах зменшення профіциту поточного рахунку, що сталось з певним відновленням імпорту (через використання китайського юаня) та скороченням експорту.

В IV кварталі реальний курс рубля почав знижуватись.

В цілому за рік рубль рф номінально зміцнився до долара США на 5,3%, до євро – на 10,0%, до юаня – на 15,1%.

Якимось дивним чином центробанк росії в звіті за 2022 рік, поданому в державну думу рф, зміг порахувати, що за підсумками 2022 року реальний ефективний курс рубля виріс на 26%.

Статистика росії може бути спотворена і не відображати дійсний стан справ. Однак, багато даних з інших джерел інформації теж не додають оптимізму щодо втрати росією бажання вести кровопролитну війну.

Всі демократичні країни мають створити Коаліцію для відкриття  Другого економічного фронту, який має змусити росію припинити війну проти України та загалом проти демократичного світу і звільнити всю територію України від своїх окупаційних військ.

Проєкт «Russian Assets As the Source to Restore the Ukrainian Economy» має на меті організувати низку інших заходів, що сприятимуть підвищенню усвідомленості громадськості щодо важливості конфіскації російських активів для відновлення економіки України.

 

Поділитись в соцмережах