Українські громади стали надійним тилом під час повномасштабного вторгнення рф

Українські територіальні громади стали надійним тилом під час повномасштабного вторгнення рф.

На цьому наголосив Василь Сегін, виконавчий директор Мережі захисту національних інтересів «АНТС», під час панелі «Голос громад», що пройшла у рамках форуму «Сильні як земля: наближаємо перемогу».

«Мери міст та голови громад розуміли, які мають повноваження та ресурси і не чекали вказівок з Києва, щоб вирішувати гострі проблеми, які стосувалися як ВПО, так і підтримки територіальної оборони, збору різного типу допомоги для взаємної підтримки громад, які перебували у складніших умовах, – сказав Василь Сегін. – Зараз є прагматичне розуміння, що війна може йти довго і відновлення тривати десятки років, адже ми маємо руйнування на сотні мільярдів доларів. Водночас, найефективнішим є відновлення за прозорими інклюзивними підходами та побудова сталих інституцій, в тому числі на місцевому рівні, і є нашим шляхом до ефективного суспільства. Безумовно є місце у процесі відновлення і для територіальних громад, адже саме місцеве самоврядування знаходиться найближче до людей, розуміє їх потреби. Саме на цьому рівні помітний найбільший результат змін».

Під час дискусії Оксана Продан, радниця з муніципальних питань Голови Асоціації міст України підкреслила, що сьогодні громади мають різні завдання, бо знаходяться на 4 типах територій: в тилу, на деокупованих територіях, в зоні бойових дій і ті, що чекають на деокупацію.

«Разом з тим усі мають однакове завдання – шукати кошти на відновлення. Головне завдання асоціації міст України – допомагати забезпечувати людей тим, чим треба і формувати успішне майбутнє громадам».

Відбудова України – складний процес, який займе багато часу та ресурсів. Тому було важливо розпочати підготовку до відновлення якомога раніше.  Створити ефективний план відновлення та компенсувати збитки українцям допоможе реєстр пошкодженого майна. Як зазначив Дмитро Турчак, директор директорату стратегічного планування та європейської інтеграції Міністерства інфраструктури України нещодавно новостворена база вже запрацювала.

«Створена база – реєстр пошкодженого майна. Реєстр працює нещодавно, є технічні проблеми, але вони вирішуються. Ми отримуємо рекомендація від громад і найближчим часом запрацює оновлений реєстр.. Щодо контролю: ми спираємося і розробляємо інструменти відновлення на основі відкритості. Незабаром буде запроваджено Систему цифрового управління відбудовою України. Ми не розділяємо відновлення і розвиток України. Наш девіз відбудувати краще, ніж було, – підкреслив він.

Під час панельної дискусії торкнулися і реформи децентралізації. Світлана Спажева, заступник голови Всеукраїнської асоціації ОТГ назвала її найуспішнішою попри війну.

«Навіть у війну ми маємо зміни краще. Слава усім вам голови громад за те, що ви є активними учасниками реформи. Станом на сьогодні органи самоврядування і ЗСУ працюють як одне ціле: одні захищають, інші підтримують. Громади з перших годин повномасштабного вторгнення почали забезпечувати ЗСУ, тероборону, робили укріплення, ремонтували техніку, допомагали вимушеним переміщеним особам».

Вона наголосила, що терміни початку відновлення України будуть залежати від того, де знаходиться територія.

«Післявоєнна відбудова – це складний процес, який має рівнятися на громадян, на членів громад. Тому треба починати відбудову, треба сприяти поверненню громадян додому», – сказала вона.

Одним із інструментом повернення людей у громади, Анатолій Ткачук директор з питань науки та розвитку ГО «Інститут громадянського суспільства» назвав відновлення інфраструктури, адже без людей нема громад, держави.

«І тут ми попадаємо у новий виклик: сьогодні у нас офіційно зареєстровано 4,7 млн ВПО в межах України. В листопаді ми провели опитування разом з Радою Європи. 73% опитаних  сказали, що вони не збираються змінити цю громаду, в якій живуть, тобто 2, 7 млн людей скоріше за все не повернуться назад».

За його словами, громади, які прийняли ВПО зацікавлені, щоб люди, залишилися у них, а громади, з яких виїхали – щоб повернулися.

«І це в обох випадках правильно. Нам потрібно знайти золоту середину: задовольнити і перших, і других. І  тут ми виходимо до районування територій держави. Україна  перестала бути транзитною державою. Північний, східний і південні кордони заблоковані. Ми маємо чесно сказати, що громади, які живуть вздовж цього кордону потребують спеціальних підходів у відновлені інфраструктури  і економіки. Наступна  група – центральні області,  тут кращі умови з безпеки, тому можна  розгортати певні види економ діяльності.  Є третя частина – тил – західні території. Тут населення зросло і це нові умови, і нові можливості.  Саме тут має куватися основна наша перемога і основна економіка. Тому необхідна методика, яка дасть змогу розуміти, що і як  відновлювати.  До того ж економіка продовжить падіння і після завершення війни, а партнери нам всього не компенсують, тому треба розробити нові  інструментарії, які дають змогу заощаджувати  ресурс в середині».

Поділитись в соцмережах