16.02.2023

Економіка і війна: Україна може виробляти певні види боєприпасів та озброєння

Україна може виробляти певні види боєприпасів та озброєння. До того ж ми маємо відповідні території, де можна розгорнути дані виробництва.

Таку думку висловив керівник аналітичного відділу Мережі захисту національних інтересів «АНТС» Ілля Несходовський.

«Ми звертаємося до партнерів з проханням допомогти з озброєнням та боєприпасами, а маємо ще і просити обладнання. В нас є міста, які мають відповідний природний ландшафт, де можна розмістити такі виробництва, – каже Ілля Несходовський. – Нам потрібні станки та спеціальне обладнання військового призначення, щоб виробляти певні види боєприпасів. Все це потребує спеціальних дозволів від виробників».

За його словами такі підприємства можна добре приховати, бо у росії немає достатньої кількості відповідних супутників, щоб деталізовано бачити, що відбувається на нашій території.

«І це дозволяє приховати відповідні виробництва. Варто згадати досвід Другої світової, коли цілі міста приховувалися».

Експерт підкреслює, що такі підприємства стали б потужною підтримкою для економіки, бо нині величезну фінансову підтримку нам надають партнери. Так, адміністрація президента США Джо Байдена працює з Конгресом над схваленням ще $10 млрд прямої бюджетної допомоги Києву. Очікується, що про черговий пакет військової допомоги буде оголошено наступного тижня. За словами Несходовського ці кошти надійдуть безпосередньо у бюджет країни.

«У нас був закладений дефіцит у розмір 38 мільярдів доларів. Наші військові витрати ми фінансуємо за рахунок сплати податків, але нам бракує на інші витрати пов’язані з фінансуванням освіти, медицини і т.д. Тому витрати, які не стосуються ведення війни, фінансуються партнерами. Так, нагадаю, що 18 млрд євро виділив нам Євросоюз. Три з них вже надійшло, решта надійдуть наступними траншами. Ці кошти є суттєвою підтримкою і будуть прямою бюджетною допомогою, адже витрати на війну вони зросли в 7 разів. Зараз за місяць витрачаємо скільки, як раніше фактично за рік, з одного боку ми маємо суттєве збільшення витрат на захист своєї країни, а з іншого – втрати економіки через військову агресію склали 30%. Відповідно нам потрібно кошти залучати, щоб покривати цей дефіцит».

Експерт наголошує, що у даній ситуації уряд має швидше перебудовувати економіку на воєнні рейки та приймати раціональні рішення.

«І одне з них – збільшувати замовлення на виробництво нашої військової техніки і таким чином спонукати, щоб у нас покращувалося і економічна складова. Бо сьогодні, окрім того, що бізнес виживає самостійно, він ще й бореться з такими проблемами як блокування податкових накладних».

І додав:

«До речі, ми часто говоримо, що люди переїхали за кордон і відповідно деяка частина не планує повертатися в Україну з ряду причин: зруйноване житло, відсутність роботи та соціальної інфраструктури, але і бізнес так само здійснює релокації за кордон, обираючи Польщу, Німеччину, США та ін. І тут треба розуміти, що не всі підприємства також не повернуться: вони звикнуть до нових умов, до більш сприятливого бізнес середовища», – сказав Ілля Несходовський.

Поділитись в соцмережах