Заява «АНТС» щодо підписання зернової угоди з Туреччиною та ООН

22 липня 2022 року між Україною, ООН і Туреччиною у Стамбулі була укладено так звана «зернова угода», що офіційно має назву «Ініціатива щодо безпечного транспортування зерна та продуктів харчування з українських портів» . Аналогічний документ був підписаний між ООН, Туреччиною і росією.

Угода передбачає, що для транспортування українського зерна будуть розміновані фарватери до трьох портів, що розташовані в Одеській області: «Південний» , «Чорноморськ» та «Одеса». Нагляд та координацію за виконанням угоди має забезпечувати Спільний координаційний центр під егідою ООН, до якого має увійти по одному представнику від кожної сторони.

Для забезпечення підписання цієї угоди захід пішов на низку поступок, а саме: Міністерство фінансів США зняло обмеження, які могли ускладнювати експорт російської сільськогосподарської продукції та добрив, а також постачання до росії ліків та медичних товарів; Євросоюз розблокував транзакції пов’язані з експортом сільськогосподарської продукції та нафти до третіх країн, а також дозволив постачання товарів та технологій для безпеки цивільної авіації за певних умов.

Для України ця угода дала можливість ще раз продемонструвати світу, що не зважаючи на воєнний стан в державі, ми прагнемо запобігти світовій продовольчій катастрофі і йдемо на необхідні кроки для цього. Водночас ми також сподіваємося на розуміння і посилення підтримки України, передовсім у військовому та фінансовому плані, нашими іноземними партнерами. Цієї угодою ми також позбавляємо росію можливості погрожувати світу другою зброєю масового знищення після атомної – це голод, зокрема у країнах, що розвиваються. Україна також буде отримувати валютний виторг від однієї з основних статей експорту – агропродукції. Так, за даними Мінагрополітики внаслідок блокади морських портів заблоковано більше 20 мільйонів тон зерна, це також зумовлює певні труднощі з вільними площами для зберігання нового врожаю.

У межах «зернової угоди» залишилося відкритим питання викраденого росіянами українського зерна. Вважаємо неприпустимим давати агресору можливість не тільки обкрадати українських селян, а й також закривати очі на реалізацію цього зерна іншим країнам.

У рамках реалізації «зернової угоди» росія взяла на себе зобов’язання не нападати на цивільні кораблі, які йтимуть спеціальним коридором, а також на три загадані порти. Проте вже сьогодні зранку росія грубо порушила цей пункт угоди й обстріляла Одеський порт.

Мережа «АНТС» закликає наших міжнародних партнерів за порушення цієї угоди посилити санкції проти росії і скасувати ті послаблення, які були зроблені для її підписання. Натомість дії рф підтвердили, що лише військова перемога України над державою терористом звільнить світ від усіх наслідків геноцидної війни. Тому закликаємо надати усе необхідне важке озброєння, аби Україна змогла відновити контроль над своєю територією в міжнародно визнаних кордонах 1991 року.

Поділитись в соцмережах