21.07.2022

Заява «АНТС» щодо коригування НБУ валютного курсу гривні 

Громадська організація «Мережа захисту національних інтересів «АНТС» вітає ухвалене НБУ рішення

24 лютого 2022 року з початку війни для запобігання паніки серед населення і бізнесу, для захисту фінансової системи України від атак з боку агресора та зменшення відтоку капіталу, для запобігання необґрунтованого виведення валюти за кордон НБУ разом з КМУ прийняв ряд регуляторних обмежень, які були спрямовані на забезпечення стабільності роботи фінансової системи. Одним з таких рішень було фіксація офіційного курсу національної валюти на рівні 29, 254 грн. Таке рішення було обґрунтованим і забезпечило стабільність валютного ринку і обмежило панічні та спекулятивні операції.

Проте, вже різниця між офіційним курсом НБУ, курсом в комерційних банках та курсом в обмінниках, а також можливість здійснювати операції з різними фінансових інструментами та платіжними системами породило ряд схем, якими скористалися фінансові мародери, які почали на цьому «заробляти». Подальше утримання курсу крім об’єктивних факторів, зокрема блокування морських портів, руйнування інфраструктури тощо, негативно вплинула на торгівельний баланс, імпортери купували валюту для ввезення товарів критичного імпорту в Україну за офіційним курсом НБУ, який був об’єктивно нижче за ринковий, а експортери, як товарів так і послуг, втрачали при продажу валютної виручки, особливо це відчув ІТ-сектор. Ця ситуація призводила до приховування виручки за кордоном, або затримці їх заведення в Україну. Крім цього, це рішення НБУ призводило до зниження конкурентноспроможності українських товарів не лише за кордоном, а і в середині країни, що було посилено звільненням імпорту від оподаткування.

У підсумку баланс товарів та послуг погіршився і за січень – червень 2022 року становив -3,76 млрд дол. США (-0,08 млрд за аналогічний період 2021 р.) і для його фінансування НБУ використовував золотовалютні резерви. Зокрема, за червень 2022 року золотовалютні резерви скоротилися на 2,3 млрд доларів США.

Все це обумовило необхідність зміни підходу до визначення офіційного курсу ще два місяці назад, проте «АНТС» вітає це рішення навіть з запізненням.

Також хотілося наголосити, що кращим рішенням було не фіксація офіційного курсу, а введення валютного коридору, що дало би можливість ринку об’єктивно реагувати на зміну ситуації на валютному ринку.

Вплив на інфляцію вважаємо буде мінімальним, найбільше на це рішення відреагує ринок пального та енергоносії, проте позитивних наслідків від цього рішення є більше ніж негативних. Найближчим часом може спостерігатися короткотермінове зростання валютного курсу на готівковому ринку через психологічний чинник, однак об’єктивних причин для зростання готівкового курсу немає.

Громадська організація «Мережа захисту національних інтересів «АНТС» вітає ухвалене НБУ рішення і вважає цей крок до перезапуску валютного ринку актуальним і послідовним у контексті його стратегії валютної політики.

Поділитись в соцмережах