За 2 тижні до історичного засідання Європейської ради: надання Україні статусу кандидата на вступ до ЄС зміцнить та посилить весь регіон – Марія Голуб

Сьогодні йде не просто війна України з росією, це боротьба всього демократичного світу проти авторитаризму: дикого і хижого.

Тому, це наш спільний виклик, де перемога України стане ключовою запорукою досягнення безпеки, стабільності та процвітання всього регіону. Ця війна довела: у питаннях геополітики більше немає місця для «вакууму» або «сірих зон» – і Україна вже виборола право бути частиною сильної та об’єднаної Європи.

 «Україна була і залишається ключовим елементом нової парадигми існування європейської спільноти: більш стійкої, ціннісно-орієнтованої і готової боротися з безпековими викликами у майбутньому. Надання Україні статусу кандидата на вступ до ЄС зміцнить Європу політично. Чому? Бо об’єднає ЄС навколо спільної ідеї трансформації Союзу у сильного і вольового гравця на міжнародній арені, – наголошує учасниця мережі захисту національних інтересів «АНТС», експертка з двосторонніх відносин між Україною та ЄС Марія Голуб. – Сьогодні «рекордні» 90% українців підтримують наші євроінтеграційні прагнення. Величезну підтримку маємо зі сторони мешканців країн-членів ЄС. Синергетично, це створює надважливий історичний момент – вікно можливостей, яке ми не маємо права втратити».

Україна розраховує отримати статус країни – кандидата на членство в Європейському Союзі вже у червні цього року, за результатами Саміту Європейської Ради 23-24 червня.

«Насправді, статус кандидата стане додатковим сигналом і помічним інструментом, можна навіть сказати, ще однією зброєю, яка допоможе пришвидшити нашу перемогу. По-перше, це політичний сигнал росії, що Україна незворотньо рухається у сторону членства в ЄС і вже є частиною реформованої і відновленої безпекової архітектури Євросоюзу, яка з часом стане  ще ефективнішою і більш дієвою. Але головне, це чіткий політичний сигнал нашим захисникам, воїнам на передовій і в тилу, що вони виборють краще життя для своїх майбутніх поколінь, які зростатимуть у вільній, та демократичній європейській сім’ї», – підкреслила вона.

Для Європейського Союзу ж, найбільша «додана вартість» від надання Україні статусу кандидата полягає у тому, що таким чином євроспільнота міцно «заякорить» Україну в своїх безпекових, логістичних, економічних, соціальних та культурних вимірах. Що, своєю чергою, обернеться конкретними економічними, інвестиційними та фінансовими дивідендами для Євросоюзу.

«Тобто, надання Україні цього статусу буде означати ще більшу інтегрованість, ще більше посилення торговельних і економічних зв’язків між Євросоюзом та Україною. Це дуже важливо з точки зору забезпечення продовольчої, енергетичної та екологічної безпеки, та, загалом, побудови нової парадигми відносин між ЄС та світом. Насамперед, з точки зору планування відбудови економіки та критичної інфраструктури України, яку зараз треба буде перебудовувати відповідно до нових політичних реалій. І тут знову Україна стає ключовим елементом, адже її геополітичне розташування – не виклик, а величезна перевага, бо сюди можуть бути переміщені, наприклад, логістичні та енергетичні хаби ЄС, а також нові промислові та технологічні потужності, критично важливі для всього єврорегіону».

Попри те, що війна триває, стратегія відбудови України вже активно обговорюється. Нині розглядаються різні варіанти того, яким чином світова спільно буде допомагати відбудовувати Україну, і саме ЄС утримує в цьому процесі лідерські позиції.

«Євроінтеграція України та її відновлення – це процеси, що знаходяться в одній матриці і надалі мають посилювати один одного. Для відбудови України потрібні не лише гроші, але і чітке розуміння того, яку саме країну ми прагнемо бачити у майбутньому: демократичну, екологічно орієнтовану, з сильною та конкурентоспроможною економікою, сприятливим інвестиційним та інноваційним кліматом. Країну, куди захочуть і зможуть повернутись всі ті, хто зараз вимушено покинув свою Батьківщину через війну. Мені, наприклад, дуже імпонує т.з. «галузевий» підхід: коли, окрім загальної рамки комплексного відновлення під назвою #RebuildUkraine, окремі країни-члени ЄС візьмуть лідерство у відбудові конкретних галузей, де вони самі вже створили і «протестили» ефективні моделі. Скажімо, Естонія – у питаннях діджиталізації, Франція – у сфері технологій, Ірландія – в телекомунікаціях, Нідерланди – у питаннях інфраструктури і т.д.», – каже вона.

До того ж, надання Україні статусу країни-кандидата на вступ до ЄС доведе світу: європейська модель демократії та реформ працює і може допомогти успішній трансформації для третіх країн.

«ЄС починаючи з 2014 року надав багатомільярдну фінансову допомогу Україні для  підтримки реформ та трансформаційних процесів. І продовжує це робити, посилюючи свій вплив ще й активною санкційною політикою. А з 2017 року, коли набула чинності Угода про асоціацію між Україною та ЄС, наша країна досягла великого прогресу в імплементації багатьох секторальних реформ і приведенні свого законодавства у відповідність до європейського. За цей час ми стали ключовим торговельним партнером Євросоюзу, і позитивні економічні тенденції продовжуються, навіть попри війну. Це – наше спільне досягнення, а інвестовані в Україну кошти та зусилля вже приносить дивіденди – бо наша країна стала більш реформованою та модернізованою. Тепер наше спільне завдання – захистити, посилити і продовжити цю «історія успіху» вже зараз, а також у післявоєнний період відбудови, – наголосила Марія Голуб.

Поділитись в соцмережах