Україна має хорошу базу напрацьованих реформ для майбутнього початку переговорів про вступ до Європейського Союзу

В наших інтересах – продовжити позитивну динаміку трансформацій та модернізації країни, а також навчитись ще активніше відстоювати та просувати національні інтереси.

На цьому наголосила Марія Голуб, учасниця Мережі захисту національних інтересів «АНТС», експертка з двосторонніх  відносин між Україною та ЄС, під час телемарафону «Єдині новини» (#UAразом) .

«Маємо дуже хорошу базу, яку напрацювали за багато років євроінтеграційних реформ. Зокрема, зверну увагу, що починаючи з 2017 року,  повною мірою запрацювала наша амбітна двостороння угода між Україною та ЄС, і з того часу наша країна демонструє сталу динаміку прогресу по ключовим секторальним та горизонтальним реформам. Ми багато зробили у плані реформи державної адміністрації. Судова реформа та антикорупційна мають певні застереження, але демонструється прогрес і у цих напрямках, – підкреслила вона. – Стосовно секторального законодавства: дуже багато зроблено в питаннях, наприклад, подолання технічних бар’єрів в торгівлі. Весь економічний блок має дуже хороші результати, так само в питаннях санітарних та фітосанітарних заходів,  митниці, фінансового сектору, послуг, діяльності компанії. Всі ці сектори демонструють сталий прогрес. Це дійсно дуже хороше підґрунтя до ведення у подальшому переговорів, у тому числі, про вступ. Посилення нашої двосторонньої співпраці  з ЄС, має бути не лише «історією успіху». Це  і про те, щоб ми отримували конкретні вигоди як країна-«аплікант», і при цьому також ЄС отримував економічні та фінансові вигоди від нашої співпраці.

Експертка підкреслила: Зараз, коли Україна буде напрацьовувати і втілювати амбітний План післявоєнного відновлення, країна має велику можливість максимально інтегруватися логістично,  фінансово, економічно,  у простір ЄС.

«Маємо зв’язати дорогами, ріками, автомобілями, залізничними шляхами, бо це дійсно спрацює. Варто зазначити, що уже багато зроблено для приведення українського законодавства у відповідність до європейських норм та стандартів. Я дуже сподіваюся, що Україна продемонструє прогрес і приєднається, нарешті, до транс’європейської  транспортної мережі TEN — T. Не можу також не згадати Угоду про Спільний авіаційний простір, яка була підписана, і, на жаль, через війну ми не отримали від неї максимальні вигоди».

Марія Голуб переконана: Україна просто зобов’язана поділитися з Європою своїм досвідом з діджиталізації, зокрема, сфери адмінпослуг.

«Ми маємо більше просувати Україну, як країну інновацій, як країну з гарними, якісними рішеннями щодо діджиталізації. Наші досягнення у цій сфері величезні. Наприклад, коли я показую європейським друзям та колегам застосунок «Дія» і розповідаю про нього, вони вражені. І це те, що вони хотіли б бачити у своєму повсякденному житті.  А комплексна послуга «єМалятко»? Це прекрасний застосунок, який було розроблено, в тому числі, за фінансової підтримки ЄС, – каже вона.  – Сподіваюся, незабаром відбудеться приєднання України до величезної, масштабної програми «Цифрова Європа», з сумарним бюджетом у 9,2 млрд євро.  І це ще одна можливість швидше інтегрувати країну в єдиний цифровий ринок ЄС».

Учасниця Мережі захисту національних інтересів «АНТС» переконана: в українському суспільстві можна прослідкувати рух від єврооптимізму, навіть певної «єврозачарованості» до єврореалізму. І це позитивно впливає на нашу здатність захищати , відстоювати та просувати національні інтереси.

«Ми чудово розуміємо: ЄС, у плані свого економічного поводження – це «клуб сильних». Відповідно, в наших інтересах бути частиною цієї спільноти і вчитися не лише захищати, а і активно просувати наші національні інтереси, особливо в питаннях торгівлі та економіки. Тим паче в нас що відстоювати, захищати і пропонувати європейській стороні. Я сподіваюся, що буде посилена робота  економічного блоку уряду, так само як і робота представництв та посольств в ключових країнах ЄС та світу» – підкреслила експертка.

Марія Голуб зауважила, що наразі потрібно напрацювати План відновлення України і зафіксувати, наприклад галузі, які є пріоритетними.

«Ми повинні чітко визначитись зі стратегією і тактикою: як ми себе бачимо на геополітичному рівні, в торговельних, економічних відносинах зі світом. Дам хорошу статистику: за перші 5 місяців 2022 року, попри війну, Україна зберігає позитивну торговельну динаміку з ЄС. Приріст на рівні експорту становить майже 14%, і це дійсно феномен. Але це також показує, наскільки спроможною є українська економіка і ми це маємо це посилювати», – завершила Марія Голуб.

Поділитись в соцмережах