Завершений проєкт

Повоєнне відновлення України

Мультирівневий діалог щодо ефективного використання соціальних та фінансових ресурсів для інклюзивного відновлення України

Проєкт передбачав залучення громадських організацій та активних громадян до розробки, впровадження і контролю над повоєнним розвитком громад, організацію багаторівневого діалогу та обговорення спільного бачення повоєнного відновлення та розвитку, залучення діаспори та тимчасово переміщених осіб за кордоном до повоєнного розвитку громад та України вцілому.

Проєкт втілювався за сприяння Національного Демократичного Інституту (NDI) та фінансується USAID.

Напрями діяльності проєкту

Залучення громадян до розробки та втілення поствоєнних стратегій розвитку громад.

Оцінка та рекомендації щодо ефективності використання ресурсів підприємств, що належать громадам та бюджетних ресурсів щодо поствоєнного відновлення.

Моніторинг залученості громадянського суспільства до розробки, втілення поствоєнного відновлення та розвитку як України, так і вибраних громад.

Аналіз ініціатив діаспори та тимчасово захищених осіб (ТЗО) в ЄС, налагодження співпраці з організаціями діаспори та ТЗО.

Уже більше року російська армія щодня нищить об’єкти інфраструктури. Українці втрачають своє майно, нищиться інфраструктура громад. Тому про відбудову та відновлення України слід думати вже зараз. Проєкт спрямований на залучення громадян до контролю за використанням соціальних та фінансових ресурсів для інклюзивного відновлення України. Цільовими громадами проєкту було обрано Шацьку громаду Волинської області, Бережанську громаду Тернопільської області та Бахмацьку громаду Чернігівської області.

Напрацювання проєкту

В цільових громадах зібрано інформацію від людей, визначено пріоритети та розроблено концепції щодо питань відновлення.

Проведено аналіз бюджетних видатків допомоги у цільових громадах у контексті відновлення.

Розроблено рекомендації щодо бюджеті відновлення, включно з найкращими практиками.

Розроблено рекомендації щодо вдосконалення бюджетних процедур та ефективності діяльності комунальних підприємств щодо відновлення місцевої інфраструктури.

Проаналізовано процес залучення громадянського суспільства до розробки та впровадження плану відновлення на національному та місцевому рівнях.

Залучено зацікавлені сторони до відкритих дискусій щодо питань допомоги на відновлення.

За різними даними, кількість українців у всьому світі коливається від 11 до понад 30 мільйонів людей. Українська діаспора показала свою ефективність у підтримці української боротьби за демократичні цінності та свободу після повномасштабного вторгнення росії на територію України, 24 лютого 2022 року.

Саме діаспора стала опорою волонтерської діяльності за кордоном, брала активну участь у відстоюванні та адвокації санкцій, зброї, необхідної допомоги для економіки країни. Діаспора також активно просувала членство України в ЄС та започаткувала численні заходи підтримки. Завдяки зусиллям діаспори Україна отримала додатковий механізм впливу на національні уряди та необхідну матеріальну і нематеріальну допомогу. Тим часом багато громадян, які втекли від війни, мимоволі стали новоствореною частиною діаспори, значно збільшивши розміри діаспори. Україна як країна зацікавлена в об’єднанні діаспори в різних країнах та побудові ефективної комунікації для просування національних інтересів.

Як наслідок, немає вичерпних даних про чисельність і структуру діаспори, а діаспора діє не синхронізовано як між собою, так і у відносинах з країною походження. Необхідність поліпшення ситуації обумовлена постійно зростаючою кількістю членів діаспори. За даними УВКБ ООН, понад 79 200 осіб перетнули кордони України 24 лютого 2022 року, а кількість подвоїлася протягом наступних днів — близько 179 500 25 лютого, 322 800 26 лютого та 490 400 27 лютого. Відсутність комплексної комунікаційно-мобілізаційної стратегії може погіршити потенціал діаспори та спричинити від’єднання від подій у країні походження.

Проєкт  Мережі «АНТС» спільно з Інститутом Республіка з березня по вересень 2023 року провели широкомасштабне дослідження української діаспори в Європі, зокрема в Італії, Німеччині та Франції.

Метою дослідження було:

  1. Поглиблене вивчення осередків української діаспори та пошук ефективних шляхів покращення взаємодії  діаспори як з українськими інституціями, так і з офіційними установами та українськими емігрантами в країнах перебування.
  2. Аналіз змін, які відбулися в діаспорах, після повномасштабного вторгнення росії в Україну та масової еміграції українців за кордон.

В результаті дослідження підготовлені рекомендації для представників української влади стосовно методів ефективної взаємодії з осередками української діаспори у вказаних вище країнах Європи.

Події проєкту