Відновлювальні джерела енергії можуть допомогти забезпечити енергетичну безпеку громад

Відновлювальні джерела енергії можуть допомогти Україні забезпечити енергетичну безпеку громад.

На цьому під час панельної дискусії «Захист критичної інфраструктури при майбутній перебудові енергетики» наголосив керівник відділу енергетики «Екодія» Костянтин Криницький.

«Це мій основний посил. Я представляю екологічну громадську організацію, яка займається питаннями зміни клімату та енергетичного переходу. Ми роками адвокатували питання, що Україні можна переходити поступово на більше децентралізовану енергетичну систему, в тому числі, яка буде базуватися на відновлюваних джерелах енергії. Зараз ця тема для людей і громад стала трошки більш зрозумілішою. Це вже не тільки про зміну клімату, і зниження викидів, це про енергетичну безпеку у громадах. Особливо це актуально для таких об’єктів критичної, соціальної інфраструктури, як лікарні, водоканали, школи, дитячі садки і таке інше», – каже Костянтин Криницький.

Експерт зазначив, що під час зустрічей з міжнародними партнерами він разом з колегами адвокатує питання «зеленої» енергетичної допомоги.

«Ми не проти генераторів, але можливо диверсифікувати ці поставки і давати генератори, і сонячні панелі, і інвертори, і теплові насоси. Є список громад, які готові встановлювати сонячні панелі на місцевих лікарнях, які готові встановлювати теплові насоси для систем центрального опалення. Запит є. Питання його реалізації, наявних ресурсів і на скільки це буде швидко зробити», – підкреслив він.

Криницький зазначив, що у співпраці з Greenpeace реконструювали амбулаторію у Бучанському районі.

«Амбулаторія була пошкоджена, коли росіяни намагалися наступати на Київ. Нині ми встановили там гібридну СЕС з батареєю, акумулятором та тепловий насос. Чи це ідеальний приклад відбудови? Звісно ні, але це показовий приклад, як вже можна по-іншому думати і використовувати такі системи як резервне живлення», – підкреслив він.

Проте експерт наголосив, що відновлювальні джерела енергії це не панацея.

«Було б дуже нечесно з моєї сторони сидіти і казати, що давайте встановимо сонячні панелі і це допоможе нашій енергетичній системі. Це не так. Але чи може це допомогти автономності окремих будівель? Звісно».

Також він зазначив, що відновлювальна енергетика буде відігравати велику роль.

«…У нас все ще продовжуються військові дії, росія атакує і буде атакувати наші енергетичні системи. Ми не знаємо з чим вийдемо після нашої перемоги, але вже треба робити попередні моделювання, як можна змінювати нашу енергетичну систему для впровадження більш сталих рішень і фокусі на відновлювальні джерела енергії, як її децентралізувати, та що це значить для наших мереж, – каже керівник відділу енергетики «Екодія». – Наразі те, що ми комунікуємо: спочатку допомагати такими видами опалювання як екстерна енергетична допомога, підготовка до наступної зими, особливо для лікарень та водоканалів. Поряд з тим паралельно напрацьовувати національний план відновлення, розробляти місцеві стратегії відновлювання і т.д».

Поділитись в соцмережах