Міста та громади мають врахувати досвід минулої зими при підготовці до наступного сезону

Минула зима була не найгіршою, яку ми пережили. Українські міста повинні розуміти, що маючи божевільного сусіда під боком, метою якого є збільшення страждань цивільного населення, потрібно готуватися, що вони нам будуть намагатися зіпсувати кожен день.

На цьому наголосив Святослав Павлюк, виконавчий директор «Асоціації енергоефективні міста України» під час панельної дискусії «Захист критичної інфраструктури при майбутній перебудові енергетики».

«Це була не найгірша зима, бо пропри труднощі, ми мали певні резерви: обладнання, спеціалістів. «Укренерго» мало можливість підняти зі складів списане старе обладнання і можна було відновлювати певні критичні елементи системи передачі електроенергії. Ми розуміємо, що таких запасів стало різко менше і можливості таких швидких реакцій буде також менше», тому я би не розслаблявся», – сказав Святослав Павлюк.

За його словами міста та громади мають проаналізувати та врахувати досвід минулої зими при підготовці до наступного сезону.

«Якщо ми говоримо про опалення та опалювальний сезон, то і це питання водопостачання та каналізації, тобто спроможність міських систем мати резервне живлення і забезпечувати місто водою для забезпечення базових потреб населення… Я звернув увагу на те, що багато систем на рівні комунальних підприємств, на рівні будинків не працюють поза електроенергією. Найбільшою проблемою був дефіцит електроенергії. Саме на це треба спрямовувати зусилля».

За його словами, готуючись до наступної зими вкрай важливо диверсифікувати можливості водопостачання. Він підкреслив, що при цьому кожне місто матиме свою схему.

«Наприклад, водоканал Львова має понад сотню свердловин, а водоканал Миколаєва – одну точку доставки, яка постійно під ударами і відновити повноцінне водопостачання неможливо. Кожне з міст матиме свою схему. Але важливо диверсифікувати оці можливості постачання:  підняти старі свердловини, забезпечити їх наявністю помп. Якщо по містах є старі криниці, їх вичистити. Також всі системи протестувати  і запустити, щоб все працювало правильно. Те саме стосується каналізації».

За словами експерта критично важливим є питання теплопостачання.

«Що стосується питання енергоефективності й постачання електроенергії – це довгі процеси, котрі потребують інвестиції та часу на впровадження. Минулого року масово почали встановлювати твердопаливні котли, там, де збереженні системи центрального теплопостачання. І хоча ризик не постачання газу є нижчим, ніж ризик не постачання електроенергії, цим треба теж перейматися, бо ціна на газ буде зростати. Наприклад, Дубно в моєму розумінні стало першим містом, де повністю всю систему централізованого теплопостачання перевели на місцеві види палива. Установка власне систем таких перемичок між різними сегментами теплопостачання міста, дає змогу в разі пошкодження однієї переключити на інші».

Хорошим прикладом є встановлення мобільних котелень.

«Це правильний підхід. Ми рекомендуємо ставити спеціальні врізки в місцях потенційної установки таких мобільних котелень вже зараз, щоб бути готовими, якщо буде холодна зима. І у вас ще один спосіб теплопостачання. Також потрібно подбати аби у будинків були резервні джерела живлення або прокладати окремі лінії, котрі були би власне такими резервним живленням. Інакше ми будемо мати ситуацію коли опалення працює, а не працюють циркуляційні помпи, і тепло до будинку подається, бо котельня про це подбала, а будинок неспроможний це тепло прийняти. Були такі випадки цього року».

Також експерт каже, що потрібно вже зараз подбати про генератори.

«Минулого року не можна було купити генератора. Вони були неймовірно дорогими. Український бізнес постарався і ми перезатарили наш ринок. Всі ці пристрої зараз на ринку присутні, їх завезли стільки, що вже продають по собівартості і нижче. Тому й на мою думку зараз хороший момент, щоб купити собі для  будинку, для свого ОСББ батарейний блок, генератор, інвертор, щоб бути готовим зустрічати зиму. Наголошую на тому, що міста мають підходити до своєї енергетичної системи, як до мультипаливної системи, тобто не варто розраховувати тільки на електроенергію чи тільки на газ чи тільки на місцеві види палива. е має бути мультисистемна мультипаливний підхід. Я б вже зараз звернув увагу на всі ці речі і готувався до наступного поля сезону. Легшим він легше навряд чи буде».

Захід здійснюється в рамках проєкту ЄUROSCOPE Програми «MATRA»/«Ключові засади ефективного шляху України до ЄС: моніторинг, співпраця, освіта».
Проєкт ЄUROSCOPE досліджує наближення України до членства в ЄС, зокрема, через аналіз законодавства України на відповідність acquis ЄС та проведення адвокації серед зацікавлених сторін.

 

 

Поділитись в соцмережах