«Для Китаю ослаблена росія — це здобич» — Ганна Гопко

Китаю вигідно, щоб ця війна продовжувалася, щоб росія слабла. Про це в програмі «Цей тиждень» на Громадському радіо заявила голова правління Мережі захисту національних інтересів «АНТС» Ганна Гопко.

«Тому що ослаблена росія — це здобич. Для Китаю це можливість далі мати доступ до ресурсів, як до сировинного придатка. Подивіться, що відбувається на Далекому Сході. Там вже експансія Китаю просунулася. Вони хочуть вже загарбати Байкал. І причому вони вважають, що це історично справедливо. Бо коли Китай був слабкий, тоді історично росія віджала теж у них дуже багато територій. Але з іншої сторони Китаю потрібно, щоб у воєнному авангарді була росія, яка діє по “беспредєлу”, яка порушує міжнародний порядок. Тому що амбіція Китаю — сформувати новий світопорядок, де вони будуть гегемонами», — заявила Ганна Гопко.

На її думку, китайці вв’язалися в війну проти України, щоб збиваючи наш план, формувати альтернативний майданчик і підтягувати країни БРІКС.

«Вони обробляють Індонезію. Вони обробляють Бразилію. Працюють з країнами Африки, в яких вони вже дуже давно просочилися через ерозію демократії і корупцію страшенну. Поки західні країни приходили з програмами репродуктивного здоров’я, розказували про гендерну рівність, яку не сприймали в Африці. І казали: “Слухайте, не треба нам тут нав’язувати ваші цінності”. А Китай не переймався ніякими демократичними самоврядуваннями і так далі. Вони приходили, роздавали гроші, отримували доступи до різних копалин. Приводили типу “інвестиції”», — додала вона.

За словами Ганни Гопко, саміт миру України став як лакмусовим папірцем для того, щоб зрозуміти: хто з нами.

Як росія та Китай хочуть зірвати саміт миру

Заява путіна про те, що «росії потрібна не заморозка конфлікту, а повне його завершення» відбувається в координації з Китаєм. Так вважає Ганна Гопко.

«Не лише росія, але й Китай робили все, щоб зірвати наш саміт миру, і Китаю потрібно підіймати ставки. Тому що в них є амбіція глобального панування, і вони хочуть, щоб світ був або китай-орієнтованим. І ми бачили це турне лідера Китаю: і в Європу, і в Арабський світ, де теж зростають чи тіснішають економічні зв’язки, залежності від Китаю, і так далі. Тому дуже важливо те, що говорить путін, не сприймати серйозно», — повідомила Ганна Гопко.

За її словами, видно, що Китай і росію дратує те, що Україна на саміті миру показує здатність зібрати 100-120 представників країн на різних рівнях.

«В Україні група експертів підготувала маніфест сталого миру. Ось понад 40 представників, ми його переклали 10-ма мовами, де ми намагалися якраз показати візію, як досягти сталого миру, але не коштом правосуддя. Чому важливе покарання агресора за всі злочини (злочини агресії, злочини проти людяності, депортація дітей — це все геноцидальні ознаки війни проти України)», — додала вона.

Ганна Гопко також поставила риторичне питання: «А якщо завтра путін зафіксує ще пів України у своїй Конституції?».

«Ми вже бачили приклади конфронтації у вигляді заяв, що: “Давайте кордони Балтійського моря перепишемо”. Тобто це було пряме посягання. І, до речі, це було 15 травня, здається, і ця заява (фактично, атака на територіальну цілісність в водах Балтійського моря на Фінляндію і Литву) співпала якраз із рішенням Китаю щодо перевірок в Південно-Китайському морі всіх суден. Якщо це будуть судна Філіппін, тощо. Тобто, видно, що навіть ці дії були скоординовані, тому що Китай неймовірно швидко мілітаризується. Китай благословляє дуже багато співпраці в ОПК між Північною Кореєю, росією і Іраном. От на цьому тижні Олена Трегуб з НАКО зробили презентацію дослідження “Крила війни. Що знаходимо в російських винищувачах”.

Але зачепили і багато інших тем. Зокрема, про те, що зараз російська федерація перейшла на верстати з Китаю. До того були з Японії, Німеччини, а зараз повністю на Китай. Ми розуміємо, що  доступ до верстатів дає росії фактично можливість робити нові запчастини. І продовжувати забезпечувати “машину війни” боєприпасами, ракетами, танками, артилерійськими системами», — зазначила Ганна Гопко.

Про вторинні санкції

Наші партнери нарешті зрозуміли, що всі їхні стратегії виявилися провальними.

«Коли вони не хотіли давати Україні зброю, далекобійні системи. Спочатку HIMARS, потім дуже важко ми пробивали сучасні танки Leopаrd Abrams, ось потім винищувачі. І коли вони казали: “От якщо Північна Корея буде давати росії боєприпаси чи балістичні ракети, це стане червоною лінією, ми будемо запускати ті санкції”. Нічого не відбулося. Вона давно дає, але у відповідь ми не побачили якихось кроків, які б допомогли Україні», — додала вона.

Вона нагадала, що українці побачили затягнуте рішення з дозволом бити по воєнних цілях на території рф. Тому якраз вісь авторитарних режимів, які воюють проти України на боці рф, бачила певну беззубість, поступовість.

«Україна стікає кров’ю, а вони використовують замість радикальних кроків… Тому що багато санкцій були комфортними для економік Заходу. Вони не хотіли собі нашкодити, тому вони робили їх поступовими. Коли ми скрізь казали: “Почекайте, ви обіцяли пекельні санкції, які мали призвести впродовж року до колапсу російської економіки. Цього не відбулося”. І тому зараз ми якраз і кажемо, що санкційна політика має вирішити всі прогалини, які є. “Ви маєте сфокусуватися і на відповідальності, і на механізмах покарання тих, хто намагатиметься обійти санкції”», — додала Ганна Гопко.

За її словами, західні партнери України побачили, що їхня млява політика стимулює все нахабнішу поведінку.

«Нові військові навчання, пародія так званої Карибської кризи зі сторони росії, заяви про те, що “ми перепишемо, чи буде наступ на країни Балтії”. Ну, з однієї сторони, військові в НАТО розуміють, що зіткнення неминуче. Вони дають різні оцінки, коли це може бути, але вони точно розуміють, що ось ці країни між собою настільки інтенсифікували співпрацю в військовій технічній сфері, обмін технологіями, ресурсами, що західні демократії не встигають. Навіть подивіться з боєприпасами. Ми не можемо отримати мільйон боєприпасів, які шукає президент Чехії і так далі. В той час, як за різними даними, вже близько 2,5 мільйонів боєприпасів Північна Корея дала російській федерації. Тобто, виявляється, Північна Корея спроможна забезпечити більше, ніж всі країни G7 разом взяті», — підсумовує вона.

Від Байдена Україна очікувала більшої рішучості

Говорячи про безпекову угоду зі Сполученими Штатами, Ганна Гопко зазначила, що від Байдена українці очікували більшої рішучості.

«Ми очікували, що Джейк Салліван не буде впроваджувати політику контрольованої ескалації, не буде боятися, що росія застосує тактичну ядерну зброю. А це був елемент не просто шантажу, а стримування Заходу від надання нам значно швидше і сучасних танків тоді, коли вони були потрібними. Тому що зараз вже війна робототехніки, дронів, РЕБів. І, очевидно, що нам потрібні були HIMARS не в тій кількості, що нам дали. А в чотири рази більше. Для того, щоб в 22-му році, коли були сухопутні операції, більше просуватися», — заявила Ганна Гопко.

Також вона додала, що українці не почули рішення від Америки, що та готова дати Україні запрошення на саміті НАТО.

«Для мене, якщо ми говоримо про безпекову угоду і серйозність США до наближення української перемоги. То крім цих папірців, які були підписані як безпекові угоди, які фіксують багато важливих речей, але вони мені чимось нагадують Будапештський меморандум (тому що там немає жодних гарантій). Так, ми вам будемо допомагати, наростимо нові види співпраці, але нічого не заважає навіть в тих реаліях, що були. Але вона символічно з того точки зору, що це 10 років, для майбутнього президента США буде “незручно це скасовувати”. Я просто хотіла б сказати: “Не майте надмірних очікувань, тому що це не про безпекові гарантії”. Це не про те, що США відправлять 6-й флот США в Чорне море, що вони мали зробити в 2014-му, як гаранти Будапештського меморандуму, коли ми здали третій в світі потенціал ядерної зброї», — підсумувала Ганна Гопко.

Дивіться повне відео тут.

Джерело: Громадське радіо.

Поділитись в соцмережах