Аналіз розвитку громад, вивчення можливостей і сильних сторін, допомога у напрацюванні рекомендацій для відновлення та розвитку – ключові завдання експертів проєкту «Зміцнення громад заради перемоги та відродження України» «Зміцнення громадської довіри» USAID/UCBI III.
Про це в ефірі «5 каналу» розповіла керівниця проєкту, учасниця Мережі захисту національних інтересів «АНТС» Наталя Федорович.
«Попри війну, в Україні продовжується життя, і завдання наших експертів – той фронт, який ми зобов’язані забезпечити – допомогти нашим громадам, що створені в процесі реформи децентралізації. Серед задач, які ми поставили перед собою, – це аналіз розвитку громад до початку повномасштабного вторгнення, аналіз їх можливостей і сильних сторін, а також допомога у напрацюванні якнайкращих рекомендацій, з урахуванням сучасних технологій, – підкреслила Федорович. – Експерти даватимуть рекомендації для всіх сфер життя громади: охорони здоров’я, соціального захисту, освіти, культури, економіки й т.д. Під час роботи будуть враховуватися історичні аспекти та можливості їх посилення. Також говоритимемо про можливості для малого та середнього бізнесу. Для нас важливо максимально допомогти громадам, з якими працюємо».
З понад 70 громад, які подавали заявки на участь в проєкті, було відібрано 30.
«Це громади з 10 областей України. Найбільше учасників із Сумщини – 9. Також у проєкті беруть участь громади з Дніпропетровщини, Київщини, Житомирщини, Чернігівщини, Одещини, Вінниччини, Львівщини, Тернопільщини та Волині. Це різні громади: від сільської, селищної до ОТГ. Серед учасників немає обласних центрів. Ми свідомо обирали громади, такої величини. На нашу думку, саме вони потребують уваги та консультації з нашої сторони».
Завдання експертів – зрозуміти потреби громади, написати чіткі рекомендації та залучити донорів для відбудови.
«Наша задача – врахувати всі потреби, напрацювати якнайкращі рекомендації та за допомогою зовнішніх, внутрішніх донорів допомогти громадам у відбудові. Наприклад, у громадах, що страждають від обстрілів велика увага буде приділятися відбудові об’єктів з урахуванням укриттів. Ми знаємо досвід Ізраїлю і він буде врахований у написанні рекомендацій. Також одним із ключових буде питання енергетики і ефективних енергоощадних технологій».
Керівниця проєкту наголосила, що однією з умов співпраці є підписання декларації про демократичний розвиток і нульову толеранцію до корупції.
«Ми вважаємо, що це обов’язкова передумова для того, щоб говорити про повноцінний розвиток громад», – підкреслила вона.