Заборона інвазивних дерев та відкриття екореєстрів

Успішно завершилися дві громадські кампанії, у яких брала участь Мережа захисту національних інтересів. Так, міністр захисту довкілля та природних ресурсів України Руслан Стрілець своїм наказом затвердив перелік чужорідних видів дерев, заборонених у відтворенні лісів (наказ № 695/39751).

Наша організація разом з однодумцями з екологічного руху вимагала цього рішення від Міндовкілля у відкритих листах, зверненнях та статтях. Голос громадськості було врешті-решт почуто. Як повідомляє відомство, до Переліку увійшли 13 видів: айлант найвищий, аралія маньчжурська, в’яз низький, гледичія колюча, горіх чорний, дуб червоний, каркас західний, клен ясенелистий, маслинка вузьколиста, павловнія (види та гібриди), робінія звичайна, черемха пізня, ясен пенсільванський.

Відтепер ці види заборонено використовувати для створення та відновлення лісів та полезахисних смуг в Україні. Водночас висаджені до набуття Переліком чинності дерева зі списку не будуть вирубуватися. Чужорідні види дерев здатні змінити або знищити цілі екосистеми. Не маючи природних ворогів на нових територіях, інвазійні види швидко розмножуються, захоплюють простір та витісняють місцеві види із природних ландшафтів.

Іншим наказом (№ 290 від 03.05.2023 Про деякі питання оприлюднення відкритих даних Міндовкілля) вирішено проблему повного або часткового доступу до екологічної інформації, яка має окремий захищений статус і не може приховуватися власниками такої інформації. Одначе, переважно посилаючись на повномасштабну війну, екологічна інформація, в т.ч. власником якої є Міндовкілля, цю інформацію було закрито. А громадян було позбавлено можливості як на доступ до неї, так і на її використання задля захисту довкілля та своїх прав.

Завдяки кампаніям громадськості відтепер екологічна інформація буде публікуватися у доступному форматі та регулярно оприлюднюватиметься та оновлюватиметься на Єдиному державному вебпорталі відкритих даних. Знову відкритими будуть понад 50 різних наборів екологічних даних.

Дякуємо нашим друзям та колегам з екологічних громадських організацій за наполегливість та тісну співпрацю, за докладені зусилля та експертизу.

Поділитись в соцмережах