29.04.2023

Росія готувалася до вторгнення в Україну і з військової точки зору, і з фінансово-економічної

Режим путіна готувався до повномасштабного вторгнення в Україну, як із військової точки зору, так і з фінансово-економічної.

На цьому під час дискусії «Фінанси країни-терориста: як конфіскувати?», наголосив Ігор Уманський, український політик, економіст, екс-міністр фінансів.

«Коли в 2014 році росія захопила Крим, Луганськ, Донецьк, було зрозуміло, що повномасштабної війни не уникнути. Якщо війна неминуча, відкладання термінів початку – це лише надання можливості ворогу накопичити сили та підготуватися. Чи підготувався режим путіна до повномасштабного вторгнення в Україну? Так. Вони готувалися і з військової точки зору, і з фінансово-економічної, – сказав Ігор Уманський. – Що ми маємо за наслідками 2022 року? Так, спочатку, після введення санкцій, системі росії необхідно було переналагодити свою роботу і певне просідання було. Але за результатами року профіцит платіжного балансу збільшився в два рази, зовнішній борг зменшився більш, ніж на 100 мільярдів, рівень безробіття зменшився, інфляція трошки більше 10 %, курс рубля укріпився. росія готувалася, в тому числі й до введення санкцій, вони не боялися санкцій».

Чи готувалася Україна до повномасштабного вторгнення?

«Це найголовніше, прийде час і ми спитаємо. Виглядає так, що не готувалася. Ні з точки зору військової, ні фінансової, ні інформаційної, та з жодної точки зору. Більше того, наше керівництво нас запевняло, що не треба готуватися до війни. Необхідно скорочувати видатки на оборону, як наслідок фінансувати велике будівництво, тощо, – каже екс-міністр. – Необхідно зробити висновки з того, в якому стані Україна підійшла до початку війни. Єдине, що не врахував путін – це небажання пересічних українців, як цивільних, так і, найголовніше».

Уманський наголосив, що ми маємо усвідомлювати: поки є росія  у сьогоднішньому вигляді її територіальні претензії до України не зникнуть.

«В який спосіб готуватися? Виключно закликати західні країни до допомоги, до включення України до НАТО не дадуть повної міри безпеки від цього вторгнення. Виключно сильна Україна з потужними військовим комплексом і боєздатною армією здатна стримати агресивні наміри будь-якого сусіда, який намагатиметься захопити нашу територію», – сказав він.

Що ж до санкцій, то експерт підкреслив, що необхідно розуміти, що це, у першу чергу, політичне рішення і виявлення політичної волі певних країн по відношенню до країни агресора.

«Суспільний Захід прийняв для себе політичне рішення. Той пакет санкцій, який був прийнятий щодо росії на сьогоднішній день найпотужніший в світі, який приймався до будь-якої країни за будь-яких обставин. Але повторюся, росія до цього готувалася, з іншого боку – це політичний захід, який з точки зору ефективності стримується багатьма моментами. Перше, це економічні інтереси суб’єктів кожної з цих країн. Не хочуть багато хто з них, втрачати 160 млн ринку збуту російської федерації. Для них це боляче. Війна десь там, в якійсь умовній Україні, а їхній бізнес тут і зараз. І більшість не готові йти на скорочення власних доходів. Це необхідно усвідомити, подобається нам це чи не подобається, – каже Уманський. – Найголовніше запитання. А для чого взагалі санкції? В нашому розумінні, в очікуванні – це послаблення можливості країни агресора до подальших агресивних дій.  Але тут необхідно розуміти, що у росії є мінімум чотири джерела для фінансування військової агресії:

  • державний бюджет,
  • кошти Центрального банку,
  • кошти банківської системи та відповідних державних і недержавних фондів, так звані кармані скриньочки для різних потреб
  • кошти величезного державного сектору, які також можуть, будуть і використовуються для фінансування відповідних потреб центральної влади кремля.

Тому і боротися потрібно по всім чотирьом напрямкам».

Також експерт наголосив, що у протистоянні з агресором Україна повинна збільшувати військової можливості України для спротиву з одного боку, і з іншого – треба обмежувати можливості російської федерації виготовляти особливо, високоточну технологічну зброю.

« І тут якраз, санкції економічні, торгівельні дуже б були корисні для України. Але чи можливі вони, будуть вони ефективні без долучення до них Китаю, Саудівської Аравії, Катару та інших, так званих тихих гаваней, через які можливі точки входу-виходу для фінансування будь-яких закупівель, підкреслюю будь-яких закупівель. І Індії, до речі. Більшість закупівель військового, в першу чергу БК- боєкомплекту здійснюється через індійські компанії».

Ігор Уманський також наголосив, що найкращі санкції проти рф – це зброя для української армії.

Проєкт АНТС «Російські активи як джерело відновлення української економіки» реалізується у співпраці з Національним Демократичним Інститутом (НДІ) (лого) за фінансової підтримки Національного фонду підтримки демократії (NED)

 

 

Поділитись в соцмережах