Проєкт  “Restoring Ukraine Together” презентує аналітичний звіт «Стан фінансування культури та мистецтва з місцевих бюджетів: основні тенденції 2022 року»

В основу документа лягли дані Державного веб-порталу бюджету для громадян, Єдиного веб-порталу використання публічних коштів, Державної казначейської служби, Національного банку України, Державної служби статистики та  інформація, що міститься в нормативно-правових актах України.

Основні висновки аналітичного звіту, окреслили тенденції, які минулий 2022 рік — рік війни, економічних та соціальних потрясінь приніс сектору культури:

  • темпи приросту видатків в національній валюті та дол. США в 2022 році, в порівнянні з 2021 роком, є від’ємними — видатки державного бюджету на такі потреби скоротилися на 39,78% у гривневому еквіваленті і на 49,19% у доларовому, місцевого бюджету на 12,09% та 25,82% — відповідно.
  • найбільше видатків в сумі видатків з місцевих бюджетів на культуру та мистецтв було здійснено на оплату праці і нарахування на заробітну плату — 60,87%. При цьому розмір середньомісячної заробітної плати штатних працівників за напрямом «Діяльність у сфері творчості, мистецтва та розваг» є нижчим за розмір середньомісячної заробітної плати штатних працівників у середньому по економіці у 2022 році на 25,6%, а за напрямом «Функціювання бібліотек, архівів, музеїв та інших закладів культури» — на 29,5%.

Цікаво, що частка фактичних видатків  на культуру та мистецтво в загальній сумі видатків з місцевих бюджетів в 2022 році є більшою в порівнянні з довоєнним 2021 роком (3,02%, та  2,79% відповідно), проте у абсолютному вимірі у 2022 році на цю сферу було виділено на 2,1 млрд грн менше. За регіонами: найбільше значення в Сумській області — 3,98%, найменше в м. Києві — 1,83%.

Також, кількість областей в яких видатки на культуру та мистецтво перевищили 3% від зведеного бюджету області у 2022 році становила 15 і ця цифра є такою самою як і у 2021 році.

Найбільший відсоток у загальній сумі видатків  в 2022 році отримали клубні заклади (35,82%) та бібліотеки, музеї і виставки (34,64%), а найменший відсоток отримала кінематографія (0,24%).

Повну версію документа можна прочитати тут.

Автор дослідження — експерт  проєкту “Restoring Ukraine Together” та аналітик Центру аналізу публічних фінансів та публічного управління KSE, професор кафедри фінансів ім. С.І. Юрія Західноукраїнського національного університету Тарас Маршалок у рекомендаційній частині звіту пропонує ряд заходів та рішень, що допоможуть подолати негативні тенденції, забезпечити ефективність використання коштів на культуру та акумулювання додаткових ресурсів для розвитку культури та мистецтва на місцевому рівні.

Якщо після прочитання звіту, Ви матимете бажання поділитися власними пропозиціями та рекомендаціями до органів державного управління, місцевого самоврядування, громадянського суспільства, бізнесових кіл щодо того, як покращити стан фінансування культури на місцевому рівні та підвищити ефективність використання існуючих коштів, просимо заповнити форму за посиланням для подальшого обговорення і консолідації.

Проєкт “Відновлюємо Україну разом”, реалізується за  фінансової підтримки Європейського Союзу мережею захисту національних інтересів АНТС з метою побудови довіри між ключовими стейкхолдерами процесу відновлення України: органами державної та місцевої влади, міжнародними донорами та партнерами, експертними та професійними спільнотами, представниками громадянського суспільства.

Поділитись в соцмережах