Російська Федерація окупувала найбільшу у Європі Запорізьку атомну станцію у березні 2022 року. Уже два роки ворог шантажує світ ядерною катастрофою. За цей час росіяни перетворили ЗАЕС на військову базу та декілька разів спричинили повні блекаути станції, обстрілюючи електричні мережі. Також два роки окупанти фактично тримають у заручниках персонал станції і мешканців міста ядерників — Енергодару. Громадські організації України звернулися до Глобального договору ООН щодо необхідності виключення “Росатома” з Договору за співучасть у злочинах проти людяності та порушення прав людини на Запорізькій АЕС.
На початку квітня росіяни завдали чергового удару по ЗАЕС, цього разу — дронами. При цьому ворог поширив дезінформацію, звинувативши українців. Це не перша операція під чужим прапором, спрямована на дискредитацію ЗСУ. Залякування європейців ядерною катастрофою та перекладання відповідальності за можливу аварію на українців — це один з улюблених методів тиску ворога. Так росія “мотивує” звичайних громадян європейських країн вимагати від своїх урядів перестати допомагати Україні та схилити до мирних переговорів.
Тож, наскільки реальною є загроза нового Чорнобиля та які можливі сценарії при звільненні Запорізької атомної станції, ми зʼясовували разом з ліквідатором аварії на ЧАЕС, професором Інституту радіоактивності довкілля Університету Фукусіма, українським науковцем Марком Желєзняком.
Ситуація на ЗАЕС зараз
Від повномасштабного вторгнення і захоплення Чорнобильської зони та ЗАЕС для моніторингу ситуації та прогнозування потенційних радіаційних загроз створено робочу групу українських науковців, які працюють з різних країн світу. Також наші науковці разом з колегами з Німеччини та Японії ефективно використовують систему RODOS — провідний інструмент прогнозування радіаційних наслідків. Вона кожного дня розраховує, що коїться на Запорізькій станції. Проводиться моделювання різних варіантів подій, визначають напрямки вітру і роблять прогнози. Науковці спілкуються між собою на міжнародному рівні й передають інформацію українським відповідальним службам та військовим.
Наразі всі 6 енергоблоків ЗАЕС перебувають у режимі холодного вимкнення (холодного зупину) — це безпечний стан ядерного реактора, коли реактор заглушений при низькому тиску і низькій температурі води для охолодження. При потенційній аварії викид, що може статися — це, перш за все, пара, — так, як це було при аварії на Фукусімській АЕС. Там понад рік тому закінчилися ядерна реакція і немає радіоактивного йоду. Відсутність йоду в реакторах значно зменшує ризики для населення та знижує рівень загрози при потенційних викидах.
Чи можуть обстріли АЕС спричинити ядерну аварію?
За словами професора Марка Желєзняка, Запорізька атомна станція досить добре захищена. На ЗАЕС стоять радянські реактори ВВЕР-1000, вони мають міцну оболонку (міцний конфайнмент). Такими дронами, якими станцію атакували у квітні, завдати значної шкоди неможливо. За оцінками західних експертів, це були невеликі дрони, які працюють на короткій відстані. В України немає сумніву, що це були російські дрони.
Теоретично ворог може почати обстрілювати ЗАЕС балістикою та кинджалами. Але важливо пам’ятати, що будь-яка атака балістичною ракетою дуже легко зразу ідентифікується. Із супутника видно, хто ракети випустив і якого вони типу.
На думку фахівця: “Головна мета обстрілів, які чинить зараз росія — не спричинити ядерну катастрофу, а залякати європейців і звалити відповідальність на українців. Це робиться, аби посіяти страх та налаштувати європейців чинити тиск на власних політиків, щоб вони не допомагали Україні”.
Також важливо пам’ятати, що на Запорізькій станції перебувають російські фахівці-ядерники, вони технічно підковані й добре знають, що роблять. Ми маємо справу з безпринципним, але не дурним ворогом.
У разі деокупації ЗАЕС, який найгірший сценарій може використати ворог?
Уявімо найгірший сценарій, що в Кремлі остаточно зірвало дах і вони хочуть спричинити ядерну катастрофу на ЗАЕС. Для того, щоб завдати максимальної шкоди та зробити аварію, ворог має спершу запустити реактори. Це тривалий процес і зробити це непомітно від місії МАГАТЕ, яка перебуває на ЗАЕС, неможливо.
Після цього, можна завдати незворотних технічних пошкоджень або закласти вибухівку, і вже тоді — покинути станцію. У такому випадку, якщо українські війська зайдуть на територію ЗАЕС і вже нічого не встигнуть виправити, можна буде сказати, що винна Україна. У разі, якщо це станеться, і відбудеться ядерна аварія, технічно неможливо, щоб її наслідки вийшли за межі 30-кілометрової зони. Це найгірший прогноз. Це означає, що постраждають першочергово Нікополь та Енергодар.
Такий сценарій розвитку подій не є секретним, його дуже добре розуміють та активно обговорюють українські та міжнародні фахівці. Його розуміють наші військові. Україна готується до нього також.
Чи може бути другий Чорнобиль?
Без запуску реакторів другий Чорнобиль на ЗАЕС неможливий. На ЧАЕС аварія сталася на включеному реакторі. Це був потужний тепловий вибух, фактично, брудна бомба. У результаті теплового вибуху частини палива — уран, плутоній, америцій, потрапили в навколишнє середовище. Також відбулося забруднення стронцієм, цезієм та радіоактивним йодом. Через силу вибуху радіоактивні частинки потрапили в атмосферу і радіоактивні хмари поширилися на сотні кілометрів.
Санкції проти “Росатому”
Росія має тісні зв’язки з країнами Європи, США, а також Азії, Африки та Латинської Америки у напрямку атомної енергетики. В Європі від росії залежні АЕС, що були побудовані за російським проєктом у радянські часи. Такі станції є в Угорщині, Словаччині, Чехії та навіть Фінляндії.
США досі купує радіоактивні матеріали в росії. Торік вони придбали 20% від потреби в ядерному пальному. Також зараз росія будує АЕС в Туреччині, Китаї, Бангладеші та інших країнах світу.
Якщо Європа змогла швидко перемкнутися з російського газу і здобула певну енергетичну незалежність, то з ядерною сферою все не так просто. На це потрібен час. Але у цьому напрямку є позитивні зміни. Перша і найголовніша — це зміна парадигми. Росія вже не сприймається як партнер і друг, тепер — це ворог і загроза.
Один з таких знакових кроків для зменшення впливу росії в ядерній енергетиці — це голосування Сенату США від 30 квітня за проєкт закону про заборону імпорту збагаченого урану з росії. Документ забороняє імпорт збагаченого урану з рф через 90 днів після набуття законом чинності з можливістю тимчасових винятків до січня 2028 року. Зараз він чекає на підпис Президента Джо Байдена. Також США хоче виробляти уранове паливо, аби позбутися залежності від росії.
Ядерна сфера не повинна бути винятком із режиму санкцій в ЄС та США, оскільки росія вже переступила червону лінію і стала використовувати цивільну атомну енергетику як зброю.
Для посилення санкцій у цьому напрямку експерти українського Центру глобалістики “Стратегія XXI” у матеріалі “Санкції як (не) працюють” рекомендують такі заходи:
- Ініціатива України та групи країн-членів ЄС щодо заморожування всіх наявних у них проєктів за участі “Росатому” чи афілійованих з ним компаній або спільних підприємств до повного припинення російської агресії та виведення окупаційних військ з території України;
- Уряд України має звернутися до Європейської Комісії та урядів країн-членів ЄС щодо якнайшвидшого переведення енергоблоків з реакторами ВВЕР радянських конструкцій на неросійське паливо (лише 18 зі 103 атомних енергоблоків у ЄС залежать від постачання російського палива. Вони виробляють не більше 10% усієї ядерної енергії в ЄС);
- Судна дочірньої компанії “Росатому” — “Атомфлот”, як спеціалізовані криголами та контейнеровози, так і судна допоміжного технічного флоту мають підпасти під заборону заходів в порти Європи, Північної Америки, країн G7, їх обслуговування, ремонту тощо. “Атомфлот” не повинен отримувати жодного обладнання від європейських чи американських компаній.
Що робить МАГАТЕ
МАГАТЕ часто звинувачують у бездіяльності, “беззубій” позицій щодо України та у тому, що організація перебуває під повним контролем росії. Тут важливо звернути увагу на те, що головною місією МАГАТЕ є контроль за розповсюдженням ядерної зброї, а контроль за роботою АЕС не є пріоритетом для організації.
У цих умовах, коли ми не маємо доступу до ЗАЕС і не знаємо, що там відбувається, присутність моніторингової місії МАГАТЕ там – критично важлива. Зараз там перебувають експерти з безпеки та охорони, головна мета яких — не допустити викрадення ядерного палива та ядерних відходів. Поки росія в МАГАТЕ, вона не може не пустити експертів на Запорізьку атомну.
Якщо росію виключити — це може завдати значної шкоди не тільки Україні, а й глобальній безпеці, адже тоді вона зможе допомагати Ірану, Північній Кореї та іншим диктатурам безконтрольно нарощувати ядерний арсенал.
Також важливий момент, що нещодавно МАГАТЕ опублікували кілька звітів, у яких було написано про фіксацію використання артилерії та кулеметної зброї з майданчика станції. Це один з перших офіційних доказів використання ЗАЕС, як військової бази.
Авторка:
Ганна Гопко, співзасновниця Міжнародного центру української Перемоги (ICUV), голова Мережі захисту національних інтересів АНТС, з інтерв’ю із Марком Желєзняком (український науковець, гостьовий професор Інституту радіоактивності довкілля Університету Фукусіма).
З використанням матеріалів Центру глобалістики “Стратегія XXI”.
Джерело: Цензор.НЕТ.