02.02.2023

Перемовини щодо членства України в ЄС мали б розпочатися в 2023 році

Андрюс Кубілюс, фото: ukrinform.ua

 

Перемовини щодо українського членства в ЄС мали  розпочатися уже цього року.

На цьому наголосив під час обговорення перспектив руху України до членства в ЄС напередодні саміту Україна-ЄС Андрюс Кубілюс, депутат Європейського Парламенту та Керівник міжнародного об’єднання «Разом задля України».

«Я вважаю, що перемовини щодо українського членства мали розпочатися цього року. Спочатку країна має бути оцінена навесні Єврокомісією, потім включена у звіт про розширення ЄС. І до кінця цього року повинно стати зрозумілим, що Україна має розпочати перемовини. Якщо цього не відбудеться, то важко уявити, що у 2024 році будуть прийняті якісь важливі геополітичні рішення. У ЄС почнеться хвиля виборів, в які Європа вступить без добрих геополітичних перспектив.»

Також він наголосив, що сам переговорний процес триватиме 3-4 роки.

«Мені здається, що переговори повинні тривати 3-4 роки. Таким був наш досвід ( прим. авт. -Литви), після швидкої ратифікації всього законодавства. І ми вважаємо, що парламентові знадобиться цей час, щоб обговорити всі питання і стати членами ЄС. Ви повинні пам’ятати, що для цього є певна причина, бо наступний саміт буде 2027 році, а потім в 2029 році, коли Україні можна буде стати членом ЄС. Та не зважаючи на те, що це може виглядати неосяжним – це реалістично. Варто пам’ятати, що в Європі є певний бюрократичний підхід до всіх процесів і ви вже бачите що бюрократія є і в інтеграції Західних Балкан», – сказав євродепутат.

Кубілюс зазначив, що на сьогодні є виклики з обох сторін.

«Україні треба впровадити свої реформи, щоб задовольнити всі критерії. Є недоліки, які вам треба подолати. Та якщо процес буде рухатися у тому напрямку, що рухається і з західними Балканами, то це буде величезна помилка з вашого боку. Треба  зараз не лише  брати до уваги, як Україна рухається назустріч всім критеріям, але ще і працювати над тим, як здобути політичну підтримку в широкому сенсі. Бо український вступ до НАТО буде кращим позитивним наслідком, не тільки в тому сенсі, що ви убезпечитеся від росії, а і  у тому, що з Україною ми зможемо досягнути ширших результатів для ЄС і його безпеки на єроконтиненті. Всі ми бачили деякі труднощі для країн Європи, перейти від повного заперечення, що вони постачатимуть, наприклад, «Леопарди» до позитивного рішення про їх постачання. Для мене було питанням чому це рішення не було прийняте спочатку. Те саме може трапитися і з рішенням про прийняття України до ЄС».

За його словами треба думати, як консолідувати західну геополітичну волю, для того, щоб досягнути української інтеграції.

«Захід має продемонструвати консолідацію політичної волі на додаток до воєнного Рамштайну. Настав час для ЄС створити певний інтеграційний Рамштайн, щоб політична воля з західного боку, консолідувалася і продемонструвала чітку стратегію: «Чому інтеграція України в ЄС і в НАТО вигідна не тільки Україні, чому вона потрібна євроконтиненту?»

Публікація здійснена в рамках Програми MATRA за підтримки Посольства Королівства Нідерландів в Україні. Висловлені думки належать лише авторам і не повинні розглядатися як відображення офіційної позиції Посольства.

Поділитись в соцмережах