Гарбузовий стартап: громада з Сумщини збирає вдруге врожай української традиційної ягоди

Гарбузовий експеримент, який рік тому розпочали Агенція місцевого розвитку та Тростянецька громада, виявився дуже вдалим. Сьогодні вони збирають вже другий врожай.

«Минулого року засіяли 96 гектарів – отримали непоганий врожай та гарні прибутки. Чистий дохід становив близько 1,7 млн гривень. Тому цього року площі під гарбузами збільшили майже вдвічі – до 153, – каже директор Агенції місцевого розвитку Роман Гловацький.

Гарбузову ідею, яка виникла минулого року, взялися втілювати одразу. Вирощує агенція голозерний гарбуз, використовує для продажу тільки насіння.

«У нас на Сумщині є фермерське господарство в Роменському районі, яке вже декілька років замається вирощуванням гарбуза. У позаминулому році в них було відведено під гарбуз 1400 гектарів. У минулому році саме ця фірма виграла тендер на надання послуг нам з вирощування гарбуза. Вони обробляли землю, бо власної техніки ми поки не маємо, – каже Гловацький. – Гарбуз – дуже прибуткова культура. На неї є попит. Вже кілька років в Україні набуває популярності олія з цього насіння, до того ж вона дуже популярна і закордоном. У нас насіння купують прямо з поля. Вартість – 25 тисяч грн за тонну. Саму ягоду роздаємо людям на корми для худоби. Хто хоче, вільно приїжджає бере. Податки сплачуємо Тростянецькій громаді».

Команда вже розпочала збір цього річного врожаю.

«Врожай не такий, як міг би бути. Через окупацію громади російськими військами навесні, терміни посівної були зміщені майже на місяць. На обох ділянках стояли ворожі війська. На одній, яка поблизу міста, велися бої і все поле буле у вирвах від снарядів. Тому коли місто було деокупувано постало питання: обробляти чи чекати саперів. Ми залишили заявку на сайті «Феодал», який безкоштовно надавав послуги з розмінування. Вони заявку прийняли. У травні ми зателефонували, і нам сказали, що розміновують Київщину, потім Чернігівщину, і лише потім – Сумщину.  Зрозуміли, що вони завантажені, і нам або не засівати, або йти на ризик. І ми обрали другий варіант. Механізатори обережно їздили. На полі, де вирви, вони намагалися їх боронами та культиваторами засипати.  Під час обробітку знайшли один снаряд. Визвали фахівців для знешкодження».

Хоча навесні строки посівної були зміщені через війну, та погода сприяла влітку і вродила ягода непогано.

«Щоправда, частина недозріла: трішки гарбузам часу не вистачило. Зараз намагаємося пришвидшити збір урожаю, бо велика загроза дощів. Це може завадити вчасно зібрати. Минулого року зібрали врожай за 3-4 тижні. А цього року площі більші, тому довше», – каже директор агенції.

Днями отримали пропозицію від Литовської фірми, яка готова закуповувати висушене насіння.

«Проте у нас немає спеціального обладнання для сушки зернят. Але ми плануємо відкриття олійниці та подальше перероблювання насіння, щоправда вже наступного року. Насправді планували ще в цьому, але війна змінила пріоритети. Також є думки розширювати і сортову базу. Розглядаємо ті, які, наприклад,  використовують у кулінарії», – завершив розмову Роман Гловацький.

Даний матеріал підготовлений у рамках проєкту «Зміцнення громад заради перемоги та відродження України» виконується за підтримки Агентства США з міжнародного розвитку (USAID).

Поділитись в соцмережах