07.11.2022

Україна – єдина країна Європи, де досі не запровадили другий рівень пенсійної системи

Україна – єдина країна в Європі, в якій ще не запроваджено другий рівень пенсійної системи.

На цьому наголошує учасниця Мережі захисту національних інтересів «АНТС» Наталя Веселова.

«Парадокс полягає в тому, що з 2003 року законодавчо запроваджено трирівневу пенсійну систему, але працюють тільки два: перший – солідарний та третій – добровільний накопичувальний рівень. Солідарний фінансується із внесків ЄСВ, з нього виплачуються більшість видів пенсій при досягненні віку або вислуги років, за втратою годувальника, при отриманні інвалідності та при наявності необхідного стажу на роботах із шкідливими умовами праці. Впливати на розмір цих виплат практично не реально. Все залежить від держави та наповнення бюджету Пенсійного фонду України. Третій рівень пенсійної системи успішно працює з 2007 року. Недержавні пенсійні фонди (далі – НПФ) витримали випробування фінансовими кризами та війною. Кожен громадянин може подбати про “другу пенсію” для себе з самого початку трудової діяльності. Більшість НПФ пропонують досить зручні пенсійні плани – без зобов’язань зі сторони вкладника вносити фіксовані суми. Крім того при досягненні пенсійного віку у громадянина є вибір – чи починати отримувати пенсію від НПФ, чи продовжувати накопичувати. Є відомі випадки, коли люди навіть у віці 70+ не використовували пенсійні накопичення, плануючи передати їх у спадок родичам. Така можливість передбачена законом», – каже  Наталя Веселова.

Експертка підкреслє, що в країнах з  розвиненою системою недержавного пенсійного страхування самі НПФ зацікавлені в тому, щоб пенсіонери жили довго, повільно використовуючи свої накопичення.

«Тому самі фонди створюють лікувальні та санаторні заклади, які підтримують стан здоров’я пенсіонерів, що дає можливість людям щасливо та впевнено починати нове життя при  виході на пенсію та жити в своє задоволення», – розповідає учасниця Мережі захисту національних інтересів. – На жаль, в Україні ситуація зворотня».

Що ж зміниться в Україні при запровадженні другого рівня пенсійної системи? Слід сказати, другий накопичувальний рівень – є обов’язковим для всіх працюючих громадян.

«По-перше, у людей з’явиться можливість впливати на якість власного життя в пенсійному віці. Крім того, вони отримують власний резервний фонд, який можуть використати в кризових ситуаціях. Діючим законодавством передбачено, що вкладник може достроково скористатись сумами з індивідуальних пенсійних рахунків до досягнення 55 років в таких випадках: для оплати термінової операції, від якої залежить життя, оплата навчання у ВНЗ, придбання житла. По-друге, країна отримає внутрішній інвестиційний фонд. Що надасть поштовх для розвитку економіки та фондового ринку України та зменшить залежність від зовнішніх запозичень, – каже Веселова. – На першому етапі кошти вкладників накопичуватиме Державний накопичувальний пенсійний фонд. Але згодом на другий рівень будуть допущені нині діючі недержавні пенсійні фонди, які будуть відбиратись за високими критеріями, враховуючи досвід роботи, репутацію, прибутковість. Це створить конкурентні умови для НПФ і надасть людям можливість обирати фонд з найпривабливішими умовами».

Наразі в Україні працюють 55 недержавних пенсійних фондів. НПФ — це неприбуткова організація. А от роботу під контролем державних регуляторів: Національної комісії з цінних паперів та фондового ринку (НКЦПФР) та Національного банку України (НБУ) — здійснюють три установи:

  1. Адміністратори пенсійних фондів, які займаються взаємодією з вкладниками: оформлення рахунків, виплата пенсій, взаємодія з КУА та банками-зберігачами.
  2. Компанії з управління активами (КУА), які мають ліцензію від НКЦПФР на діяльність, пов’язану з інвестуванням коштів вкладників, з використанням передбачених законодавством інвестиційних інструментів.
  3. Банки-зберігачі — фінансові установи, що мають спеціальну ліцензію від НБУ на обслуговування індивідуальних пенсійних рахунків, відкритих в НПФ.

«Така форма роботи гарантує збереження коштів вкладників, запобігає банкрутству НПФ чи нецільовому використанню вкладів. З переліком та рейтингом недержавних пенсійних фондів можна ознайомитись на сайті Національної комісії з цінних паперів та фондового ринку України https://www.nssmc.gov.ua/reiestr-nederzhavnykh-pensiinykh-fondiv/ . Ми чекаємо від Верховної Ради України позитивного голосування за законопроєкт №2683, який нарешті запустить другий рівень накопичувальної пенсійної системи», — наголосила учасниця «АНТС».

Поділитись в соцмережах