Росія, будучи нездатною перемогти на полі бою, буде і надалі вдаватися до психологічних операцій. Українська влада ж аби протидіяти російським фейковим наративам повинна бути відвертою зі своїм суспільством.
На цьому під час ефіру на «Еспресо» наголосив провідний експерт міжнародного напрямку Мережі захисту національних інтересів «АНТС» Максим Кияк.
«Росія, будучи нездатною перемогти на полі бою, буде і надалі вдаватися до психологічних операцій», – заначив Максим Кияк.
На думку експерта проблема ще і в тому, що часто терміном ІПСО називають навіть альтернативну точку зору.
«Це щось подібне до того, як в 2014 році називали всю інформацію «рукою Кремля», тепер це називають ІПСО. Це не новий термін, просто тепер замість визначень «пропаганда», «дезінформація» вирішили використовувати «інформаційно-психологічні операції». У той же чпс росія використовувала і буде використовувати психологічні операції так чи інакше. Але не варто плутати журналістські розслідування та альтернативні точки зору з ІПСО. А ця плутанина виникає через проблеми у стратегічній комунікації, коли є дефіцит інформації. Треба це брати до уваги».
ІПСО зараз спрямовані на підрив стійкості українського суспільства.
«Специфіка ІПСО у тому, що воно націлене на емоції людини. А ми не можемо заперечити чи виключити емоції. І цим користується агресор. Щоб не піддатися на вплив пропаганді потрібно користуватися лише офіційними джерелами інформації, і перевірити нові. А ще культивувати віру у правду, розуміти, що правда одна і немає напівтонів. Потрібно це все виховувати у собі, бо без цього росія буле перемагати на інформполі завжди», – зауважив Кияк.
За його словами перевага росії у тому, шо вона не обмежена принципами моралі та правди. Тому задля боротьби з пропагандою агресора Україні потрібно мати чітку, системну стратегічну комунікацію.
«Треба пам’ятати, що стратегічна комунікація, це не дорога з одностороннім рухом, це двосторонній рух. Тому потрібно знати і чітко відслідковувати настрої наших громадян і говорити не тільки про перемоги, а й про проблеми. Чи не у кожній родині є родич, друг чи знайомий, який загинув на війні і потрібно говорити про те, що не все так легко дається, і що війна затяжна, і нікому не вдасться відсидітися під час війни. При цьому варто усвідомлювати, що свобода слова та альтернативні думки важливі, але в часи війни вони не мають суперечити національним інтересам і бути проти української державності. У всьому потрібен баланс».
Експерт підкреслює, що потрібно бути відвертими з власним суспільство і говорити правду, бо воно на це заслуговує.
Довідка: ІПСО — це сплановані дії з поширення інформації на іноземну аудиторію задля досягнення певної цілі, впливу на емоції, критичне мислення, почуття та дії цільової групи людей. Абревіатура розшифровується як «спеціальна інформаційно-психологічна операція». Такі операції проводяться в рамках психологічної війни. Психологічна війна використовує пропаганду та різні види інформації задля впливу на думки, емоції, погляди та поведінку опозиційної групи.