Трибунал для Путіна і його прибічників: покарані будуть всі

 Уся світова спільнота розуміє, що росія – країна-терорист і вона буде покарана за всі свої злочини.  Відправна точка – ключове погодження країн з тим, що рф – спонсор тероризму.

На цьому під час ефіру на «5 каналі» наголосила експерт з міжнародних відносин Мережі захисту національних інтересів «АНТС» Катерина Мусієнко.

«Як саме росія нестиме покарання – ми зараз обговорюємо, і власне всі працюють над механізмом. Тобто питання: «Притягати росію до відповідальності чи ні?» – не стоїть. Зараз шукають правильні шляхи й інструменти для цього», – каже Катерина Мусієнко.

Експертка наголошує, що дуже важливо розуміти, що коли ми говоримо про Спецтрибунал, то апелюємо до злочину агресії. Це злочин правлячої верхівки, яка включає путіна, і всю еліту та керівництво. Тобто це злочини усього режиму.

«А коли ми говоримо про Міжнародний кримінальний суд, то маємо на увазі конкретні злочини, конкретних осіб. Тут розглядається кожен окремий кейс: є свідки, постраждалі і т.д. Тому Міжнародний кримінальний суд буде вивчати кожен окремий злочин, доказову базу, опитувати свідків і приймати рішення у кожному конкретному випадку. Цей шлях займе багато часу, адже злочинів, що росія вчиняла і вчиняє щодня дуже багато. Є думка, що Міжнародний кримінальний суд буде дуже довго розглядати справи і правосуддя для росії настане за 5-10 років, – каже вона. – А Спецтрибунал – відбуватиметься паралельно і буде йти згори вниз. Тут ми говоримо про наказ самої агресії, тобто не кожен окремий злочин, а зафіксований наказ, який всі бачили по ТБ. Ми знаємо всіх причетних осіб: це і міністри, і командувачі армії і т.д. Це конкретні посадові особи, а отже результати роботи цього трибуналу будуть дуже скоро. Це пришвидшує  процес».

Мусієнко  підкреслює, що Міжнародний кримінальний суд не може розглядати злочини агресії, бо це не прописано в його статуті.

«Щоб дати йому повноваження розглядати саме агресії з боку країн, які не ратифікували Римський статут, потрібно буде змінити власне статут організації або надати спеціальний мандант Генасамблеї ООН. А це певна бюрократична процедура, яка може займати тривалий час. Тому ми кажемо про те, що Міжнародний кримінальний суд займатиметься розглядом кейсів своєї юрисдикції. А паралельно напрацьовується база по Міжнародному спеціальному трибуналу, який буде дивитися згори вниз і розглядати злочини агресії. Тут не треба шукати доказову базу, бо всі бачили і чули звернення путіна. Цього достатньо, щоб розпочати процес. Тобто, Міжнародний суд розглядає кожен злочин окремо, а Спецтрибунал – це звинувачення в цілому. Він про тих, хто віддав наказ напасти, і тих, хто цей наказ виконав. Ще не прописані до кінця всі механізми, але те, що росія злочинець – уже ні в кого не викликає сумнівів. Спецтрибунал є набагато швидшою процедурою, ніж Міжнародний кримінальний суд».

Учасниця «АНТС» каже, що наразі вирішується питання, яка міжнародна інституція запускатиме трибунал.

«Ми б хотіли і зараз працюємо над тим, щоб це була Генасамблея ООН, яка вже прийняла багато резолюцій, зокрема, одна з останніх – щодо виплат компенсації Україні. У ній чітко зазначається, що росія порушила не лише статут ООН, а і дуже багато міжнародних норм і має понести відповідальність  Тому визнання міжнародною спільнотою є, доказова база є, залишилося лише оформити механізми і пройти цей шлях. Ми йдемо зараз через ООН, бо це всіма визнана потужна інституція. Так, у раді  безпеки ООН росія має право вето, тому ми не тішимо себе ілюзіями, що вона його не використає, якщо ми поставимо на голосування. Але є ще Генасамблея ООН, яка показала свою підтримку Україні. У листопаді була резолюція щодо відшкодування збитків країні, за яку проголосували 94 країни. До цього були і інші документи, наприклад, щодо фейкових референдумів, та ще раніше щодо агресії на території України. Тому, на мою думку, ми маємо потенціал проголосувати цю резолюцію по Спецтрибуналу в Генасамблеї ООН. Зараз це залежить безпосередньо від команди українських адвокатів, від наших друзів, союзників, які мають мобілізувати всі сили і пришвидшити прийняття рішення», – каже Мусієнко.

Експертка наголошує, що вже є тексти відповідних документів і вони проходять різні ступені погодження.

«Це дуже хороший сигнал. Бо коли є конкретні напрацювання. залишається мобілізувати підтримку. Сподіваюся, процес буде успішним і, можливо, через місяць матимемо резолюцію», – говорить вона.

Також Катерина Мусієнко підкреслила, що буде путін і його команда в залі суду чи ні під час винесення вироку – ніяк не впливатиме на легітимність.

«Рішення буде легітимними і матиме серйозні наслідки для тих, хто віддав наказ. Тому вже зараз у їх пропаганді так багато наративів проти трибуналу. Це показує істерію режиму. Але хочу сказати, що покарані будуть усі ланки режиму: від тих то віддавав наказ, до тих, хто його виконував. Питання в часі і інструментах».

Поділитись в соцмережах