Про це Мацуда Кунінорі заявив під час Форуму «Сильні, як земля: наближаємо перемогу» в Києві. Основна мета заходу полягала в комунікації між представниками громад України, країн-партнерів та міжнародних донорів щодо відновлення нашої економіки від наслідків війни, пише Аrmyinform.com.ua.
Дипломат розповів про японський досвід проведення економічних реформ після Другої світової війни та чому це важливо для України.
«Станом на 1945 рік 3,1 млн військових та цивільних було вбито. Промислове виробництво у 1946 році становило лише 30 % від довоєнного рівня. 7 мільйонів осіб повернулося до Японії з колишніх колоній Токіо без жодної власності», — прокоментував Мацуда Кунінорі.
І вже у 1968 році «японська економіка була другою у світі після США», зазначив Надзвичайний та Повноважний Посол Японії в Україні.
Що було зроблено в Японії після Другої світової задля економічного дива?
- Було розпущено дзайбацу (монопольні промислові об’єднання, які контролювали 10 сімей). Натомість розпочалося сприяння розвитку малого та середнього бізнесу. Це стосується й відомих компаній, таких як, наприклад, «Хонда».
- Було здійснено комплексну аграрну реформу. Остання полягала в тому, що території, які перебувають під контролем великих землевласників, перейшли до рук фермерів.
- Японський уряд після 1945 року сприяв створенню малих фінансових схем, щоб були робочі місця. Бо демобілізовані солдати та японці, що переїхали з Кореї, Тайваню чи Китаю, не мали відповідних навичок, щоб працювати, наприклад, у бізнесі. Тому створення можливостей для приватних підприємців це інвестиція в майбутнє.
«Японія не має природніх ресурсів, окрім людських», — наголосив Мацуда Кунінорі.
Майбутній економічний успіх України японський дипломат бачить у «сильній аграрній сфері, IT-індустрії та харчовій промисловості».
Як наголосив Мацуда Кунінорі, «Японія не зуміла б створити сильну економіку без трьох речей:
- Політична стабільність.
- Прозорість.
- Сильна національна безпека, яка має в основі мережі з союзниками».
Зазначимо, що у 2023 році Японія головує у Групі Семи (G7). Для України важливо співпрацювати з Японією у сфері безпеки та оборони, подальшого економічного тиску на кремль.
Відповідаючи на запитання кореспондента АрміяInform Єгора Брайляна про те, які пріоритети національної безпеки Японії на 2023 рік, Мацуда Кунінорі розповів про збільшення витрат на оборону та вплив російсько-української війни на Східну Азію.
«Упродовж наступних 5 років витрати на оборону буде збільшено в 2 рази. Прем’єр-міністр (Фуміо Кісіда. – Ред.) артикулював, що те, що відбувається в Україні, може трапитися у Східній Азії.
Ви маєте одного ворога (росію. – Ред.). Ми маємо багато ворогів у регіоні», – прокоментував Посол Японії в Україні.
Ключем до успішної зовнішньої політики Японії Посол вважає координацію дій з союзниками, наприклад, США, Австралією. Також не менш важлива роль відводиться посиленню військових спроможностей сусідніх партнерів та союзників.
Вашингтон є головним військово-політичним союзником Токіо. Нещодавно було створено оборонний альянс між Великою Британією та Японією. Японських представників було запрошено на саміт НАТО в Мадриді у червні 2022 року. Так само розвивається співпраця в рамках Чотиристороннього діалогу з безпеки (Індія, США, Австралія, Японія).
Ретроспективно українсько-японська співпраця розвивалася в рамках Управління ООН з обслуговування проєктів (UNOPS), чий офіс у нашій державі запрацював з 2017 року. Це стосується забезпечення сучасним обладнанням медичних закладів – як до, так і після повномасштабного вторгнення рф.
Після 24 лютого 2022 року Токіо запровадило санкції проти рф, надає Україні гуманітарну та фінансову допомогу. Урядом Японії було виділено понад 10 мільйонів доларів для UNOPS в Україні, щоб покрити критичні потреби населення Харківської області цієї зими.
Форум «Сильні, як земля: наближаємо перемогу» було організовано Мережею захисту національних інтересів «АНТС» у рамках проєкту «Відновлюємо Україну разом: побудова інклюзивної платформи для відродження України», що фінансується Європейським Союзом.