Seizeing the moment: Чому головування Швеції в ЄС – унікальний шанс для України?

З січня 2023 року Швеція розпочне своє головування в ЄС. Чому для України це шанс посилити всеосяжну підтримку євроспільноти та можливість почати переговори про вступ до Європейського Союзу.

Швеція, яка з самого початку повномасштабного вторгнення підтримує Україну потужними пакетами допомоги вже з початку року очолить Раду ЄС.

Нагадаймо, що зараз головує Чехія, яка перейняла його у Франції, а після Швеції головування перейде до Іспанії, Бельгії і Угорщини. З останньою відносини залишаються вкрай напруженими. І хоча всі країни ЄС підтримують Україну та знаходять консенсус щодо подальших санкцій та економічної допомоги, кожна країна має окремий список пріоритетів на час головування.

Прем’єр-міністр Швеції офіційно наголосив, що основними пріоритетами шведського головування стануть безпека, стійкість, процвітання, демократичні цінності та верховенство права.

План дій Швеції за цими пріоритетами передбачає досягнення таких цілей:

  1. Безпека – єдність ЄС
  2. Стійкість – конкурентоспроможність ЄС
  3. Процвітання – зелений енергетичний перехід
  4. Демократичні цінності та верховенство права – як основа та фундамент ЄС

Пріоритети шведського головування відображають позиції, які вони традиційно відстоюють в ЄС, а також відповідають сучасним геополітичним та економічним викликам, що стоять перед Союзом.

Україна на часі

Як офіційно зазначається в комунікації уряду Швеції, та підтверджується на зустрічах зі Шведськими партнерами, їх головування надаватиме пріоритет подальшій економічній та військовій підтримці України, а також підтримці нашого шляху до євроспільноти. Це вимагатиме подальших зусиль, як на національному рівні, так і на рівні ЄС. Швеція спрямує свої зусилля на узгодження кроків для відновлення ефективності та реформування процедур на шляху до інтеграції в Євросоюз.

Жоден з пріоритетів Шведського головування не виключає допомогу нашій країні. Швеція зміцнюватиме безпеку Союзу, подальші кроки ґрунтуватимуться на спільних діях з протидії російській агресії проти України, а також імплементації Стратегічного компасу та інших безпекових ініціатив.

Оптимістичний план їх пріоритетів свідчить, що вони готові на повну працювати над посиленням Євросоюзу та його зміцненням. Тому Україна має максимально мобілізувати Швецію, щоб та стала каталізатором, що прискорить потрібні нам процеси. Шведи переконані, що момент для нашої країни прийшов, і зараз треба його використати на повну та просувати амбітну програму дій. Ймовірно рівень підтримки Швеції можна буде порівняти за відданістю українським пріоритетам лише з головуванням Польщі у 2025 році.

Саме тому варто цінувати їх готовність тримати двері ЄС відкритими для України, Молдови. Швеція має амбітне бачення того, що цей регіон тільки посилить ЄС і том готова за час президенства докласти максимум зусиль, щоб його підтримати.

Україна – фантастичний ресурс для ЄС

Швеція  бачить чіткий зв’язок між допомогою Україні зараз та економічним зростанням у перспективі. Адже ЄС виграє маючи Україну у своїй родині, бо ми – фантастичний ресурс для спільноти. Ми маємо спільні цінності з європейською родиною, за які ведемо боротьбу щоденно на полі бою, Україна готова розвивати стратегічні пріоритети Союзу та має визначні ресурси, стратегічно важливе розташування – що є основною як для взаємовигідного розвитку і процвітання, так і посилення ЄС в цілому. Тому нині вся допомога, яка йде – це не благодійність, а партнерська підтримка та співпраця, яка вестиме до подальшого процвітання та взаємних бонусів. В час розхитування внутрішньополітичної ситуації в країнах ЄС, саме Україна є об’єднуючим фактором і уособленням боротьби за ідеали, які були в основі створення Союзу.

Звичайно, зараз для бізнесу в Україні непрості часи: інвестувати не маючи гарантій складно, але попри все дуже важливо зберігати мотивацію бізнесу розвиватися в Україні. І швецьке головування теж може бути тут підтримкою та дати певну гарантію, що бізнес, який підтримує нашу країну в ці важкі часи. Адже важливо інвестувати в Україні саме зараз, аби одразу після перемоги мати підґрунтя для інновацій.

Завдання на двох: Україна повинна крокувати уперед, Комісія має бути готовою до амбітних рішень

Україна отримала кандидатський статус. Проте, подальші кроки значною мірою залежатимуть від нашої спроможності виконати Копенгагенські та Мадридські критерії. Як відомо, Комісія визначила сім пунктів, виконання яких має розпочати процес офіційних перемовин про вступ до ЄС.

Наразі, Україна отримала перелік «завдань», проте виконання цього переліку не має формально визначеного результату. Іншими словами, спочатку Комісія має надати висновок комплексної оцінки реформ в країні, певну методологію виконання та прогресу, та описати, що саме маємо виконати для відкриття перемовин. Такий документ міг бути представлений цієї осені. Проте Комісія не встигла завершити бюрократичні процедури, а Україна в цей час зменшила швидкість виконання 7 пунктів.

Наступна можливість отримати цей документ з’явиться саме під час головування Швеції – наші партнери переконані, що за своєчасного виконання 7 пунктів і прогресу України у виконані цих реформ може з’явитись можливість прискорити процедурні моменти в Комісії. Тож маємо завдання на двох – від України очікуємо швидкості впровадження реформ, але і ЄС має бути готовим до швидкої і амбітної політики.

Наразі потрібно максимально пришвидшити виконання євроінтеграційного домашнього завдання, щоб мати змогу отримати висновок Комісії за головування саме Швеції. Саме цей документ стане відправною точкою переговорів про членство. Наш час настав і всі це розуміють: ми продовжуємо деокупацію територій, посилено працюємо над прийняттям відповідного законодавства – тому цей висновок буде цілком логічним.

Економічний аспект

Звичайно, ЄС теж має бути готовим до прийняття України. Серед держав-членів є спільна позиція щодо нашої інтеграції, але суперечки починаються про час, механізми і швидкість цього процесу. Фактично, зараз процес прийняття нових членів заблокований, і Швеція матиме важке завдання пошуку компромісу.

Допоки триватимуть внутрішні дебати щодо процедур і черговості прийняття країн, Україна може вже рухатись у напрямку інтеграції через економічну площину. Економічна інтеграція, тобто Спільний ринок з ЄС дозволить мати інвестиції, торгівлю і відновлення, як початок повної інтеграції. Саме в цьому питанні Швеція може відіграти важливу роль адвоката посилення економічної співпраці з Україною, та відкриття шляху до швидкої економічної інтеграції.

Завжди актуальними також є нагальні пріоритети, які треба вирішувати вже, і Швеція, це розуміє. Які питання мають бути в ТОП прямо зараз:

  • Більше зброї для пришвидшення перемоги
  • Гуманітарна допомога та відновлення енергетичної інфраструктури
  • Економічна підтримка України
  • Повна ізоляція росії
  • Ще жорсткіша санкційна політика щодо кремля та їх союзників.

Чому варто робити ставку на головування Швеції?

Україна має амбітний план дій: отримати висновок Єврокомісії по виконанню «7 рекомендацій», посилити процес економічної інтеграції і почати інтенсивний рух до повної інтеграції – все це можна зробити за наступні 6 місяців, адже Швеція готова не лише підтримати, а і бути для нас стратегічним партнером на цьому шляху.

Проте, їх готовність залежить також від нашого прогресу. Без ефективного виконання реформ наш подальший рух фактично неможливий.  Дійсно, Швеція має унікальний історичний шанс не просто підтримати, а ефективно розпочати українську інтеграцію, але ми маємо відповідально виконати всі умови і надати тверде підґрунтя для активного просування.

Час України зараз, наші воїни втрачають свої життя заради можливостей, які постають перед нами. Маючи завдання та пріоритети, важливо забезпечити якість і швидкість виконання цих завдань задля пришвидшення нашої перемоги.

Поділитись в соцмережах