Посли Євросоюзу затвердили деталі восьмого пакету санкцій ЄС. Офіційна його публікація очікується 6 жовтня.
«Сьогодні посли країн-членів ЄС дійшли згоди, стосовно фіналів пропозиції, які будуть подані до 8 пакету санкцій. Звісно, були країни, які пробували заблокувати або переформатувати одну з ключових позицій – обмеження ціни на нафту, встановлення гранично межі ціни на неї. І якщо від Угорщини така позиція була очікуваною, то не менш критичну позицію зайняли Мальта та Греція. Але це не дивина, бо вони багато заробляють від транспортування російської нафти, тому з ними теж доводилося вести жорсткі діалоги. Варто зазначити, що такі міри дуже і дуже болісно вдарять по прибутках росії, – сказала під час ефіру на 5 каналі Марія Голуб, експертка Мережі захисту національних інтересів «АНТС» з двосторонніх відносин між Україною та ЄС. – І тут вже треба говорити про зміну санкційної політики ЄС, бо вона має працювати на випередження, а не тільки бути реакцією екскалаційних кроків рф. Також варто запроваджувати додаткові санкції, які б стосувалися тих країн, що шукають способи оминути обмеження».
Марія Голуб наголошує, що зараз треба працювати над тим, аби росію максимально виключити з технологічних світових процесів.
«У восьмому пакеті санкцій будуть обмеження накладені на сталеварну промисловість росії, проте потрібно максимально їх відрізати від всіх технологічних процесів і не давати доступу до технологій. Була б дуже чутливою для них заборона «Росатому» брати участь у проектах по всьому світу. На жаль, поки ще не готові в ЄС до таких радикальних кроків. Але політична воля відповідати більш жорстко є, – сказала вона. – Нам потрібно проводити достатньо жорсткий діалог з європейською стороною, в плані того, що це не тільки українська війна. Власне, це вже давно війна всього цивілізованого світу з країною-агресором, яка фактично використовує будь-які методи: прямий збройний напад, геноцид, шантаж ядерний та енергетичний і т.д».
Росія має бути повністю ізольованою від цивілізованого світу.
«Цікаво спостерігати, як відповідає росія на додаткові санкції. Після пропозиції запровадити граничну межу ціни на нафту, рф зреагувала шантажем – сказали, що перестануть постачати цю продукцію до тих країн, які підпишуть санкційний пакет. Як можна вести діалог з цією країною? І я думаю, це розуміння в ЄС вже є. Була позиція лідерів ЄС про зміну їх як постачальників на тих партнерів, кому можна довіряти. І так буде у всьому – росію поступово викидатимуть з усіх міжнародних організацій. Їх потрібно відрізати з логістичних, транспортних, економічних та торговельних процесів. Має бути повна ізоляція. Цей процес розпочався і його вже не зупинити. Українська ж сторона повинна вести дієву адвокацію та комунікацію з центрами прийняття рішення в ЄС та з іншим партнерами, щоб цей процес пришвидшити».
Експертка наголосила, що є ще величезне поле, як робити санкції жорсткішими та додавати додаткові інструменти, щоб росія платила максимально високу ціну за збройну агресію проти України.