Катерина «Пташка» Поліщук, Ірина Юрченко, мати Дмитра «Ореста» Козацького, та представники громадянського суспільства розповіли у Брюсселі про полон та захист «Азовсталі»
Деокупація українських територій, звільнення з російського полону українських військових та цивільних, а також реабілітація українських військовополонених та план їхньої реінтеграції у мирне життя — 29 листопада у Брюсселі захисниці Маріуполя Катерина «Пташка» Поліщук, Ірина Юрченко, мати Дмитра «Ореста» Козацького, представниця ICUV, міжнародного центру перемоги України Влада Думенко та представниці Українського ветеранського фонду — Каріна Дорошенко та Олена Пріхно, зустрілися із депутатами Європейського парламенту, журналістами та представниками громадськості.
Під час зустрічей українська делегація розповіла представникам Європарламенту та європейським партнерам про утримання у російському полоні, про ті нелюдські умови, в яких перебувають наші захисники і захисниці.
Катерина Поліщук «Пташка», яка і стала на заходах голосом захисників «Азовсталі» наголосила:
«Тільки разом ми можемо повернути додому тих, хто ціною власного здоров’я, кар’єри, сімейного щастя дає змогу мати це мирному населенню України та Європи. Росія вбиває мирне населення. Росія катує полонених. Росія не дотримується жодних домовленостей! Обстрілює забороненими калібрами, катує військовополонених, знущається з мирного населення. Росія — країна-терорист та злочинець, а злочинці мають бути покарані. Дайте змогу українському воїнству повернутись з полону і продовжити боротьбу».
Захисниця додала, що не буде спокійна і не припинить боротьбу, поки наша держава не витягне всіх побратимів і посестер:
«На Азовсталі ми помирали по кілька разів на день. На війні в мені померла дівчинка. І зараз я є лише воїном».
Історію полону та досвід боротьби за визволення рідного сина розповіла мати Дмитра «Ореста» Козацького Ірина Юрченко. Вона стала голосом рідних, які боряться за визволення своїх найдорожчих людей з російського полону.
«Коли ми чуємо про війну – це страшно. А коли весь світ побачив фотороботи мого сина Дмитра «Ореста», світлини поранених, понівечених солдат з «Азовсталі», без рук, без ніг, але із живою душею і вірою в очах, вся світова спільнота жахнулася! В яких не людських умовах, без ліків, їжі та води вони захищали свою країну. Ці світлини торкнулись душі кожної небайдужої людини. Вони виконали наказ оборони, але їх взяли в полон… 4 місяці полону… 125 днів жахіть, теракт в Оленівці, катування і голод… 21 вересня моєму сину пощастило – Дмитра звільнили з полону… Ми всі бачили, якими наших українських захисників повернули з полону: худі, поранені, хворі фізично і психологічно, виснажені. У 21 сторіччі таке неприпустимо. В Україні ще триває війна, в полоні у росії залишається багато як військових, так і цивільних, жінок, чоловіків. Багато поранених солдат», — наголосила пані Ірина.
Мати захисника показала присутнім світлини «Ореста», яким він худим та змарнілим повернувся з полону. Фото зробили відомі українські митці Костянтин і Влада Ліберови.
«Європейські та Американські союзники надають нам, українцям, потужну підтримку і військову допомогу, без якої нам не здолати ворога. Ми просимо, закликаємо Вас не зупинятися, допомагати нам і надалі зброєю, санкціями в боротьбі з російським агресором. Допомагати у визволенні наших полонених, у лікуванні та реабілітації наших поранених бійців. Разом ми – сила! Разом ми звільнимо наших полонених і нашу Україну!» — підкреслила Ірина Юрченко.
Також представники громадянського суспільства звернути увагу на необхідність деокупації всіх територій України та звільнення українців з полону і запобігання подальшому потраплянню в полон, як військового, так і цивільного населення. Адже на окупованих територіях відбувається геноцид українського народу, жахливі звірства та воєнні злочини – фільтраційні табори, катування, вбивства та страти, психологічне насильство, приниження честі та гідності, депортація, викрадення та насильницьке вивезення дітей.
Співорганізаторка події Влада Думенко, фундація ICUV, Міжнародний центр перемоги України підкреслила: «На окупованих територіях відбуваються жахливі звірства та воєнні злочини – фільтраційні табори, катування, вбивства та страти, психологічне насильство, приниження честі та гідності, депортація, викрадення та насильницьке вивезення дітей. Ми щодня отримуємо новини з деокупованих областей про знахідки нових катівень та масових поховань — у київській, харківській, херсонській областях. Чим довше території України лишаються в окупації, тим більше людей вбивають, тим довше людей тримають «на підвалі», катують та змушують жити у нелюдських умовах. Чим швидше Україна переможе, чим швидше ми очистимо землю від окупантів — і зможемо зупинити геноцид та упередити потрапляння ще більшої кількості українців до полону. Наразі в полоні перебувають досі захисники та захисниці України та цивільні особи. росія постійно чинить опір щодо повернення наших людей, дуже неохоче та повільно проводить обміни. Але протягом контрнаступів ми маємо можливість набирати обмінний фонд і в такий спосіб спонукати ворожу сторону до обміну і пришвидшувати повернення українців додому. Ми просимо допомоги щодо деокупації наших територій та визволення людей з полону».
Також активісти наголосили на необхідності адвокатувати потребу і розробити план реабілітації українських військовополонених та їхньої реінтеграції у мирне життя. І на цьому етапі перейняти досвід Європи.
Заступниця Виконавчої директорки Українського ветеранського фонду Каріна Дорошенко розповіла про УВФ та напрямки, якими займається установа.
«Ми працюємо з ветеранами, військовополоненими, діючими військовими, які після повернення із фронту також будуть у статусі ветеранів. Україна зараз стає країною ветеранів, адже за 8 років російсько-української війни з 2014 року, кількість ветеранів сягала — 400 тисяч. Зараз ця кількість зросла до 1 млн 200 тисяч», — наголосила вона.
Варто зазначати, що протягом 29 листопада українська делегація зустрілася з віцепрезидентом Європейського парламенту паном Робертсом Зіле, представниками найбільшої партії в Європарламенті EPP, членами Європейського парламенту Андрюсом Кубілюсом, Вітольдом Ващиковським та Володимиром Більчиком, головою делегації Європейського парламенту в Парламентському комітеті асоціації Україна-ЄС, Всеволод Ченцовим, представником України при Європейському Союзі, членами комітетів SEDE та DROI. Делегація поспілкувалася з активною молоддю під час Конференції Youth Leadership Academy.
Того ж вечора українська делегація взяла участь у відкритті виставки фоторобіт Дмитра «Ореста» Козацького для гостей із Європарламенту, представників громадянського суспільства та журналістів, до організації якої долучилися Вітольд Ващиковський та Андрюс Кубілюс. Після презентації робіт Ореста та Костянтина та Влади Ліберових, їх підписали Ірина Юрченко та Катерина «Пташка» та подарували представникам Європарламенту.
Презентацію виставки та зустрічі із захисниками Маріуполя Катериною «Пташкою» Поліщук та Іриною Юрченко, матір’ю Дмитра «Ореста» Козацького організували: Влада Думенко ICUV | International Centre for Ukrainian Victory, Наталья Мельник Ukrainian Civil Society Hub, Каріна Дорошенко, Український ветеранський фонд, MEP Witold Waszczykowski, MEP Andrius Kubilius, Посол Всеволод Ченцов, Богдана Мартинюк, Mission of Ukraine to the EU, Олександр Лазука, New Generation Alliance, Галина Фоменченко, EPP, Катерина Мусієнко, Мережа захисту національних інтересів «А Н Т С».