Окупанти завдали збитків Музейно-виставковому центру «Тростянецький» на 5 млн гривень

Музейно-виставковий центр «Тростянецький»  розташований на Сумщині. Зазвичай, там багатолюдно з самого ранку, бо проходять екскурсії для містян та туристів.  

Через війну музей працює без відвідувачів. До того ж праве крило старовинної споруди зазнало руйнації внаслідок артобстрілу російськими окупантами.

Російські війська зайшли в Тростянець вже 24 лютого. Місяць місто було в окупації.

«Музейно-виставковий тростянецький центр знаходиться в пам’ятці архітектури нацыонального значення «Садиба цукрозаводчика Леопольда Кеніга» він складається з кількох експозицій. Приміщення, які постраждали 13 березня від артобстрілу, –  це праве крило одноповерхової будівлі. Там розміщувалася краєзнавча експозиція. Але музейні фонди, на щастя, збереглися, – розповідає керівник закладу Євген Маловічко.

– Минулого року ми виграли грант Українського культурного фонду на створення нової експозиції. Певно щось є в цьому світі, що врятувало фонди.  Бо наприкінці року ми завершили там ремонт, але не встигли здійснити монтаж самих експозицій. Тому експонатів там не було, вони зберігалися в окремій сейфовій кімнаті».

Наприкінці березня, коли місто звільнили від окупантів, працівники музею розчистили завали та заклали  вікна і двері, що були вибиті внаслідок обстрілів, мішками з піском, аби вберегти приміщення від мародерів.

«Були зібрані докази обстрілів. До того ж окупанти винесли комп’ютерну техніку та кошти, які були в музеї. Працівниками ДБР провели відповідні слідчі дії. Нині відкрито кримінальне провадження. За висновками слідчих Державного бюро розслідувань, сума завданих пошкоджень сягає 5 мільйонів гривень, – каже він. – Щодо відновлення, то враховуючи, як постраждало наше місто, ми розуміємо, що з місцевого бюджету виділити всю необхідну суму коштів буде  складно. Розраховуємо на підтримку держави чи міжнародних фондів та грантових програм».

Нині колектив, як і всі ми, чекає перемоги й відновлення повноцінної роботи закладу. А ще музейні працівники працюють над розробкою нових екскурсій, також працюють з музейними фондами.

Російська війна в Україні триває вже понад три місяці. Вона не лише вбиває мирне населення, а й знищує культурну спадщину України. Окупанти руйнують музеї, бібліотеки, церкви й мечеті, університети й театри.

«Вже зафіксовано понад 300 випадків воєнних злочинів росіян проти української культурної спадщини після початку повномасштабної війни. Ці злочини можуть здаватись абсолютно алогічними. Чого лише варте  бездумне знищення музею нашого філософа Григорія Сковороди на Харківщині, – каже учасник Мережі захисту національних інтересів «АНТС» Максим Кияк.

– Проте я переконаний, що окупанти роблять це цілком цілеспрямовано та системно. Російські дикуни навмисне намагаються зруйнувати нашу національну ідентичність. Вони прагнуть вбити не лише тіло України, але також її душу, тобто культуру.  Варвари свідомо намагаються нищити все, що пов’язане з Україною. Російські окупанти, будучи у принципі  малоспроможними створювати щось власне, навпаки руйнують чуже. По суті, це продовження геноциду проти українців з боку Москви у культурній царині. Російська загарбницька ментальність просякнута імперською заздрістю та жовчною ненавистю до інших культур. І чи не найбільше – якраз проти набагато більш самобутньої української культури. Але московському окупанту все одно доведеться за це відповідати під час міжнародного трибуналу».

Поділитись в соцмережах