Консолідована позиція: українське суспільство повністю підтримує євроатлантичний вектор країни

Вступ України до ЄС підтримують 81% українців

У разі проведення референдуму щодо вступу до ЄС, «за» виступило б 81% українців. «Проти» – 4%, ще 15% не брали б участь у голосуванні або ж не знають, як голосувати. Більшість українців виступає і за вступ до НАТО – 71% серед усіх опитаних. «Проти» проголосували б 7%, ще 22% не брали б участь у голосуванні або ж не знають як голосувати.

Такі дані опитування оприлюднив Київський міжнародний інститут соціології (КМІС).

«Це опитування не лише демонструє, що рівень підтримки серед населення України є стабільно високим, воно ще й дає нам можливість відслідковувати зміни геополітичних настроїв українського суспільства від 2013 і до сьогодні. Ми бачимо, що наразі серед українців повністю зник географічний фактор розбіжностей. Тобто, менше ніж за 10 років суспільство стало максимально  консолідованим у своїй підтримці євроатлантичного  вектору для нашої країни, – каже Марія Голуб, експертка «АНТС» з євроінтеграції та двосторонніх відносин між Україною та ЄС, представниця Міжнародного Центру Перемоги України. – Хочу зауважити, що від початку більш активної фази європейської інтеграції, яка почалася в 2014 році, і посилалася з 2017 року, коли угода про Асоціацію України та ЄС повною мірою вступила у силу, динаміка підтримки постійно лише зростала».

Експертка підкреслює: анексія  Криму, війна росії проти України ще більше посилили та консолідували українське суспільство у своєму прагненні бути частиною європейської сім’ї.

«А позитивне рішення ЄС про надання Україні статусу кандидата ще більше зміцнило і посилило ці прагнення. Тепер у нас з’явилася конкретна мета і саме від України сьогодні залежить динаміка, час, поступ і т.д. А ще те, чим ми будемо наповнювати наші  двосторонні стосунки», – переконана вона.

Марія Голуб  наголошує: високий рівень підтримки євроатлантичних  євроінтеграційних прагнень є додатковим стимулом для того, щоб здійснювати потрібні реформи.

«У першу чергу це стосується тих семи пунктів, які Європейська Комісія визначила для України і по яким мамоє продемонструвати прогрес. Нагадаю, мова йде про сім блоків реформ:

  • реформа Конституційного суду;
  • продовження судової реформи;
  • антикорупція, включно з призначенням керівника САП;
  • боротьба з відмиванням коштів;
  • втілення антиолігархічного закону;
  • узгодження аудіовізуального законодавства з європейським;
  • зміна законодавства про нацменшини.

Дуже важливо мати чітке розуміння та графік виконання цих пунктів.  Особливо тих, що стосуються кадрових антикорупційних призначень. І нині на перший план буде виходити якісна судова реформа, яку потрібно здійснити», – зазначає вона.

Україні зараз важливо перезапустити економіку та підготувати хороше підґрунтя для подальшого зростання.

«Висока підтримка євроінтеграційного шляху українцями важлива ще і для того, щоб ми скористалися оцим вікном можливостей і максимально отримали  вигоду від співпраці з ЄС. Наприклад, вчора відбулося  перерахування першого траншу  у 500 млн євро виняткової макрофінансової допомоги, яку ЄС спрямував Україні. Це значна частина великого пакету підтримки у подоланні фінансових наслідків війни на загальну суму 9 млрд євро. Кошти допоможуть із фінансуванням першочергових бюджетних потреб. Ця допомога є дуже вчасною і потрібною.  Водночас, Україні вже зараз потрібно докласти чимало зусиль для того, щоб перезапустити економіку. Бо ми сьогодні – це країна, яка і веде повномасштабну війну, і має здійснювати необхідні реформи. Необхідно зробити все можливе, щоб країна почала заробляти, а не входила у ще більші боргові зобов’язання перед партнерами. Мусимо перебудувати систему економіки відповідно до нових реалій, відновити виробництво та експорт. А ще, там, де це можливо, – забезпечити додаткові безпекові гарантії для тієї економічної активності, яка буде здійснюватися у воєнний та післявоєнний період. Це дасть нам хороше підґрунтя для подальшого зростання», – каже Марія Голуб.

Поділитись в соцмережах