За підтримки Посольства Нідерландів (Програма МАТРА) ГО «АНТС» імплементує проект «Ключові стовпи ефективного шляху України до ЄС: моніторинг, співпраця, навчання».
Команда проєкту проаналізує як Україна рухається у напрямку ЄС та підготує неупереджену інформацію про поточний стан впровадження реформ, політичні наслідки, виклики та надасть власні кваліфіковані пропозиції.
«Проєкт стартував 1 грудня. Триватиме він на рік. Його ціль – розробити трекер євроінтеграції України. У нашій команді працює 7 аналітиків. Усі вони – аналізуватимуть законодавчі акти, аналітичні моніторинги та вивчатимуть коментарі провідних експертів. Крім того, передбачається співпраця з аналітичними центрами України, Бельгії та Нідерландів. Все для однієї великої цілі – щоб розуміти, як рухається Україна у напрямку ЄС», – наголосив керівник проєкту Василь Сегін.
Понад 85% українців підтримують приєднання України до Європейського Союзу.
«Ми та наші партнери повинні чітко розуміти, чи відображаються такі настрої українців у рішеннях влади. Окрім того, політично та економічно наша країна залежить від співпраці з ЄС. З 2014 року економіка України суттєво переорієнтувалась на ринки ЄС, цей процес триває і далі, зокрема, після початку широкомасштабного вторгнення ЄС скасував мита та квоти на експорт української продукції, – каже керівник проєкту. – Проте, ми бачимо, що враховуючи умови воєнного стану, діяльність Верховної Ради України та Кабінету Міністрів України не є таким прозорим та інклюзивним у прийнятті рішень як до 24 лютого. Організації громадянського суспільства значно обмежили свої можливості з адвокації необхідних реформ. ЗМІ залишаються зосередженими на пропаганді з меншою критикою політичних дій уряду. Поточна ситуація створює як виклики, так і можливості для впровадження реформ. Водночас ми зазнаємо непоправних втрат на фронті, тож не можемо дозволити собі відкладення необхідних трансформацій в країні на поствоєнний період. Забезпечити проєвропейський, демократичний розвиток України є нашим моральним обов’язком як політиків та громадських діячів перед воїнами, які воюють та покладають своє життя за незалежність України. Необхідні зміни зараз дозволять підвищити обороноздатність держави, покращити довіру до України в міжнародних партнерів для отримання необхідної підтримки та здійснити еволюційний прорив у поствоєнний період. Наша задача – проаналізувати увесь шлях євроінтеграційного поступу і дати чіткі рекомендації та пропозиції».
Крім того, у рамках проєкту запрацює прикладна школа євроінтеграції.
«Україна вже відчуває значний дефіцит фахівців у цій сфері. Тому «АНТС» створить унікальну практичну школу з іноземними і українськими лекторами з теорії та практики європейської інтеграції. Під час лекцій можна буде дізнатися про практичний вимір євроінтеграційного процесу, діяльність європейських установ і т.д. Це дуже перспективно для молоді, адже на старті переговорів про членство в ЄС важливо мати молодих, амбітних і підготовлених фахівців. Як показав приклад Західних Балкан – переговори рухаються активніше і з кращими результатами, коли в переговорні групи залучена молодь, а середній вік переговорників становить до3 0 років», – підкреслив Василь Сегін.