В рамках проєкту «Моделі участі в українській реконструкції» регіональний координатор Анастасія Ліскова відвідала Бердичівську ДЮСШ, де поспілкувалась з тренером-викладачем, педагогом з важкої атлетики вищої кваліфікаційної категорії Людмилою Гвіздон, яка керує закладом.
Людмила Валеріївна займається тренерською діяльністю з 1997-го року й має чимало особистих здобутків та регалій – Майстер спорту України, суддя національної категорії з важкої атлетики та в.о. президента важкої атлетики Житомирської області.
У центрі займаються в тому числі спортсмени І-ІІІ розрядів з олімпійського виду спорту – важкої атлетики. Вихованці пані Людмили регулярно стають переможцями та призерами обласних та всеукраїнських змагань, починаючи з дитячого віку. У ДЮСШ завжди раді усім, хто прагне розвиватися та працювати над собою, або попросту потребує допомоги. Адже тренування – це не тільки про спорт, а й про виховання та психологічну підтримку. Крім дітлахів та підлітків заняття відвідують люди з інвалідністю, вимушені переселенці та наші героїчні військові, які потребують реабілітації.
Далі пряма мова.
Як довго Ви очолюєте ДЮСШ?
Понад 15 років – це досить довго, але я отримую величезне задоволення від цієї роботи. Дуже приємно спостерігати за прогресом наших підопічних. Адже ми працюємо для того, щоб приносити користь людям.
Що найбільше подобається у вашій роботі?
Найбільше подобається бачити кінцеві результати юних чемпіонів! Якщо ми говоримо про тренування підростаючого покоління та їх успішні виступи на змаганнях різних рівнів, то це ж не тільки про фізичну підготовку, а й про дисциплінованість та відповідальність – це ті якості, які точно не завадять їм у дорослому житті. Кожен з наших юних вихованців починає усвідомлювати, що результат приходить завжди, якщо є старання і праця.
Що найважче?
Бачити, коли хтось з вихованців зупиняється на половині шляху, перестає працювати над собою. Тому надзвичайно важливий аспект – це психологічна робота з кожним, хто приходить в зал. Але якби ми не намагались зацікавити, на жаль, завжди є певний відсоток тих, хто перестає займатися.
Чи займаються у вас люди з інвалідністю?
Так, але їх, на жаль, не так багато, як би нам хотілось. Багатьом з них важко подолати психологічні бар’єри та вийти в соціум. Адже тренується у нас доволі велика кількість різних людей й забезпечити цілком індивідуальний підхід попросту неможливо. Разом з тим ми проводимо тренування для людей з інвалідністю 3-4 рази на тиждень.
Для кожного з них розробляються індивідуальні програми занять, виходячи з фізичних можливостей та потреб в реабілітації. З впевненістю можу сказати, що дозовані фізичні навантаження під наглядом тренерів приносять користь в абсолютній більшості випадків.
Реабілітація допомагає відновити функції тіла, покращити мобільність і координацію рухів та загальний стан здоров’я – це може бути досягнуто за допомогою фізичних вправ та фізіотерапії. Також важливе значення має психологічний аспект. Коли люди тренуються у них завжди покращується настрій, вони відчувають себе більш інтегрованими в колектив, спілкуються між собою.
Єдине, чого нам дійсно не вистачає – це додаткове технічне устаткування та різного роду тренажери для реабілітації. Завжди хочеться допомогти максимально, але через технічні обмеження в окремих випадках ми просто не в змозі проходити повноцінні курси на 100%.
Проте намагаємось якісно працювати. Велика кількість вихованців беруть участь у серйозних змаганнях національного та міжнародного рівнів. До прикладу у період 2020-2023 років наші вихованці здобули безліч серйозних нагород на всеукраїнських змаганнях з важкої атлетики (різних вікових та вагових категорій). Максим Гвіздон став дворазовим срібним призером чемпіонатів України та тричі рекордсменом області в трьох різних вагових категоріях. Дар’я Козачук також завоювала дві срібні медалі чемпіонатів України. Кристина Бадасян та Назар Радуга отримали бронзові нагороди на чемпіонаті України 2022-го року. Насправді про здобутки можна говорити ще дуже багато, бо вихованці – наша найбільша гордість.
Чи займаються у вас військовослужбовці?
Так. Як правило мова йде про тих, хто відновлюється після служби, в тому числі й поранень. Для розуміння практично у всіх виникають проблеми з хребтом – це пов’язано з травмами, стресом та, більшою мірою, надмірними фізичними навантаженнями. Уявіть собі наскільки важко упродовж тривалого часу носити на собі бронежилет та бойові комплекти за умови стресу та фізичної інтенсивності – це, на жаль, має свої негативні наслідки. У більшості випадків займаються хлопці після легких поранень.
Але приходять й ті, хто має певні наслідки від служби – забої хребта, зміщення, защемлення міжхребцевих дисків, гриж в хребті та у всіх практично контузії.
Для них важливо розвивати силу і стійкість м’язів спини. Це можна зробити за допомогою комплексу спеціальних вправ, які спрямовані на зміцнення спини, таких як підтягування, вправи з вагою та планку. Регулярне тренування допоможе покращити підтримку хребта та зменшити відчуття напруження. Також ми бачимо у центрі, що для військовослужбовців тренування необхідні для психологічної реабілітації та адаптації до цивільних умов життя.
У залі вони мають змогу в хорошому сенсі слова відключитись, дещо перезавантажити власну свідомість. Люди виснажені як фізично, так і емоційно. Якщо відверто, пригнічені дуже, дуже змінилися, але, активність йде на користь. Мова не тільки про заняття. Ви ж бачили, у нас займається багато дітей, які спілкуються з військовими – і останнім це дуже допомагає. Вони починають навіть багато посміхатися – це вже великий прогрес.
Ми з дітьми постійно намагаємось їх підтримувати як можемо: малюнки, листи, плакати відправляємо постійно. Можливо, декому такі речі здаються дрібницею, але для наших захисників це надзвичайно важливо.
Звичайно, головне, щоб наші захисники й захисниці повертались живими, а з реабілітацією ми допомагаємо та продовжимо це робити у майбутньому.
Чи відвідують зал ВПО?
Так, є хлопці, які переїхали в Бердичів з Маріуполя від початку війни та займаються у нас. Ми зі свого боку створюємо усі можливості для цього. Це їм допомагає адаптуватися, знайти нових друзів.
Проєкт АНТС «Моделі участі в українській реконструкції» реалізується у співпраці з Національним Демократичним Інститутом (НДІ)