Єврокомісія запропонувала план відбудови України: 4 запоруки його ефективної реалізації

Презентований Європейською комісією горизонтальний стратегічний план відбудови України RebuildUkraine – потужний політичний сигнал для відновлення країни.

«Так, це хороший політичний  сигнал.  І головним тут навіть є не те, що Україні пропонують чергові 9 млрд євро макрофінансової допомоги – і це в складі ще більш амбітного багатомільярдного пакету. Головне у тому, що ключовим гравцем у відновленні нашої країни стає саме Європейський Союз. Отож відтепер ми маємо лідера у питаннях коротко та довгострокової допомоги Україні, – каже учасниця Мережі захисту національних інтересів «АНТС» Марія Голуб. – А це означає, що європейська спільнота сприймає нас вже фактично як майбутнього повноправного члена своєї європейської сім’ї. А це ще один доказ того, що Україна буде інтегрована у європейський торгівельний, культурний, економічний та політичний простір».

Масштабний план реконструкції RebuildUkraine стане основою для визначення пріоритетних галузей, обраних для першочергового фінансування, а також конкретних проектів відбудови країни.

Його реалізовуватиме українська влада у тісній співпраці з Європейським Союзом та іншими ключовими партнерами, такими як країни «G7» й «G20», третіми країнами та міжнародними фінансовими інститутами і організаціями. Дуже важливо, щоб цей процес був інклюзивний та включав, крім іншого, експертні  пропозиції та систему моніторингу ефективності від потужного громадянського суспільства України.

Марія Голуб підкреслила: план реконструкції RebuildUkraine, має бути затверджений на основі детальної оцінки потреб України та опиратися на чотири основні критерії:

1. Швидка відбудова критичної інфраструктури. Відновлення має базуватися на «building back better» принципах: відбудовуй, використовуючи кращі практики та стандарти ЄС. А це означає відновлення з урахуванням найкращого досвіду екологічних, енергетичних та цифрових стандартів ЄС.

2. Підтримка, основана на реформах. Всі спроби та активності з відбудови України мають йти «рука об руку» з реформуванням країни. І ключовими тут повинні бути як горизонтальні реформи: державного управління, верховенства права, боротьба з корупцією, так і секторальні: встановлення ефективно діючої фінансової системи, прозорої роботи митниці, зрозумілих правил ведення бізнесу, тощо.

3. Глибока інтеграція України з ЄС в усіх сферах і напрямках. Це ще один інструмент досягти наших євроінтеграційних цілей, що своєю чергою буде сприяти стабілізації та відновленню не лише в Україні, а і у цілому регіоні. Усі зусилля мають бути максимально децентралізованими, з точки зору того, що акцент відбудови має бути зроблений на максимально локальний рівень. Треба чітко розробити пріоритети: яка частина допомоги буде координуватися на горизонтальному рівні, а що піде на рівень регіонів та громад. Важливо враховувати специфіку регіонів та акцентувати на цьому увагу.

 Україна повинна вийти з чітким переліком інфраструктурних, логістичних та соціальних проектів, які потребують короткострокового та довгострокового фінансування. Також маємо напрацювати перелік стратегічних для України галузей, які повинні відновитися у першу чергу та залишитися у державній власності. Тому, це наш шанс переосмислити та переорієнтувати деякі свої галузі з  огляду на глобальні виклики, які зараз постали перед усім світом. І таке переосмислення масштабної економічної адженди має базуватися на принципах національного інтересу та національного економічного прагматизму України.

4. Економічна трансформація всього регіону. Масштабний план відновлення означає нові можливості, причому як  для українського, так  і для європейського бізнесу. Важливо, що буде швидко відновлюватися функціонування деяких горизонтальних програм ЄС, що направленні, у першу чергу, на відновлення та підтримку сільськогосподарського сектору України. І це в інтересах нашої країни скористатися новим вікном можливостей і  провести необхідні реформи, завдяки яким ми зможемо підвищити свою інвестиційну привабливість та покращити притік інвестицій у різні сектори економіки.

Варто підкреслити, що відповідно до перших експертних розрахунків, Україні на відбудову та реконструкцію знадобиться від  500 млрд до одного трильйону євро інвестицій.  

«Українські та європейські компанії будуть спільно працювати над відбудовою, що стане ще одним стимулом, щоб Україна реформувала своє бізнес середовище та інвестиційний клімат відповідно до найкращих практик і стандартів ЄС, – наголосила Марія Голуб. – І ключове, що усі без виключення процеси відновлення України повинні базуватися на відкритій, прозорій і зрозумілій моделі використання коштів».

Більше інформації за посиланням: ec.europa.eu

Поділитись в соцмережах