Черговий восьмий пакет санкцій проти росії вже почали обговорювати в Євросоюзі. Представники країн-членів ЄС працюють над новим пакетом, прийняти який можуть уже найближчим часом.
«Черговий санкційний пакет почали готувати одразу після сьомого. Як ми пам’ятаємо, багато українських партнерів і політиків були, м’яко кажучи, не задоволені жорсткістю тих мір, які були у сьомому та вимагали жорсткішої реакції від європейської спільноти. Наші колеги і друзі з Естонії взагалі вимагали, щоб восьмий пакет санкцій почали готувати ще у серпні цього року, коли стало зрозуміло, що росія не відмовляється від своїх планів і є спроби провести референдуми під дулом автомата на окупованих територіях, – підкреслила Марія Голуб, експертка з євроінтеграції та двосторонніх відносин між Україною та ЄС Мережі захисту національних інтересів «АНТС», представниця Міжнародного Центру Перемоги України. – Було звернення Верховної Ради до європейських партнерів, європейських держав, урядів і країн-членів ЄС з вимогою запровадити максимально жорсткі санкції і проти «Росатому», і відключити від SWIFT «Газпромбанк». Реакція євроспільноти на це була різною. Є країни, які вимагають максимально жорсткого реагування, є ті, які все ще дискутують як правильно запроваджувати санкції, щоб вони не мали руйнівного впливу на європейську економіку, що є вирішальним для деяких держав».
Експертка сподівається, що саме восьмий пакет санкцій буде дуже жорстким.
«І це буде максимально ефективна відповідь на дії країни-агресора. Дуже очікуємо, що у новому пакеті санкцій буде запроваджено регулювання ціни («price cap») хоча б на нафту, хоча цілком реально це зробити і щодо газу. Зараз із цього питання тривають дебати з країнами ЄС. Повернулися посли країн-членів до себе додому для консультацій зі своїми урядами й вже цього тижня Європейська Комісія має фіналізувати весь «пакет». Після цього ми його і побачимо», – каже вона.
Марія Голуб наголошує, що ЄС має серйозні важелі впливу, аби зробити ефект від санкцій максимально болючим для агресора.
«Тут важливо зазначити, що ЄС, попри розмови, що вони майже вичерпали свої політичні ресурси для запровадження жорстких обмежувальних заходів, все ще має серозні важелі впливу, аби зробити ефект від санкцій максимально болючим для агресора. Наприклад, жорсткою може бути реакція від ЄС з питань візових обмежень для росіян. Українська сторона вимагає відкликання турвіз та повної заборони на подорожі до Шенгенської зони для громадян рф. Також в багатьох банках країн Євросоюзу знаходяться заморожені активи росії, які треба активніше конфісковувати та передавати Україні. Вже найближчим часом побачимо, до чого приведуть дискусії зокрема і з цих питань».
Також, за словами учасниці «АНТС» саме Україна має допомогти ЄС позбутися залежності від рф.
«Коли говоримо про ефективну санкційну політику стосовно агресора, то маємо і самі пропонувати партнерам в ЄС готові рішення, які дозволять нам максимально замістити рф у експортних, логістичний та торгівельних ланцюгах. Тобто треба говорити про те, що країна-агресор не просто вилучається звідусіль, а її у багатьох сферах Україна може замістити її абсолютно безболісно. Таким чином Європа позбувається російської залежності – і допомагає нам відновити нашу економіку», – каже вона.
Марія Голуб припускає, що фіналізація восьмого пакету санкцій буде протягом тижня.
«Вся інформація буде зрозумілою вже найближчим часом. І тут має бути змінена сама філософія запровадження санкційних пакетів. Бо може бути звісно і 9й, і 10й пакет санкцій, але бажано, аби євроспільнота дослухалася до підходу Естонії і працювала на випередження, тобто ще до того, як рф зробить черговий крок до ескалації», – завершила вона.