Висновок невтішний: від запроваджених санкцій російська економіка за 2022 рік зазнала незначних втрат. Треба відкривати Другий економічний фронт

За експертними оцінками Світового банку RDNA2 для відновлення України необхідно коштів на суму понад 414 мільярдів доларів США.

Конфіскація активів рф та її резидентів має стати основним ресурсом для компенсації Україні нанесених руйнувань та збитків.

На сьогодні реально вдалось провести конфіскацію на суму менше від 0,1% від всіх активів, які перебувають під санкціями в зв’язку з воєнною агресією росії на територію України.

Старший експерт Проєкту АНТС «Russian Assets As the Source to Restore the Ukrainian Economy» Ярослав Сидорович зазначив, що наші зусилля мають бути спрямовані на суттєве розширення економічних та фінансових санкцій, зокрема при ухваленні країнами ЄС нового 11 пакету.

Експерти АНТС в рамках проєкту «Russian Assets As the Source to Restore the Ukrainian Economy» за підтримки Національного Демократичного Інституту (NDI) проводять експертно-аналітичні дослідження щодо економічної ефективності запроваджених санкцій.

На прикрість, основні макроекономічні показники росії не вселяють багато оптимізму щодо зменшення економічного потенціалу країни-агресора на можливості продовжувати ведення кровопролитної війни.

Для російської економіки 2022 рік не став катастрофічним, хоча після введення санкцій багато її ділових зв’язків та бізнес-процесів були порушені. Готуючись до повномасштабної війни і передбачаючи наступні санкційні дії західних держав органи влади росії почали працювати над заходами забезпечення стійкості російської фінансової системи та економіки після введення масштабних санкцій починаючи з 2014 року.

В кінці лютого – на початку березня 2022 року ситуація в економіці рф була дуже напруженою. Однак, органи влади рф вжили комплекс заходів для підтримки економіки та зниження чутливості фінансового сектора до зовнішніх санкційних дій.

У підсумку російська економіка за 2022 рік зазнала незначних втрат.

Профіцит поточного рахунку платіжного балансу російської федерації в 2022 році склав $233,0 млрд, що перевищило показник 2021 року майже в 2 рази. Вирішальну роль у такій зміні відіграло зростання плюсового сальдо торгового балансу.

Зовнішній борг рф скоротився з кінця 2021 року на $101,8 млрд і станом на 31 грудня 2022 року становив $380,5 млрд.

Рівень безробіття знизився з 4,3% за грудень 2021 року до 3,7% за грудень 2022 року.

Після різкого росту в перший тиждень березня 2022 року на біржовому ринку курсу рубля до 137,85 руб рф. за долар США, рубль рф за 2022 рік номінально зміцнився до долара США на 5,3%, до євро – на 10,0%, до юаня – на 15,1%.

Після різкого скачка інфляції в росії в квітні 2022 року до 17,8% ціни на товари та послуги знизились і за підсумками 2022 року річна інфляція склала 11,9%.

Такі невтішні для України офіційні дані зміни стану макроекономіки росії за 2022 рік, рік повномасштабного вторгнення військ рф на територію України, рік коли почали діяти «пекельні санкції».

Висновок для дій: всім демократичним країнам необхідно суттєво посилювати санкції на всі сектори економіки російської федерації, запроваджувати повне торгове ембарго з метою зменшення потенціалу для продовження ведення війни проти України та загалом проти демократичного світу.

Проєкт «Russian Assets As the Source to Restore the Ukrainian Economy» має на меті організувати низку інших заходів, що сприятимуть підвищенню усвідомленості громадськості щодо важливості конфіскації російських активів для відновлення економіки України.

 

Поділитись в соцмережах