Висновок: Економічна ситуація в росії та відносно невисокий рівень інфляції не дає підстав для прогнозування значного рівня протестних рухів в росії проти політики путлера, та зокрема проти ведення війни. Відкриття західними державами дієвого Другого економічного фронту має позбавити росію ресурсів для продовження війни.
Експерти АНТС в рамках проєкту «Russian Assets As the Source to Restore the Ukrainian Economy» за підтримки Національного Демократичного Інституту (NDI) проводять експертно-аналітичні дослідження щодо дієвості запроваджених санкцій.
Аналітик проєкту, д.е.н., професор Лідія Лісовська вважає, що росія компенсовує падіння своєї економіки від запроваджених санкцій шляхом збільшення бюджетного фінансування та нарощування виробництва свого військово-промислового комплексу. Другий економічний фронт з повним торговим ембарго та блокуванням можливостей обходу санкцій через «треті» країни має ліквідувати можливості країни-агресора доступу до всіх видів ресурсів, особливо фінансових та технологічних, для продовження воєнних дій.
Результати порівняльного аналізу індексів інфляції світових економік дозволяє зробити невтішні висновки про неефективність розробленої системи санкцій проти росії. Хоча дані щодо росії взято з звіту центробанку рф, до якого немає довіри, ми бачимо що ці дані в тренді тенденцій світового рівня індексу інфляції.
Натомість, найбільше постраждала від інфляції Україна внаслідок повномасштабного воєнного вторгнення росії на територію України: річна інфляція за 2022 рік склала 26,6%, що в понад 2,5 рази більше в порівнянні з 2021 роком (10%).
Інфляція як у розвинених країнах, так і в країнах, що розвиваються протягом 2022 рік залишалась на підвищеному рівні, що, зокрема, було наслідком довгострокової стимулюючої політики в найбільших економіках у період пандемії COVID-19. Темпи зростання цін продовжували скорочуватися в першій половині 2022 року і сповільнились в III–IV кварталах 2022 року. Частково це пов’язано з динамікою цін на енергоносії та інші сировинні товари. Сповільнення інфляції у другій половині 2022 року склалось також за рахунок зменшення складності в логістиці.
Зростання цін в росії залишається помірним і ризики додаткового інфляційного тиску значно знизилися. Проінфляційні ризики залишаються через послаблення рубля на тлі погіршення умов торгівлі, великого дефіциту бюджету та скорочення робочої сили на тлі військової мобілізації в росії.
Після різкого стрибка інфляції в росії в квітні 2022 року до 17,8% ціни на товари та послуги знизились і за підсумками 2022 року річна інфляція склала 11,9%.
Відносно невисока інфляція не дає підстав для прогнозування значного рівня протестних рухів в росії проти політики путлера, та зокрема проти ведення війни.
Мета Другого економічного фронту: швидке припинення війни та виведення всіх російських військ з території України.
Другий економічний фронт має бути комплексним, наступаючим, без слабких ланок та можливостей його обходу.
Проєкт «Russian Assets As the Source to Restore the Ukrainian Economy» має на меті організувати низку інших заходів, що сприятимуть підвищенню усвідомленості громадськості щодо важливості конфіскації російських активів для відновлення економіки України.