Від скасування мит та квот на українську продукцію виграємо не лише ми, а і європейський споживач – Марія Голуб

Від скасування всіх мит та квот на український експорт до країн Європейського Союзу виграють обидві сторони: українські експортери та європейський споживач.

Таку думку висловила експертка з євроінтеграції та двосторонніх відносин між Україною та ЄС Мережі захисту національних інтересів «АНТС» Марія Голуб.

«Україна зарекомендувала себе, як країна з товарами високої якості, особливо, якщо йдеться про сільськогосподарську продукцію та продукти харчування. На наші товари там завжди чекають і до того ж вони конкурентні за ціною. А для європейського споживача анулювання митних тарифів означає, що українські товари стануть ще доступнішими», – каже вона.

Нагадаємо, днями Європейська комісія запропонувала призупинити на рік імпортні мита та квоти на весь український експорт до країн Європейського Союзу.

«Поки що це лише пропозиція, яку мають ухвалити ще Європарламент та Рада ЄС. Проте ми знаємо, що коли вони зацікавлені то рішення відбуваються швидко. Надання Україні нульових тарифів, нульових квот допоможуть українським виробникам та експортерам. Цей крок можна дійсно вважати безпрецедентним, адже ним Євросоюз показав: Україну сприймають як серйозного торгівельного партнера. Коли всі наші товари отримають безвіз, то це буде прямим доказом того, що ЄС бачить нас вже навіть не як кандидата, а як повноправного члена свої спільноти. А отже Європа готова до ще більшої лібералізації наших торгових відносин. Це позитивний крок», – підкреслила вона.

За статистикою у 2019-2020 роках  ЄС – найбільший торгівельний партнер України.

«Ще у 2014 року відбулося колосальне переорієнтування на ринки ЄС.  Тоді, щоб мати доступ на ці ринки, українські виробники повинні були отримати чимало дозвільних серифікатів та модернізувати виробництво. І вони це зробили. До речі, від  європейської сторони вже давно звучали пропозиції збільшення квот, тому ці популістські закиди, що «нас ніхто не чекає» – неправда. І вся робота по лібералізації квот велася. Європейці були зацікавленні в наших товарах. Так, наприклад квота по меду вибиралася у перші три дні».

Українським експортерам потрібно працювати над розширенням експортної лінійки

Європейський Союз – один із найбагатших ринків світу.  Рішення про скасування мит та квот вигідні для України як у короткостроковій, так і довгостроковій перспективі.

«По-перше, це серйозний політичний сигнал підтримки наших інтеграційних  прагнень. По-друге, це означає, що ми на багато кроків вперед стали ближчими до єдиного економічного простору та єдиного ринку з ЄС. Через військову агресію росії, яка спричинила складну економічну ситуацію, нам дійсно потрібна валюта. І кошти, які зароблять експортери, підтримають економіку України та стануть одним із стимулів її відновлення», –  коментує експертка.

Вона переконана: для бізнесу – це шанс розширити українську експортну товарну лінійку.

«Україна може насправді запропонувати Європі та світу чимало товарів з високою доданою вартістю. У нас для цього є величезний потенціал», –  каже вона.

Держава має напрацювати стимули для бізнесу

Але щоб вітчизняний бізнес зміг скористатися цим шансом – важливо продовжити реформи.

«Потрібно продовжити ключові реформи щодо спрощення роботи бізнесу: посилити антимонопольне законодавство, прийняти новий закон щодо прав інтелектуальної власності, а ще треба весь економічний блок реформ переглянути і т.д. До того ж має бути прописана чітка програма підтримки бізнесу: того, який зазнав втрати та потребує відновлення, і того, який працює. Потрібно напрацювати  фінансові, і фіскальні стимули, особливо для експортерів. І звісно завдання для уряду та посольств – продовжувати лобіювати українські інтереси в ЄС та світі», – підкреслила Марія Голуб.

Поділитись в соцмережах