Споживча інфляція в Україні сповільнилася. Так, закладали її на рівні 26%, в результаті цифра складає – 24,9%. У Нацбанку повідомили, що фактичні цифри нижчі за прогноз через більшу, ніж припускалося, пропозицію продовольства. Також на ринку достатньо пального і стабілізувалася ситуація в енергетиці. Інфляцію також стримує сприятлива ситуація в готівковому сегменті валютного ринку.
Керівник аналітичного відділу Мережі захисту національних інтересів «АНТС» Ілля Несходовський підтвердив, що сповільненню інфляції посприяло ряд причин:
«Перша – ситуація на валютному ринку. Ми бачимо, що зараз курс складає 37-37,5 грн за долар. Це позитивний момент, бо кілька місяців тому ця цифра складала 41 грн за долар. Крім того, ситуація на енергетичних ринках – падає ціна на нафту та на газ. Ще один фактор – знизилася інфляція і в Європі, – каже Ілля Несходовський.
За його словами позитивно вплинула на ситуацію зміна політики Мінфіну.
«Мова йде про те, яким чином покривається дефіцит бюджету. Якщо за попередній рік у нас в основному дефіцит бюджету покривався шляхом емісії: Нацбанк викуповував облігації внутрішніх державних позик і тим самим фінансував наші потреби. То в цьому році заплановано отримання коштів від зовнішніх партнерів. Як результат – у нас не здійснюються надлишкового надходження гривні на ринок. Плюс стабілізується ситуація на енергетичному ринку, відповідно виробники мають можливість спокійно працювати, виконувати виробничі плани».
Експерт наголошує, що є по окремим продуктам суттєве подорожчання, але, якщо, наприклад, взяти ситуацію з цінами на цибулю, то це світова тенденція.
«Це історія не скільки українська, стільки світова, бо невдалі врожаї на окремих територіях Азії призвели до зростання цін на цибулю у світі, і в тому числі в Україні. Але якщо брати середню інфляцію, то маємо приємний тренд щодо сповільнення. Звичайно, ціни назад не відкочуються, бо ми знаходимося у стані війни. Крім цього, ціна на бензин хоч і стабілізувалася, але є високою і це певний виклик. До того ж долар змінив курс. Минулого року він коштував 28 грн, а тепер – 37,5 грн. Проте тенденції для нас позитивні і ми будемо очікувати більшої стабілізації», – каже очільник аналітичного відділу мережі «АНТС».