Бородянська громада – одна з найбільш постраждалих на Київщині від російської окупації. З початку повномасштабного вторгнення тут знищили та зруйнували близько 1,8 тис. об’єктів.
Під час онлайн-вебінару «Відновлення міст, зруйнованих війною: досвід, виклики та можливості» виконуючий обов’язки селищного голови Бородянки Георгій Єрко поділився досвідом їх громади.
«Бородянка також була під окупацією і на території нашого селища проводились бойові ді]. Ті жахіття, які ми застали після звільнення нашої Бородянки, вплинули на кожного мешканця і вплинули на всю світову спільноту. Бородянка зазнала першою масованого авіаудару: були зруйновані багатоквартирні будинки, також авіабомби зачепили і приватний сектор. Після авіаударів у нас залишилось зруйнованими і непридатними для життя 11 будинків – це 711 квартир, які втратили наші мешканці. На території громади повністю зруйновано 370 будинків і 380 будинків потребують капітального ремонту. Під час війни були розстріляні цілі вулиці і знищені цілі квартали нашого містечка. 49 об’єктів державної комунальної власності – це школи, прокуратура, Центр зайнятості, суд, поліція. Все, що знаходились на центральній вулиці – воно було знищене», – розповів Єрко.
Після звільнення Київщини від російських окупантів спочатку відновили електропостачання та зв’язок.
«Далі пішли об’єкти критичної інфраструктури – це водопостачання, водовідведення. З цим нам допомагала Київська військова адміністрація, ДСНС. І знову наголошую на тому, що, перш за все, ми надали велику увагу розмінуванню регіону», – додав очільник Бородянки.
Він зазначив, що широка міжнародна підтримка відіграє головну роль у відбудови громад. Адже залучення міжнародних партнерів до відбудови громад додає тільки плюсів і можливість навчитися працювати так, як працюють кращі підприємці на міжнародній арені.
«Ми змогли залучити до відбудови уряд Литви. Він нам допомагає відновлювати школу. Виділили також майже один мільйон євро на будівництво бомбосховища і зараз ведуться роботи. Підрядник фінансується литовською стороною і веде роботи по відбудови школи і бомбосховища. Швейцарія допомогла у відбудові інклюзивно-ресурсного центру, який у нас також був знищений. Угорщина допомагає відновити школу і садочок у селі Загальці, яке розташоване в нашій територіальній громаді. Також американський фонд виконує роботи по відновленню садочка у селищі Бородянка. Тому ми активно працюємо разом із нашими партнерами у пошуку донорів і міст-побратимів. Тільки завдяки їх підтримці ми отримали на комунальне підприємство наше Бородянкатеплопостачання техніку, і завдяки фондам ПРООН та НЕФКО було поставлено на комунальне підприємство Бородянщини ту кількість техніки, яка вкрай необхідна для функціонування наших підприємств. Ми їздили у Мінськ Мазовецький (Польща) – це місто-побратим, подивились технологію переробки відпрацьованих відходів, які в них є. Також подивилися як вони працюють із водовідведенням. Є чому повчитися і ми хочемо це все втілити на території нашої громади», – розповів він.
Єрко підкреслив, що відновити роботу підприємств – це основна задача, яка сьогодні є на території їхньої громади.
«Ми попали у програму з відновлення і агенція, яку очолює Мустафа Найєм, зараз працює разом з нами, разом із архітектурою і департаментом містобудування Київської військової адміністрації. Ми спільно розробляємо генеральний план нашої вулиці, нашого містечка і загалом нашої громади. Тому надіємося на подальшу співпрацю, на підтримку донорів. Хочемо бачити наше місто безпечним, екологічно чистим, але не будемо забувати про те, що без будь-якого виробництва ми не зможемо підняти економіку не тільки нашої громади, а економіку держави. Тому зараз працюємо над питанням створення технопарку, який дасть змогу працевлаштувати тих людей, які проживають на території громади», – пояснив очільник Бородянської громади.
Проєкт Мережі захисту національних інтересів АНТС «Відновлюємо Україну разом» реалізується за підтримки Європейського Союзу і має на меті налагодження ефективних процесів взаємодії між усіма ключовими агентами Відновлення України: органами державної та місцевої влади, міжнародними донорами та партнерами, експертними та професійними спільнотами, представниками громадянського суспільства.