Україна заслуговує отримати статус кандидата – Марія Голуб

Європейська інтеграція – наш цивілізаційний незворотній вибір. Ми цілковито заслуговуємо отримати статус кандидата на вступ до Європейського Союзу 23 червня

На цьому наголосила у ефірі «Громадського радіо» Марія Голуб, учасниця Захисту Мережі національних інтересів АНТС, експертка з двосторонніх відносин між Україною та ЄС.

«Нині маємо 96% підтримки євроінтеграційних прагнень українського суспільства. І зараз я говорю не тільки про громадські організації, експертне середовище, це, я б сказала, перший на моєму професійному досвіді випадок, коли наскільки консолідовано працює і уряд, і парламент, і громадські організації, і бізнес-організації. Всі підключились і говорять одним голосом, що перше – європейська інтеграція це наш цивілізаційний незворотній вибір, і друге – ми цілковито заслуговуємо отримати статус кандидата на вступ до Європейського Союзу, – підкреслила вона. –  Не тільки через війну, а через те, що в нас є дуже багато досягнень і по секторальним реформам, і по нашим торговельно-економічним відносинам, і по ключовим реформам, таким, як централізація, публічна адміністрація, і навіть боротьба з корупцією. Україна, звичайно, має певні виклики. Але ми не можемо заперечувати величезний прогрес, який країна здійснила у питаннях боротьби з корупцією і продовжує здійснювати».

Наступні півтори тижні будуть вирішальними для українських євроінтеграційних планів і просування євроінтеграційної адженти.

«Наша адвокація не почалась позавчора. Тобто, Україна і ЄС мають вже величезний такий пласт двосторонніх відносин. Наша історія зв’язків розпочалась ще до 2014 року, просто з Революцією Гідності ми отримали новий поштовх. Підписання Угоди про Асоціацію, посилення двосторонніх відносин. І цей меседж намагаємось донести до тих людей, які приймають рішення, розуміють контекст і технічну сторону питання. Україна повністю готова по всім парламентам, по всім ключовим досягненням, які ми здійснили за ці 7 років. Сподіваюсь, розгляд 23 червня буде позитивним, має бути одностайне голосування всіх 27 країн. У них було достатньо часу, щоб виробити своє рішення. Деякі країни ще досі вагаються і ми цілеспрямовано ведемо з ними діалог, намагаємось переконувати».

Марія Голуб каже: останні дослідження говорять про те, що рівень експертної підтримки України зростає.

«Я кажу про рівень підтримки в плані того, що Україна має стати членом європейської сімї. Підтримка в тому, що ЄС може і зобов’язаний робити більше в плані фінансової допомоги, надання конкретного озброєння. В тому числі є дуже консолідована, чітка позиція по воєнним злочинам. Перше: Європейський Союз виділяє великий, значний фінансовий пакет якраз на допомогу експертним організаціям і органам влади по документуванню цих злочинів. Друге: ЄС прийняв рішення про те, що буде створений навіть окремий трибунал для розслідуванням тих злочинів, які скоїла російська федерація проти України. Зараз головне – чітко і якісно документувати ці дані. Тут мене більше зрозуміють юристи і слухачі, які стикались з такими справами. Важливо, щоб ми слідували оцим стандартам, правилам подання файлів, які приймаються в європейських судах. Я просто не бачу іншого виходу, ніж те, що Україна буде цілеспрямовано все доводити до рівня вироків, до справедливого рішення суду на користь України. Увесь світ був наляканий Бучею, Ірпінем і все, що агресор зробив на нещодавно звільнених територіях, це просто ті жахи, які, напевно, назавжди ввійдуть в свідомість європейців», – констатує вона.

Європейці починають розуміти: військова агресія росії спрямована на весь цивілізаційний світ.

«Тут розуміння одностайне: зараз Україна воює фактично за всю Європу. Європейці починають розуміти: військова агресія росії спрямована не тільки на Україну, вона спрямована на весь цивілізаційний світ. І, за великим рахунком, якщо буде політичне рішення оцієї одної люди, ракети, які зараз розвернуті на Україну, вони можуть розвернуті у сторону Лісабону, Мадриду та ін. І оця віддаленість від фактичного поля бойових дій їх не врятує. Це відчуття і розуміння є. Тому вже зараз починає формуватися у Європейському Союзі спільна політика безпеки».

Процес відновлення України і процес євроінтеграції – це процеси, які знаходяться в одній матриці.

«Статус кандидата – це ще один спосіб заякорити, закріпити Україну в просторі логістичному, економічному, фінансовому, торгівельному. І вже спільно ми будемо фактично відбудовувати нашу країну за кращими європейськими стандартами. Для нас зараз ключове – отримати статус кандидата. І ми намагаємось донести, що це величезна перевага і для ЄС. А далі – Україна вже буде більше інтегрована в цю дискусію, більше з боку ЄС, знаєте, як частина майбутнього рішення».

Поділитись в соцмережах