20.03.2022

Україна має запаси базових продуктів, але це не гарантує їй продбезпеку – Ярмак

Україна має запаси дуже базових продуктів, але це не гарантує їй продовольчу безпеку. А виробники, особливо продуктів з високою доданою вартістю, знаходяться взагалі на межі банкрутства і ця загроза щоденно зростає.

На цьому наголошує економіст, міжнародний експерт з аграрних питань Андрій Ярмак.

«Давайте я швидко розвію бравурні реалізації про надлишок харчів в Україні», – написав він на своїй сторінці у соцмережі Фейсбук.

Про запаси олії та зерна

«Запаси зерна і олії, які ніби в Україні є, зараз в тому числі й окупантів годують, бо дуже багато всього цього в регіоні, який тимчасово окупований, –  Зерно, і тим більше олія, під час зберігання псуються. Особливо якщо не забезпечуються оптимальні умови зберігання. А зараз вони в багатьох регіонах далекі від оптимальних. І тому значна частина з цього всього піде в смітник вже в травні…»

За його словами запаси, що є у нас зараз – це той важкий тягар на балансі виробників замість грошей, на які ці запаси мали б вже перетворитися.

«А за ці гроші і плюс кредитні аграрії мали б забезпечувати відтворення виробництва в новому циклі. Проте замість грошей ми пробуємо зберігати зерно, олійні й олію, тобто несемо додаткові витрати», – констатує Ярмак.

Без портів, наголошує експерт, експортувати ми зможемо, за оптимістичними прогнозами, лише 10-20% тих зернових, олійних та олії, що у нас є.

«Навіть якщо війна закінчиться зараз, то до кінця року навряд-чи ми відновимо експорт через порти, бо інфраструктуру зруйновано. Відповідно, зараз фермери, які без грошей готуються до посівної, повинні розуміти, звідки вони будуть брати гроші після збирання ще одного врожаю», – підкреслює експерт.

Ярмак наголошує:  варто пам’ятати, що раціон українця все-таки складається не тільки з зерна та олії.

А як на рахунок овочів, фруктів, м’яса, молока, риби?

Про тваринництво

Із тваринництвом багато де справжня біда, особливо в окупованих або оточених територіях.

«Це бізнес, що є надзвичайно чутливим до ідеальних логістичних рішень: вчасне регулярне постачання ветпрепаратів та кормових компонентів, вчасна реалізація готової продукції на переробку, підтримання мікроклімату, вчасне фінансування всіх робіт, швидка логістика охолодженої готової продукції – будь-який збій в цій системі, і можна втратити весь цей бізнес», – коментує він.

Про овочі та фрукти

Старти та проведення робіт у полі чи саду під питанням.

«Щоб розпочати сезонні роботи у цих напрямках вже зараз постає питання, де брати людей для проведення робіт в саду та на полі, а коли прийде час збирати, то взагалі не зрозуміло, що потрібно буде з цим робити. А потім це все має швидко експортуватися… Ризики високі», – каже він.

За його словами основна частина запасів цибулі і низки інших овочів знаходиться на Херсонщині в тимчасово окупованих регіонах.

«Це все у сховищах без електрики і швидко псується. Також вже зараз мала б починатися реалізація ранньої продукції, виручка від якої «годує» сотні тисяч мешканців півдня, а продукція надходить в усі інші регіони. Фактично це все зараз не працює. Під загрозою також посів та висадка овочів нового врожаю в цьому надважливому регіоні країни».

Риба та імпортні продукти

Риба та фрукти, які заходили через порти зараз не ввозяться в Україну

«Це все заходило, переважно, через порти. І коли буде відновлено імпорт – не зрозуміло. Тому поки що без цього. А це досить важливий елемент харчового балансу країни», – підкреслює експерт.


Українці вже відчувають локальні дефіцити

В західних частинах України вже зараз виникають локальні дефіцити продуктів харчування, адже там дуже багато переселенців.

«Закрити його за рахунок імпорту не виходить, адже в ЄС постачання контрактне і розписане, плюс їм зараз потрібно годувати плюс 3 млн українців вже! Більше того, вся система була налаштована на поставки з України, а не в Україну. Тому імпортувати продукти з ЄС зараз не виходить! Наші мережі готові купити продукти, але їх просто фізично немає у оптовиків ЄС. Їх потрібно закуповувати десь ще, – коментує він.

За його словами Європа не має можливості збільшити виробництво продуктів харчування швидко.

«Цей процес зайняв би роки і навряд-чи був би можливим в принципі, адже площі зменшуються, екологічні стандарти і обмеження постійно підвищуються».

Тому експерт радить:

«Якщо є можливість організувати невеличкий город для себе цієї весни, мабуть варто розглядати таку можливість. Я впевнений, що світ нам допоможе пережити цей рік, але, як я вже багато разів говорив, врятувати посівну і агробізнес України може лише ЗСУ! Тому давайте всі зусилля зосередимо на підтримці хлопців, які б’ють рашистів і зробимо все можливе для підтримки наших героїчних аграріїв!» – підсумував він.

Поділитись в соцмережах