Україні вкрай потрібно реформувати систему державного екологічного контролю  

Учасники конференції обговорили актуальні питання екологічного контролю в умовах російської агресії та війни. Було висловлено серйозні обгрунтування щодо необхідності реформи системи екологічного контролю, зокрема Державної екоінспекції (ДЕІ).

Одним з головних питань було обговорення повноважень та спроможностей ДЕІ в контролі за виконанням екологічного законодавства та фіксації шкоди довкіллю від воєнних подій. 

Питання реформи державного екологічного контролю в Україні постало вже давно, і особливо гострим воно є сьогодні, в умовах повномасштабного вторгнення та всіх наслідків для довкілля, які з ним пов’язані.

УКРАЇНІ ВКРАЙ ПОТРІБНО РЕФОРМУВАТИ СИСТЕМУ ДЕРЖАВНОГО ЕКОЛОГІЧНОГО КОНТРОЛЮ – ОЛЕНА КРАМАРЕНКО

“Війна поставила нові виклики перед державним екологічним контролем і перед Державною екологічною інспекцією, тому що додалися деякі функції, які були не притаманні до війни. Сьогодні основна функція ДЕІ – фіксація шкоди і нарахування збитків державі і довкіллю, завданих повномасштабною війною та росією. І збір цих даних, фіксація цих злочинів – це основна мета єдиного органу, який на сьогодні виконує цю функцію, Державної екологічної інспекції”, – пояснила Олена Крамаренко, заступниця Міністра захисту довкілля.

Також обговорювалася робота лабораторій та їх кількість та засади функціонування. Зазначалося, що збір та аналіз інформації про вплив воєнних дій на довкілля має бути належним чином задокументованим та обробленим, і в цьому процесі важливу роль відіграє екоінспекція.

ВІДНОВЛЕННЯ ПРИРОДНИХ СИСТЕМ УКРАЇНИ МОЖЕ ЗАЙНЯТИ ВІД 60 ДО 100 РОКІВ

“З початку повномасштабного вторгнення понад 30% території заміновано, це понад 180 тисяч квадратних кілометрів землі, неймовірно родючої землі, тому що Україна володіє однією чвертю всіх родючих земель нашої планети. І зараз ця одна четверта найбільш родючих земель планети нещадно знищується, перетворюється навіть не на пустелю, бо пустеля є екосистемою, а просто на випалену землю. Це і Херсонщина, Одещина, Миколаївщина, Луганщина, Запоріжжя, Харківщина, Донеччина”, – зазначила Олена Кравченко, виконавча директорка Міжнародної благодійної організації “Екологія-Право-Людина”.

Учасники заходу відзначили, що законопроєкт “Про державний екологічний контроль” № 3091 лежить у Верховній Раді не перший рік і що його ухвалення може допомогти покращити роботу ДЕІ.

“Кримінальні провадження щодо шкоди довкіллю відкриває Екологічна прокуратура, але основний тягар збору доказів лягає на ДЕІ. Це величезне навантаження. Прокуратура відкрила 265 проваджень за фактами шкоди довкіллю через агресію російської федерації і ще 14 справ по статті Екоцид також через злочини росії. Плюс ми чули скільки в середині країни відбувається порушень. Треба надати ДЕІ всі можливості, щоб вона могла ефективно робити свою роботу. Реформа дуже потрібна, вона назріла. Щодо закону: чи закриє він усі проблеми? Ні, але він частину проблем закриє. Закон це сходинка, на яку ми піднімемося”, – заявив Олег Листопад, експерт Мережі захисту національних інтересів “АНТС”.

 

Поділитись в соцмережах