09.03.2023

Україна стала моральним авторитетом у світі завдяки ЗСУ — Ганна Гопко

Так, нещодавно у Мистецькому Арсеналі обговорювали Маніфест сталого миру «Світ після нашої перемоги». Серед авторів і авторок цього документу, в тому числі очільниця Мережі захисту національних інтересів «АНТС» Ганна Гопко.

«Маніфест сталого миру — це не просто візійний документ, який говорить про те, як перемогти, щоб більше ніколи знову ворог не напав. Ніхто не сумнівається у перемозі України. Але, що далі, які є передумови сталого миру після військової поразки РФ? Це, очевидно, членство України в ЄС і НАТО та відповідальність держави-агресора за акт агресії, геноцид, за всі воєнні злочини, скоєні проти українців, це питання, які стосуються компенсації та репарацій. Це також питання демілітаризації Чорного моря, питання свободи пересування. І це можливість подивитися, як буде виглядати повоєнний світовий порядок денний. Росія фактично посягнула на ефективність міжнародних інституцій, які після Другої світової війни були створені для того, щоб забезпечити мир, повагу до непорушності кордонів. Тому одним з пунктів є питання, які стосуються пониження статусу РФ у міжнародних організаціях, деколонізація історії та інформаційного простору, зважаючи на ті наративи, які скрізь лунають. Росія перекручує і маніпулює суспільною думкою, веде війну проти України, але розповідає, що голод країнах Африки спричинений саме тим, що Україна не постачає зерно», – наголосила у інтерв’ю Громадському радіо Ганна Гопко.

За словами очільниці «АНТС» є дуже багато відповідей на багато питань у даному документі, який фактично є і стратегію, і дорожньою картою, і має у своїх розділах практичні рекомендації й міжнародним організаціям, й урядам.

«Найголовніше: коли ми чуємо зараз різні розмови про мир або мирні перемовини, нам дуже важливо пояснити, чому і які помилки було зроблено, зокрема, і Заходом, що на 8 році спроб політико-дипломатичного врегулювання, ми вже рік бачимо, як Росія чинить акт геноциду. Покарання важливе й у документі розписані всі механізми», – каже вона.

Нині важливо не лише пришвидшувати перемогу, а й мати розуміння шляху до стійкого миру.

«Я скажу вам, зараз не як представник громадянського суспільства, а  просто як мама, доньці якої буде скоро 12 років. Я б не хотіла, щоб через 30-40 років російська федерація знову підготувалась до нової війни проти України. Саме тому в нашому документі є питання демілітаризації, денуклеаризації, є питання як взагалі унеможливити агресивні дії з боку рф через економічні покарання, виплати репарацій. Тому для нас дуже важливо, щоб світ зрозумів свої помилки, і зараз став на ті позиції, які убезпечать від великого протистояння, яке ми відчуваємо насувається. Зокрема, ми бачимо, що на боці, рф і Китай, і Іран, і Північна Корея, і білорусь. Тому треба тільки повна перемога з усіма механізмами забезпечення сталого миру».

Не в усіх країн є погоджена позиція щодо української перемоги, яку треба пришвидшити. Причина – є страх: що буде з РФ у випадку військової поразки, нелегітимність влади може спричинити хаос, неконтрольовані заходом процеси, цим може скористатися Китай.

«Захід був неготовий до багатьох сценаріїв. Тому наш документ — це стратегія з конкретними кроками, створений, зокрема, щоб показати, що Україна націлена не тільки на перемогу, а ми хочемо взяти відповідальність за усе, що буде далі, за долю РФ, яка постійно намагається знищити нас».

Україна стала моральним авторитетом у світі завдяки відвазі ЗСУ.

«Неймовірна вдячність їм. Наш вічний борг перед тими, хто загинув, їхніми родинами: побудувати таку країну, щоб їхні діти та внуки мали державу, яка є моральним лідером, інноваційною державою-стартапом і крутих різних винаходів. Тому, очевидно, ЗСУ — це ключове. Відверто скажу, на Заході всі захоплюються, тому що, більшість суспільств розуміють: у випадку нападу авторитарного режиму на них, у них немає серед суспільства такої готовності та стійкості захищатись, як проявили українці,  —  каже Ганна Гопко.  —  Нам дуже важливо мати план після перемоги. Майже мільйон українських ветеранів. Як їх зробити частину стійкості і спроможності НАТО, коли Україна стане членом альянсу? Тобто як забезпечити, що українська армія буде відповідати всім стандартам НАТО і зміцнить альянс, безпеку світу. Це вже має бути предметом із продовженням реформ. Ми маємо вже цей план запропонувати і показати, що наша сила – не просто дати відсіч ворогу, відвоювати свої території, але в перспективі ділитися унікальним досвідом тими розробками як дельта система»,  — сказала Ганна Гопко.

Поділитись в соцмережах