Україна не повинна втрачати динаміки виконання семи вимог до кандидата у члени Європейського Союзу.
На цьому під час інтерв’ю каналу DW Deutsche Welle щодо підсумків Саміту Україна-ЄС наголосила очільниця Мережі захисту національних інтересів «АНТС» Ганна Гопко.
«Головне – не втрачати динаміки й також мати розуміння внутрішньополітичної ситуації у Європейському Союзі та виборів, які там відбудуться. Ці вибори теж можуть внести свої корективи. Тому очевидно, що я б розділяла відкриття переговорного процесу, яке важливо зробити у цьому році. Ми чекаємо на проміжний звіт, який буде навесні. І далі, яка вже буде оцінка, зокрема і того опитувальника, який Україна заповняла», – пояснила Ганна Гопко. – Нещодавно ми з нашою коаліцією аналітичних експертів оцінили у 5,8 балів виконання Україною так рекомендацій Європейської Комісії щодо статусу України на членство в ЄС».
Вона зазначила, що представники від Євросоюзу порадили виконати ці всі сім пунктів не на 100%, а на 120%.
«Тому необхідно працювати як одна національна збірна та врахувати усі рекомендації, щоб взагалі не було до нас жодних зауважень і переговорний процес відбувся в цьому році. Чому це важливо? Є ще інша історія щодо членства. Я думаю, що переговорний процес відкриває нову сторінку для України, – сказала вона. – …Зважаючи, що у 2024 році вибори і в США, і вибори в рф, здається, у Молдові, а ще невідомо, як будуть розгортатися події на полі бою в Україні, тому наше завдання – відкрити переговорний процес зараз. Мені дуже би хотілося, щоб в уряді і парламенті дуже серйозно підійшли до голосу, озвученого експертним середовищем, що потрібно доробляти і продемонстрували не імітацію, а налаштованість, виконати все на 120%, про які вже говорять в ЄС».
Також очільниця «АНТС» розповіла, що в ЄС очікують від України рішучих кроків щодо боротьби з корупцією:
«..Перебуваючи у Лондоні на минулому тижні, ми говорили з представниками і МЗС, й інших відомств. Тоді прозвучав чіткий сигнал, що прозорість щодо корупції не означає незворотність покарання: «Коли ми побачимо невідворотність покарання для тих, хто зловживає службовим становищем, хто продовжує грабувати державу, тоді повіримо, що ви дійсно боретеся з корупцією».
Ганна Гопко акцентувала на тому, що варто відновити електронні декларації.
«Вже більше 25 тисяч підписів зібрано щодо цього питання. Я вважаю, що Верховна Рада мала б продемонструвати, як ми прибираємо мандати від 5 колони, повернути електронне декларування під звітність суспільству. Розумію, що є питання безпеки. Не кажу, щоб всі ці електронні декларації були в миттєвому доступі, але вони мають бути відкрити до правоохоронних антикорупційних органів. І тут не треба три мільйони електронних декларацій від представників місцевого самоврядування. Це мають бути всі представники ВРУ, Уряду – всі топ офіційні особи. Повернення електронних декларацій буде потужним сигналом, що ми рухаємося до незворотності покарань. У перш чергу, це буде сигнал тим, хто сьогодні в окопах, що поки вони воюють з ворогом, ми тут забезпечуємо все щоб повернення з фронту було в країну, де не буде місця корупції».
Також під час розмови також вона прокоментувала проведення цьогорічного Саміту Україна-ЄС у Києві.
«Відповідно до протоколу, він мав пройти у Брюсселі, але відбувся у Києві. Це чергове підтвердження, що Європейський Союз має амбіції бути геополітичним гравцем. Це дуже важливо на тлі загрози чергового наступу та мобілізації, яка постійно триває в рф».
Очільниця «АНТС» переконана, що Україна посилить ЄС з точки зору безпеки, обороноздатності та протидії авторитаризму.
«Мені здається, що ключовим, що мало б бути зараз – це прийняте рішення, якого досі на Заході немає – допомогти Україні перемогти і не боятися військової поразки рф. Давати нам зброї не дозовано і казати, що будемо з вами стільки треба. Ні, будьте з нами так, щоб ми перемогли вже у цьому році», – каже Гопко.
На завершення розмови вона рішуче підкреслила, що авторитаризм потрібно зупиняти вже сьогодні.
«Мені дуже прикро, що на дев’ятому році війни, коли вже триває майже рік справжнього геноциду, ми говоримо зараз не про те, що Україна має все необхідне для контрнаступу, для відвойовування територій, а про те, що росія готує черговий наступ. В Україні продовжується мобілізація і майже кожна родина має або загиблого, або пораненого, або того, хто отримав повістку. Нам не потрібно допомагати на тому рівні, щоб стабілізувати лінію фронту і думати, як сідати за перемовини. Ми хочемо, щоб на всіх форматах, таких як Рамштайн та G-7 говорили про українську перемогу в цьому році. Це і є ключовий меседж для світу: українська перемога в інтересах не лише демократії, а й мільйонів людей, які не знатимуть голоду, інфляції і т.д. Давайте зупиняти авторитаризм у цьому році і не чекати, бо щодня ми втрачаємо найкращих!»