Росія заплатить за екоцид: екологи продовжують фіксувати факти злочинів проти довкілля

Росія вже завдала величезної шкоди українському довкіллю, і продовжує вчиняти екоцид – знищувати природу, аби на роки зробити наші території непридатними для життя. Наслідки від цього не лише довкілля, а й ми відчуватимемо ще не одне десятиліття.

Селище Калинівка на Київщині. Ще сьогодні тут відчувається неприємний різкуватий запах від горіння нафтопродуктів, хоча пройшов рік після влучання ракет від російських окупантів у місцеву нафтобазу. Довкілля регіону продовжує потерпати від цих наслідків. У цьому переконалися учасники прес-туру, який був організований Мережею захисту національних інтересів «АНТС».

«Біля смт Калинівка Фастівського району Київської області учасники туру побачили наслідки влучання ракет 24 березня 2022 року у нафтобазу. Варто зазначити, що тоді у результаті проведення  інспекцією інструментально-лабораторних  досліджень було встановлено перевищення гранично-допустимих концентрацій нафтопродуктів у ґрунті у 16 разів. Площа забруднених земель склала 25,5 тисяч м2», – каже Олена Сас, координаторка проєкту «Разом за екологічну демократію, справедливість і верховенство права в Україні», фінансованого The U.S. State Department, Bureau of Democracy, Human Rights and Labor (DRL).

За словами заступника начальника ДЕІ Столичного округу Андрія Вагіна, через ракетний обстріл було знищено 22 резервуари з нафтопродуктами, 8 залізничних естакад з вагонами-цистернами, трубопроводи. Пожежа на нафтобазі тривала 5 днів, за свідченнями пожежників, загасити пожежу було украй тяжко.

«У результаті горіння 5,8 тисяч тонн пального в атмосферне повітря Київщини потрапило понад 20 тисяч тонн забруднюючих речовин. Серед них найбільше у повітря потрапило оксиду вуглецю, токсична дія якого виявляється при його вмісті в повітрі 3-4 % і полягає в подразненні дихальних шляхів, запамороченні, головному болі, шумі у вухах. Також до повітря потрапило 36 тонн чадного газу, який є вкрай небезпечним для здоров’я людини, сприйняючи  швидке отруєння».

Фахівці Держекоінспекції вчора взяли проби ґрунту та води для повторних аналізів, щоб оцінити зміни у стані довкілля. Проте проблеми видно навіть неозброєним оком: нафтопродукти постійно виклинюються на поверхню і заповнюють чималий котлован.

«У липні минулого року місцеві повідомляли про масовий мор риби у місцевих водоймах, і коли фахівці прибули на місці, вони жахнулися: берег був усіяний трупами риб, – каже Олена Сас. – А неподалік нафтобази розташовано рештки складу продуктів харчування, в який теж влучила ракета і він повністю згорів. Ця катастрофа, зокрема, призвела до значного розтікання рослинних олій, що теж негативно позначилося на довкіллі».

Учасники на власні очі переконалися у масштабах екологічного лиха і це лише в одному регіоні. Завершився прес-тур оглядом звалища відходів руйнації поблизу Ірпеня. Утилізація цих рештків є дуже непростою задачею і на сьогодні не має вирішення.

Загалом, вже зафіксовано 2362 випадки впливу війни на екологію. Це прямі наслідки влучання в нафтобази, окупація заповідників, забруднення ґрунтів снарядами та замінювання вод, а ще спалена техніка, заміновані степи, звалища від руйнування будівель і т.д. Список злочинів чималий, а ще більш жахаючі їх наслідки, які на собі відчуватиме не одне покоління українців.

ДЕІ фіксує усі можливі збитки довкіллю та передає дані в Міндовкілля, яке у свою чергу готове представити їх у міжнародних судах з метою отримати компенсацію від російського агресора.

Експерти зазначають, що швидше за все міжнародні злочини росіян розглядатиме Міжнародний спецтрибунал. І хоча у світовій практиці подібних прецедентів фактично немає, та щоб притягнути агресора до відповідальності і стягнути компенсацію за збитки, потрібно правильно зафіксувати та обрахувати шкоду, завдану природі та людям. І нині долучитися до цієї важливої справи може кожен.

Олена Сас, зазначила, що представники громад, власники підприємств, фермери, лісоводи та пересічні громадяни можуть також самі навчитися оцінювати збитки довкіллю у своїх громадах, підприємствах, угіддях. Для цього на платформі Прометеус створено безкоштовний курс, на який можна зареєструватися просто зараз:  https://courses.prometheus.org.ua/courses/course-v1:ANTS+EDA101+2023_T1/about. Таким чином громади та підприємці зможуть коректно заявити про свою частку компенсацій коли репарації будуть отримані державою Україна.

Довідково:

Організатор туру – Мережа захисту національних інтересів (АНТС) в рамках проєкту  «Разом за екологічну демократію, справедливість і верховенство права в Україні», фінансованого The U.S. State Department, Bureau of Democracy, Human Rights and Labor (DRL)

За додатковою інформацією звертайтесь до Олега Листопада oleglystopad2007@gmail.com 067-320-4771

Поділитись в соцмережах