Історія вже неодноразово показала, що росія, яка існує в нинішніх кордонах – загроза не лише для України та Європи, а й для всього світу.
На цьому в ефірі 5 каналу наголосив експерт Мережі захисту національних інтересів «ANTS» Тарас Бик.
«Якщо після нашої перемоги, росія залишиться в її нинішніх кордонах, то я більше аніж переконаний, що через рік-два-п’ять-десять, вона знову повстане як імперія і буде чергова атака на Україну чи сусідні країни. Тому, на мою думку, повноцінна, щонайменше, конфедералізація країни, а в кращому випадку – створення суверенних держав – це найкращий запобіжник від росії, як імперії, що є загрозою для цілого світу», – підкреслив він.
Ще кілька основних тез від нашого експерта, що прозвучали в ефірі:
Про обговорення деколонізації росії у світі
Попри те, що деколонізація росії сьогодні все ще сприймається, як доволі маргіналізована тема, вона все частіше і частіше просочується в політичні та правові дискусії. На початку травня у Варшаві відбувся Форум вільних народів росії, де були присутні представники різних регіонів, як і корінних народів, так і просто громадських активістів, які через свою громадянську і політичну позицію та переслідування їх режимом путіна змушені жити за кордоном. Вони вже відкрито говорять про потребу деколонізації рф. І, власне, у Празі днями відбудеться наступний Форум вільних народів росії, на якому буде продовжена ця дискусія. І ми помічаємо, що ця тема зміщується від дуже маргіналізованої до частково мейнстрімової.
Про ставлення самих росіян до деколонізації
Ми бачимо підтримку, яка існує серед російського населення стосовно війни проти України. Я говорю, як про відкриту підтримку, так і про мовчазну. Так, я вважаю, що мовчання – така сама підтримка російської агресії. Така ситуація свідчить про те, що вони не готові до деколонізації і не розуміють її. Тому нашим завданням є донести, що така децентралізація, деколонізація вигідна, в першу чергу, для самих росіян. І вони це відчують, коли всі ресурси, вся економіка не буде працювати на москву, на московський режим, а буде працювати на благо регіонів, та людей, що живуть у них. Головне завдання цього руху – це донести до росіян, що це буде вигідно, в першу чергу, для них самих.
Роль США в цьому питанні
В нас зараз проглядається повторення ситуації, яка була в кінці 80-х-на початку 90-х років минулого століття, коли Захід не був готовий до розвалу Радянського Союзу. Ми пам’ятаємо ту промову Буша-старшого в Україні, який закликав нас відкинути наші «сепаратистські» настрої, фактично, зберегти Радянський Союз. Зараз, по суті, Захід так само немає стратегії щодо розпаду росії. Тому завдання Руху вільних народів росії – будувати стратегію до конструктивного і цивілізованого розпаду росії. А Захід, в тому числі і США, повинні зіграти свою ключову роль у цьому напрямку.
Про те, хто має очолити цей рух
Це має йти, в першу чергу, від регіонів, від корінних народів, від звичайних росіян, і вони мають бути рушійною силою цього Руху. Завдання для нас і Заходу – це допомогти. В Україні відбулась дуже успішна реформа децентралізації після Революції Гідності і саме Україна має поділились цим досвідом: як правильно передавати повноваження від центру до регіонів для того, щоб це було цивілізовано, щоб регіони і міста могли успішно розвиватись. Але для початку треба об’єднати зусилля і сформувати стратегію щодо подальшого майбутнього ро