Мережа захисту національних інтересів «АНТС» спільно з Асоціацією правників України провели круглий стіл, присвячений питанням ефективності механізмів арешту та конфіскації активів РФ.
Експерти обговорили санкційний механізм України, його проблемні моменти. Також фахівці закцентували увагу на спеціальних механізмах конфіскації російських активів у США та Канаді: їх перспективи та здатність до масштабування. Окрім того говорили про досвід 2014-2022 років та його значення в процесі конфіскації російських активів на цьому етап та якими можуть бути нові механізми арешту та конфіскації.
Так, Андрій Пасічник розповів про практичні проблеми, з якими НАЗК зустрічається під час вжиття заходів спрямованих на конфіскацію російських активів в Україні.
«Ми шукаємо докази прямого або непрямого володіння активами російськими функціонерами, олігархами, державними службовцями, політиками. Суть цього володіння полягає в тому, що вони напряму їм не належать. Всі суттєві активи, які ми виявили на території України, формально перебувають у власності цілої ланки юридичних осіб, зареєстрованих не в Україні, а як правило, в офшорних юрисдикціях. Це основна проблема, з якою зараз Міністерство юстиції зустрічається. Усі документи та докази готуємо, передаємо Міністерству юстиції, яке вже готує позов, подає позовну заяву до ВАКСу і Вищий антикорупційний суд України розглядає позовну заяву і приймає рішення про конфіскацію або відмовляє у конфіскації таких активів. Відповідно є судовий процес з усіма наслідками. Відповідні положення, які містяться в позовах міністерства юстиції і вимоги міністерства юстиції мають бути доведені доказами. І така процедура обумовлена практикою ЄСПЛ. Звичайно, що коли приймалося законодавство, в першу чергу, зверталась увага на практику ЄСПЛ з тим, щоб рішення такого суду в таких справах встояли і Україна не отримала зворотні вимоги і не відшкодовувала потім шкоду таким особам. Відповідно ми намагаємося знайти докази, яких буде достатньо для того, щоб суд прийняв обґрунтоване рішення. Так от проблема, з якими ми зустрічаємося під час пошуку цих доказів полягаємо в тому, що є достатньо велика кількість офшорних юрисдикцій, реєстри яких юридичних осіб, які там зареєстровані, закриті».
Член правління Мережі «АНТС» Ярослав Сидорович закцентував увагу на управлінні активами:
«Зрозуміло, що, наприклад. яхти, які блоковані, треба утримувати якимось чином, треба витрачати кошти на це. Окрім того, якщо якісь яхти зникли в деяких портах, то за це нема відповідальності. Те, що у 10-му пакеті санкцій Євросоюзу відповідальність прописана, але вона ж не імплементувалася. Так, Естонія імплементувала, але інші країни – ні.
Потрібно пропрацювати законодавство по Хантерам, мисливцям за активами російськими. В решті решт багато юристів зараз працюють на темну сторону захищаючи російські активи. Нам треба їх притягнути на світлу сторону. Вони повинні отримувати за свою професійну роботу винагороду, якісну винагороду і це важливо. Не треба думати, що це можливо зробити на волонтерстві».
Окрім того, за його словами і європейці не повинні боятися, повинні бути сміливим як українці та ухвалювати ті рішення і закони, які необхідні для того, щоб Росія відповіла за всі злочини.
Стефан Романів, Спів-голова Австралійської федерації українських організацій, Перший віце президент Світового Конгресу Українців підкреслив важливість громадського голосу у вирішення ключових питань:
«Ми бачимо, що коли йде питання допомоги Україні, то цей громадський голос є дуже потрібний. …Я думаю, нам треба робити все можливе, що ми можемо. Думаю, зі сторони уряду Австралії буде підтримка. Не можу очевидно говорити, але ми будемо стукати в двері. Ми вже почали про ці справи говорити із Міністром юстиції, який також каже: дайте нам інформацію, що інші роблять, дайте нам деякі вказівки, як і що ви думаєте. Ваша робоча група дуже важлива для цього. Хочу наголосити: тут ключову роль мусить відіграти Україна. Це те саме що і з питанням воєнних злочинів. Тому бажаю успіхів і зам світового конгресу українців. Ми з тим, ми готові до співпраці».