06.04.2023

Російські активи як джерело відновлення української економіки

Післявоєнне відновлення України потребуватиме колосальних фінансових вливань і ретельно розробленої програми дій, що враховує абсолютно всі фактори та умови її виконання.

Старший експерт Проєкту АНТС «Russian Assets As the Source to Restore the Ukrainian Economy» Ярослав Сидорович зазначив, що наші зусилля мають бути спрямовані на посилення ефективності економічних санкцій, ухвалення дієвих законів, які дозволяли б конфісковувати активи російської федерації та її резидентів, які перебувають під санкціями, створення системи управління замороженими та арештованими під санкціями російськими активами для компенсації економічних втрат, пов’язаних із агресивним вторгненням російських військ на територію України.

Експерти АНТС в рамках проєкту «Russian Assets As the Source to Restore the Ukrainian Economy» за підтримки Національного Демократичного Інституту (NDI) проводять експертно-аналітичні дослідження щодо деяких російських активів, які перебувають під санкціями, зокрема щодо резервів центрального банку росії як об’єкта санкцій проти російської федерації.

У березні 2022 року російський центробанк перестав показувати структуру своїх міжнародних резервів, оскільки близько $300 млрд золотовалютних резервів росії було заморожено країнами Заходу, зокрема США, ЄС,Канадою, Великобританією .

До початку повномасштабного вторгнення на територію України резерви цб рф складались з різних активів в еквіваленті:

– іноземні валюти – 256,3 млрд доларів США або 41,9% від загального обсягу активів в резервах;

– державні цінні папери – 184,8 млрд доларів США або 30,3%;

– золото – 123,7 млрд доларів США або 20,3%;

– інші активи – 45,9 млрд доларів США або 7,5%.

Станом на 1 березня 2023 року резерви цб рф оцінювались на рівні $574,2 млрд, із них активи в іноземній валюті – $410 млрд, монетарне золото – $135,6 млрд, тобто частка золото збільшилась до 23,6%, а на іноземну валюту та цінні папери в іноземній валюті зменшились до 71,5%.

Золото є однією з головних складових міжнародних резервів російської федерації, що знаходиться на території росії.

Якщо росія буде щомісяця продавати свою золото, так як це зробили в січні 2023 року продали 2,3 тони чистого банківського золота, то наявних резервів вистачить для продажів на понад 80 років.

У складі міжнародних резервів росії присутня велика кількість національних валют, їхня пропорція зазнає певних змін  під впливом санкцій. Значна частина активів у валюті та цінних паперах номінована найбільше в  євро, китайському юаню та доларах США, також значні суми в  швейцарському франку, японській єні, британському фунту стерлінгу, канадському долару, шведській кроні, австралійському долару, норвезькій кроні, датській кроні, південнокорейських вонах тощо.

Ще є види активів, які знаходяться поза росією та наразі не знаходяться під санкціями – це Спеціальні

права запозичення (СПЗ) – активи Міжнародного валютного фонду, створені як резервний актив Бреттонвудської валютної системи.

Ці активи представляють собою кошик із 5 валют: долара США, євро, китайського юаня, японської єни, фунта стерлінгів, та для росії оцінюються близько 4% резервів. Також, Резервна позиція в МВФ – запаси коштів держави в МВФ, які були внесені нею під час вступу до фонду, частка рф: понад $5млрд в еквіваленті.

Країни-партнери України для притягнення до значної економічної відповідальності росії за воєнну агресію на територію Україна, можуть і мають зробити наступні активні кроки: ухвалити рішення, які нададуть змогу знімати імунітети з активів цб рф, та направити ці активи на компенсацію Україні для відбудови.

Приклад сміливості показали прокурори Міжнародного кримінального суду в Гаазі, своїм рішенням про арешт зняли імунітет з глави держави-агресора володимира путіна.

Демократія має захищати цінності, які базуються на дотриманні законів, і якщо закони ще не забезпечують справедливості, то ухвалити такі закони. Притягнення агресора до реальної економічної відповідальності – це спосіб закрити «ящик пандори», який відкрило керівництво ядерної держави.

Завдяки проведеним дослідженням та представленню результатів на міжнародних та національних заходах, ГО «АНТС» при підтримці Національного Демократичного Інституту (NDI) продовжують роботу з міжнародної адвокації та розробки рекомендацій щодо системи постійного моніторингу та громадського контролю рішень з питань санкцій.

Ми віримо, що наша робота є важливою складовою відновлення української економіки та підвищення обізнаності громадськості щодо важливих аспектів процесів конфіскації російських активів, які перебувають під санкціями, та їх направлення на відбудову України.

Проєкт «Russian Assets As the Source to Restore the Ukrainian Economy» має на меті організувати низку інших заходів, що сприятимуть підвищенню усвідомленості громадськості щодо важливості конфіскації російських активів для відновлення економіки України.

Поділитись в соцмережах