Рада Європи затвердила План дій для України на рекордні 50 мільйонів євро. Що це означає?

Учора Комітет міністрів Ради Європи затвердив План дій для України – «Стійкість, відновлення та реконструкція» на 2023-2026 роки на рекордні 50 мільйонів євро.

«Це показує, що Євросоюз дає нам не лише завдання та вимоги, а і допомагає інструментами, які дозволять реалізувати наш пакет інтеграційних реформ», – каже експерт з міжнародних питань Мережі захисту національних інтересів «АНТС» Катерина Мусієнко.

Даний план дій був розроблений у тісній консультації з українською стороною і спрямований на підвищення стійкості державних інституцій шляхом зміцнення демократичного управління та верховенства права, а також захисту прав людини. Він також спрямований на підтримку програми реформ України після рішення ЄС про надання Україні статусу кандидата у члени Євросоюзу.

Експертка підкреслює, що ця підтримка буде надаватися у взаємодії з Банком розвитку Ради Європи (CEB). БРРЄ може зробити відповідний внесок шляхом часткового фінансування інвестиційних проектів з високою соціальною доданою вартістю, які сприятимуть інклюзії та покращенню умов життя найбільш вразливих груп населення. Схожа підтримка надавалася у формі грантів та позик країнам-сусідам України. Документ буде адаптовано з урахуванням такої співпраці як тільки Україна пройде останні бюрократичні сходинки в процесі інституалізації співпраці з банком.

Рада Європи працюватиме з українською владою над вирішенням невідкладних потреб та пріоритетів, таких як сприяння кращому захисту та ефективному здійсненню прав людини, зміцненню інститутів верховенства права, боротьба зі злочинністю, безпеці та захисту громадян. Також робота вестиметься щодо зміцнення демократичного врядування і посилення демократичної участі та ін.

«Загальний же бюджет чотирирічної програми співробітництва оцінюється у 50 млн євро. Це найбільший бюджет Плану дій Ради Європи для однієї країни. Це правда безпрецедентно велика сума, яку інші країни в одному пакеті допомоги ще не отримували. Примітно і дуже позитивно, що план «Стійкість, відновлення та реконструкція» дуже гнучкий і може змінюватися залежно від того, як потребує ситуація в Україні. Так, тут можуть змінюватися акценти пріоритетних сфер, чи  кількість допомоги. Це певний живий механізм. І це добре, адже це робить даний процес більш дієвим і менш бюрократичним  інструментом», – каже експертка.

Так, Рада Європи працюватиме з українською владою над вирішенням невідкладних потреб та пріоритетів, у тому числі шляхом підтримки реалізації кроків, викладених у висновку Європейської комісії щодо заявки України на членство.

Катерина Мусієнко зазначає, що завдання України – ефективно використати цю допомогу, щоб вона стала дійсно дієвим інструментом.

«Нині в нас є проблеми з інституційним потенціалом. Із початку повномасштабного вторгнення багато фахівців або на фронті, або за кордоном. Тому дуже часто питання впровадження реформ гальмується просто браком фахівців і як наслідок – можливостей інституцій напрацювати певні проєкти реформ. Тому така допомога є дуже необхідною та практичною. Це так сказати зброя на бюрократичному рівні: нам дають базу експертів, фінансують  допомогу у вироблені механізмів і власної експертної бази, щоб ми підготувати ефективно наші документи, адже від цього теж залежить наше просування в ЄС. Адже для того аби  прийняти та впроваджувати відповідне законодавство, його спочатку потрібно чітко напрацювати та прописати. Закони, які не є виписаними чітко сповільнять нашу інтеграцію.

Експертка підкреслила, що буде створено спеціальний керуючий комітет, який відслідковуватиме пріоритетні сфери. А по завершенню певного періоду буде проведена оцінка результатів.

«Тому зараз лише від України залежить як вона скористається цим шансом», – наголосила Катерина Мусієнко.

 

 

Поділитись в соцмережах