19.02.2024

Звернення до Президента України щодо відновлення справедливості та встановлення прозорості у визнанні роботи природоохоронців та науковців України

 Президентові України

                                                                                                Володимирові ЗЕЛЕНСЬКОМУ

Звернення

щодо відновлення справедливості та встановлення прозорості у визнанні роботи природоохоронців та науковців України

Природоохоронцям України стало відомо з офіційних джерел (https://www.president.gov.ua) про Указ Президента України від 22 січня 2024 року № 16/2024 про відзначення державними нагородами України з нагоди Дня Соборності України (надалі – Указ). Цим Указом за значні заслуги у зміцненні української державності, мужність і самовідданість, виявлені у захисті суверенітету та територіальної цілісності України, вагомий особистий внесок у розвиток різних сфер суспільного життя, сумлінне виконання професійного обов’язку постановляє присвоїти Циганок Людмилі Василівні, президентові громадської спілки «Асоціація професіоналів довкілля», м. Київ, звання «Заслужений природоохоронець України».

Почесне звання «Заслужений природоохоронець України» (почесне звання ЗПХ) присвоюється працівникам установ і закладів охорони природи, наукових та науково-дослідних установ за значний внесок у охорону рідкісних та таких, що зникають, видів флори і фауни, відновлення та збереження природних ресурсів України (Положення про почесні звання України, затверджене Указом Президента України від 29 червня 2001 року № 476/2001).

З часу заснування нагороди почесне звання ЗПХ отримали працівники Мінприроди/Міндовкілля, які формують та реалізують екологічну політику, зокрема, зі збереження рідкісних та зникаючих видів флори і фауни, представники біосферного заповідника «Асканія-Нова, Карпатського біосферного заповідника, Дунайського біосферного заповідника НАН України, державного дендрологічного парку «Тростянець» НАН України, Азово-Сиваського національного природного парку, Яворівського національного природного парку, НПП «Святі Гори», НПП «Подільські Товтри», Кримського еколого-культурного заповідника, НПП «Гуцульщина», Ужанського НПП, НПП «Синевир», регіонального ландшафтного парку «Меотида», Карпатського НПП, Національного ботанічного саду ім. М. М. Гришка НАН України, НПП «Деснянсько-Старогутський», представники наукових закладів та установ, інспектори ДЕІ. Тобто, дану нагороду отримували, як і було від початків задумано, ті, хто безпосередньо займається охороною рідкісних та таких, що зникають, видів флори і фауни, відновленням та збереженням природних ресурсів України, – ті, ким пишається і український природоохоронний рух, і міжнародні екологічні організації.

Зважаючи на високий статус відзнаки та не менш високі вимоги до претендентів на таку відзнаку, відчуваючи свою відповідальність перед українським суспільством та міжнародним співтовариством, природоохоронці України висловлюють глибоку стурбованість безпідставним, на нашу думку, присвоєнням почесного звання “Заслужений природоохоронець України” Циганок Людмилі Василівні.

Нам не відомо жодної установи чи закладу охорони природи, наукової чи науково-дослідної установи, працівником якої є Людмила Циганок. Пані Людмила не має жодного стосунку до охорони рідкісних видів флори та фауни, відновлення та збереження природних ресурсів України. А громадська спілка “Асоціація професіоналів довкілля”, яку очолює пані Людмила, виходячи з аналізу її діяльності, представляє інтереси суб’єктів господарювання та підприємств-забруднювачів, інтереси яких часто суперечать інтересам охорони природи. Пані Циганок неодноразово вступала в конфлікт з природоохоронною спільнотою у зв’язку з намаганнями шельмувати екоактивістів, розпалючи ворожнечу між бізнесом та громадськістю.

Інші приклади шельмування екоактивізму: Еколог ЮаГордонюаНаціональний Екофорум «Зелена економіка: як досягти балансу». Екотероризм та екорейдерство в Україні

Окрім того, Циганок Людмила Василівна на даний час очолює організацію, яка до січня 2023 року носила назву громадська спілка “Фінансово-інвестиційна група “ФЕНІКС” та була переіменована у ГС «Асоціація професіоналів довкілля» лише у січні 2023 року. Організації-засновники даної громадської спілки були засновані попереднім керівником цієї ж спілки, який також є засновником ГО “СОЮЗ ДРУЖБИ ТА СПІВРОБІТНИЦТВА “УКРАЇНА — РОСІЯ” і ГО “СОЮЗ ДРУЖБИ ТА СПІВРОБІТНИЦТВА”УКРАЇНА-БІЛОРУСЬ”. Попри війну, ці організації є діючими по цей час.

На нашу думку, відзначення таким високим званням людини, яка безпосередньо не займалась і не займається охороною рідкісних та таких, що зникають, видів флори і фауни, відновленням та збереженням природних ресурсів України та має сумнівні, та навіть шкідливі, досягнення в цій сфері, призводить до знецінення роботи природоохоронців, науковців, працівників заповідників, національних природних парків, наукових та науково-дослідних установ, які працюють у сфері охорони та відновлення довкілля України. Це також порушує ціннісні засади європейського співтовариства щодо доброчесності, справедливості та поваги громадянських прав, та повертає нас в далекі недемократичні часи, коли нагороди давались не за реальні досягнення, а для просування та підвищення статусу певних осіб.

Ми переконані, що саме зараз, коли Україна виборює свою незалежність у жорстокій війні з російською ордою, є необхідність відзначити справжні заслуги та справжніх героїв: це природоохоронці та науковці, які боронять нашу державу; працівники заповідників, національних парків, інших об’єктів ПЗФ, які продовжують справу охорони живої природи та збереження рідкісних та зникаючих видів флори і фауни навіть під час війни; представники екологічних та зоозахисних організацій, які ризикуючи власним життям збирають факти впливу воєнних дій на довкілля, рятують тисячі диких і безпритульних тварин. Це науковці Інститутів ботаніки, зоології, географії, гідробіології, геологічних наук НАН України, які аналізують вплив шкоди від російської збройної агресії для природних екосистем, розробляють для деокупованих територій плани відновлення рідкісних видів флори і фауни та природних об’єктів.

Вважаємо, що автори подання на присвоєння звання ввели Президента України в оману, внаслідок чого державну нагороду «Заслужений природоохоронець України» отримала Циганок Л.В., яка не має реальних результатів в охороні рідкісних та таких, що зникають, видів флори і фауни, відновлення та збереження природних ресурсів України.

Відтак, просимо:

1. Скасувати рішення про надання Циганок Л.В. почесного звання «Заслужений природоохоронець України».

2. Створити комісію з відкритою прозорою процедурою відбору і подачі осіб на отримання почесного звання «Заслужений природоохоронець України».

 

З повагою,

Всеукраїнська екологічна ліга – Тетяна Тимочко

Мережа захисту національних інтересів «АНТС» —  Ганна Гопко

Міжнародна благодійна організація «Екологія – Право – Людина» –  Олена Кравченко

ГО «Бюро екологічних розслідувань» —  Дмитро Скрильніков

Всеукраїнська дитяча спілка «Екологічна варта» – Олена Пащенко

ГО «Дунайсько-Карпатська Програма» —  к.б.н., с.н.с., Богдан Проць

ГО “Маріуполь Нуль Відходів” —  Наталія Гаєцька

ГО “Українська природоохоронна група” — д.б.н. Анна Куземко

ГО “Екосфера” — Катерина Станкевич-Коваль, виконавчий директор

ГО “Екосфера” — к.б.н. Оксана Станкевич-Волосянчук

ГО “Українська природоохоронна група” — Анастасія Драпалюк

ГО «Нуль відходів Луцьк» —  Катерина Демидюк

ГО «Лісові ініціативи і суспільство» (ForestCom) —  к.с.-г.н., Дмитро Карабчук

Національний екологічний центр України — к.геол.н., с.д. Руслан Гаврилюк

ГО “Екопарк Осокорки” —  Паржицька Ольга

ГО “Українська природоохоронна група”—  Олексій Василюк

ГО “Дунайсько-Карпатська Програма” — Андрій Кийко, експерт

Заступник голови комітету земельного, аграрного та довкільного права Національної асоціації України —  адвокат Софія Шутяк

ГО “Центр економіко-правової аналітики”  —  Данило Ванькович

ГО “Збережи Дніпро” — Ірина Черниш

ГО “Ресурсно-аналітичний центр “Суспільство і довкілля” — Андрусевич Наталія

Національний природний парк “Деснянсько-Старогутський”  — Сергій Панченко, д.б.н., доцент, провідний інженер з охорони природних екосистем

ГО “Екологічні новини” (Херсон) — Ольга Машкова, голова правління

ГО “Екологічні новини” (Херсон) — Наталія Пасенко, членкиня правління

ГО “ЕКО ГУРТ” (Маріуполь) — Ганна Чебан, голова правління

ГО “Відродження природної спадщини” (Одеська обл) — д.б.н. Іван Русєв,, голова ГО

НПП “Тузлівські лимани” —  Вихристюк Ірина, в.о.директора

ГО “Закон природи” (Одеса)  — Яна Титаренко, голова

ГО “Анімал СОС Одеса” — Корпусова Вікторія, голова

МБО ІЦ “Зелене досьє”— Тамара Малькова

Олена  Попова, к.б.н., доцент Одеського ОНУ ім.І.І.Мечникова

ГО “Екозагін” — Михайло Погребиський

ГО “Суспільство Зіровейст” (Київ) — Анастасія Мартиненко

ГО “Центр громадських та медійних ініціатив” (Харків) — Анна Прокаєва

ГО “Запоріжжя без сміття” (Запоріжжя) — Ірина Щетиніна

ГО “Запоріжжя без сміття” (Запоріжжя) — Іван Калоша

ГС “Український Альянс Нуль Відходів” — Софія Сидоренко

ГО “Вольтерра” — Роман Кононенко

ГО “Центр регіональних досліджень” — Ігор Студенников

НПП “Меотида” — Бронсков Олександр, начальник науково-дослідного відділу

НПП “Меотида” — Бронскова Олена, науковий співробітник

ГО Зелений лист — Балінський Владислав

Миколаївська філія Національного екологічного центру України — Олег Деркач, заслужений природоохоронець України

Віктор Гавриленко —  директор біосферного заповідника Асканія-Нова імені Ф. Фальц-Фейна 1990-2021 років, заслужений природоохоронець України, кавалер орденів за заслуги  III та II ступенів

Олена Пелих, адвокат, юрист громадського інтересу МБО “Екологія – Право – Людина”, ГО “Вольтера”

Національний молодіжний центр «Екологічні ініціативи» – Людмила Шпортюк

Українська екологічна асоціація «Зелений світ» – Адель Босак

Міжрегіональний центр наукових досліджень та експертиз – Марія Вавер

Громадська організація «Збалансований розвиток: Схід» – Дмитро Горбачук

Екологиня, громадська активістка, аспірант кафедри конструктивної географії і картографії  –Теслович Мар’яна

Природний заповідник “Розточчя”  – Ігор Скольський, в.о. директора. к.с.-г.н., с.н.с

ХМГО “ЕкоПраво-Харків” – Олексій Шуміло, голова організації, канд. юрид. наук, проф.

Free Svydovets – Іріс де Соль

ГО “Еколтава” – Юлія Мельник

ГО “Центр міжнародного співробітництва і впровадження проектів” – Олена Вусик

ГО Екологічний клуб Еремурус – Олег Царук

ГО ГО “ЕкоТЕКА”– Тетяна Мельниченко

Г0 “ЕКО “Міжрічинська Пуща” – Андрій Сагайдак

ГО “Чорноморський жіночий клуб” – Світлана Слесаренок

ГО “УЕК “Зелена Хвиля” – Євгенія Микитянська

ГО “Українське товариство охорони птахів” – Олег Дудкін

ГО Асоціація природоохоронних територій – Стеценко Микола, президент асоціації, заслужений природоохоронець

ВГО “Жива Планета” – Світлана Берзіна

БО «МБФ «Збережи дикість» – учасник Єгор Яковлєв

Національний природний парк « Бузький Гард» – Артамонов Владислав

Юлія Овчинникова – голова підкомітету з питань лісових ресурсів, об’єктів тваринного та рослинного світу, природних ландшафтів та об’єктів природно-заповідного фонду Комітету Верховної Ради України з питань екологічної політики та природокористування

ГО Київський еколого-культурний центр – Борейко Володимир, заслужений природоохоронець

 

 

Поділитись в соцмережах