Позитивний висновок Єврокомісії – нова сторінка двосторонніх відносин між Україною та ЄС

Україну хочуть бачити членом європейської спільноти.

Про це говорить звіт Європейської комісії, що містить чітку рекомендацію про надання Україні статусу кандидата на вступ з ЄС, з перспективою стати членом євроспільноти.

«Це величезний крок, серйозне визнання того успіху, який ми досягли завдяки реформуванню та позитивним трансформаціям, які відбувалися в нашій країні. Так, цей звіт готувався довго, але ключові рекомендації були надані. Зараз можна говорити про те, що якщо висновок Єврокомісії містить чітку рекомендацію, це означає, що ми, більшою мірою, застраховані від політичних несподіванок», –  каже Марія Голуб, учасниця Мережі захисту національних інтересів «АНТС», експертка з двосторонніх відносин між Україною та ЄС. – Тепер можемо очікувати, що на саміті лідерів ЄС, який пройде 23 та 24 червня, Україна все-таки отримає одноголосну підтримку країн-членів ЄС».

 Експертка каже: висновок містить детальний опис ситуації по всім ключовим горизонтальним та секторальним реформам. І в ньому чітко оцінений прогрес України у здійсненні євроінтеграційних реформ, починаючи, зокрема, від 2017 року, коли угода про Асоціацію між Україною та ЄС набула чинності.

Варто підкреслити, що Єврокомісія також озвучила вісім ключових кроків, які треба пройти для початку переговорів України про вступ до ЄС:

  1. Ухвалення та впровадження законодавства про процедуру добору суддів Конституційного Суду України, включаючи процес попереднього відбору на основі оцінки їх доброчесності та професійних навичок, відповідно до рекомендацій Венеціанської комісії;
  2. Завершення перевірки доброчесності кандидатів у члени Вищої ради юстиції та відбір кандидатів до Вищої кваліфікаційної комісії суддів України;
  3. Подальше посилення боротьби з корупцією, зокрема на високому рівні. Завершення відбору та призначення нового директора НАБУ та прокурора САП.
  4. Забезпечення відповідності законодавства про боротьбу з відмиванням грошей стандартам Групи з фінансових заходів (FATF); 
  5. Ухвалення комплексного стратегічного плану реформування всього правоохоронного сектору як частини середовища безпеки України;
  6. Має запрацювати «антиолігархічний» закон;
  7. Необхідно привести законодавство про ЗМІ у відповідність з європейським аудіовізуальним законодавством;
  8. Необхідно завершити реформу законодавчої бази для національних меншин, яка зараз готується, згідно з рекомендаціями Венеціанської комісії і розробити механізми її впровадження.

Марія Голуб наголошує: наша задача – впроваджувати реформи максимально швидко та ефективно.

«Нам дійсно вдалося отримати максимум у переговорах з європейською стороною, але дуже чітко треба усвідомити, що це не кінець, а лише початок величезного  шляху. Бо висновок Єврокомісії і майбутнє позитивне голосування на саміті відкриває перед нами нову більш абмітну та відповідальну сторінку нашої двосторонньої співпраці. І для України, і для ЄС це означають нові можливості, у першу чергу в тому, що наша держава підтвердить незворотність свого євроінтеграційного шляху, отримає хороший стимул і конкретні строки виконання ключових реформ, які потрібні для зміцнення демократії і інституцій. До того ж зі статусом кандидата ми отримуємо ще більші фінансові можливості  допомоги від ЄС».

Поділитись в соцмережах