Погляд з боку та нові знання допоможуть українським громадам відновлюючи будувати краще.
На цьому наголосила Олександра Ткаченко, координаторка проекту Ukrainian Netherlands Urban Network під час онлайн-вебінару «Відновлення міст, зруйнованих війною: досвід, виклики та можливості».
«Щоб відбудовувати місто не таким, яким воно було, а зробити кращим, українським фахівцям потрібен, як кажуть, «ковток свіжого повітря» і знань від закордонних колег. Це допоможе подивитися на наші міста з іншого боку», – каже Олександра Ткаченко.
Україна, як і європейські країни має досвід відбудови після Другої світової війни.
«У чому різниця? У підходах. В Україні, яка була тоді часткою СРСР, діяв закон боротьби із надмірностями в архітектурі й всі процеси стали просто мінімізацією технічних та інженерних рішень, в той час як в Європі був поступ до більш критичного аналізу, пошуку більш вдалих і часто нестандартних рішень. Це вплинуло на розвиток архітектури і там, тому міста виглядають зовсім по-іншому».
В організації почали мапувати всіх партнерів, які можуть допомогти у відбудові.
«Конценрувалися на Нідерландах, оскільки ми там. Україна зараз може взяти найкраще від кожного з міжнародних партнерів, – каже вона. – Україна має багато фахових спеціалістів, але в Нідерландах більше аналітиків, візіонерів, спеціалістів із транспортних систем, архітектури громадських споруд та соціального житла».
Експертка зазначила, що соціальні програми економічно ефективні – Північна Європа, а от Південна Європа – громадські простори. Є чому повчитися і в країн Глобального Півдня, які мають цікаві ідеї та технології щодо відновлення після катаклізмів. Адже саме там є дешеві та гнучкі рішення, що нам можуть підходити більше, за європейські.